Newyorský filmový festival zahájí PÍ a jeho život

Kultura Kultura
16. 8. 2012 6:09
Příběh podle knihy Yanna Martela vypráví podivuhodnou alegorii o lidské víře
Foto: Aktuálně.cz

New York - Jako první 3D snímek byl k zahájení letošního newyorského filmového festivalu vybrán PÍ a jeho život (Life of Pi) tchajwanského režiséra Anga Lee. Jedná se o zfilmování populární stejnojmenné  knihy kanadského spisovatele Yanna Martela z roku 2001. Padesátý ročník festivalu se bude konat od 28. září do 14. října.

Hlavní postavou příběhu je Ind jménem Piscine Molitor alias PÍ (Suraj Sharma) vyznávající hinduismus, křesťanství i islám. Jednoho dne přežije potopení lodi a ocitne se na záchranném člunu ve společnosti bengálského tygra, orangutanky, zraněné zebry a hladové hyeny. Kniha obsahuje mnoho poučných zoologických informací.

Příběh je zasvěcen metaforám vztahu lidí k Bohu. Mezi fanoušky knihy patří sám americký prezident Barack Obama, který Martelovi napsal, že PÍ a jeho život je „elegantní důkaz Boha a síly vypravěčství."

„PÍ a jeho život je dokonalou kombinací technologické inovace a silné umělecké vize. Ang Lee dal dohromady hluboce jímavé poutavé dílo, které potěší obecenstvo stejně, jako jej ohromí," prohlásil o chystaném snímku Richard Peňa ze společnosti The Film Society of Lincoln Center.

Česká premiéra filmu připadá na 20. prosince.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy