Letošní Tribeca uvede film o vztahu Irglové a Hansarda

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 3. 2011 10:55
Dokument mapuje osobní problémy na pozadí světového turné
Ještě trochu naladíme
Ještě trochu naladíme | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Newyorský filmový festival Tribeca letos nabídne i americký dokumentární snímek o rozpadu vztahu české pianistky a zpěvačky Markéty Irglové a irského hudebníka Glena Hansarda. Film nazvaný stejně jako jejich kapela The Swell Season (Prima sezona) zachycuje osobní problémy obou muzikantů na pozadí jejich dvouletého světového turné. 

"Dokument naplněný hudbou a nádherně černobíle nafilmovaný přináší intimní pohled na radost a rozvrat vytvořený láskou i slávou," stojí na webových stránkách festivalu, jenž se koná už podesáté. Je dítětem herce Roberta DeNira, který jím chtěl oživit svou oblíbenou čtvrť na jižním Manhattanu po teroristických útocích z 11. září 2001.  Přehlídka, jež si postupně vybudovala mezi festivaly dobré jméno, se letos koná od 20. dubna do 1. května.

Snímek je společným dílem Nicka Augusta-Perny, Chrise Dapkinse a Carla Mirabella-Davise. Irglová s Hansardem na turné, jemuž se film věnuje, vyjeli, když v roce 2008 získali Oscara za píseň Falling Slowly z filmové romance Once.

Oba si ve filmu také zahráli. Úspěch snímku i písně jim otevřel dveře do koncertních síní po celém světě. Ve společném koncertování oba muzikanti pokračují, i když už netvoří pár. Rozpad jejich vztahu kromě dokumentu částečně zachycuje i jejich deska Strict Joy z roku 2009.

"Řekla bych, že normální by bylo na chvíli si jeden od druhého odpočinout a nevídat se. Ale měli jsme společnou hudbu, a tak jsme byli nuceni přenést se přes své pocity a spory," uvedla po jejím vydání Irglová.

Spolupráce Hansarda a Irglové začala už v roce 2003; v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Glenova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once režiséra Johna Carneyho, který se stal nečekaným hitem po celém světě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy