Letošní Tribeca uvede film o vztahu Irglové a Hansarda

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 3. 2011 10:55
Dokument mapuje osobní problémy na pozadí světového turné
Ještě trochu naladíme
Ještě trochu naladíme | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Newyorský filmový festival Tribeca letos nabídne i americký dokumentární snímek o rozpadu vztahu české pianistky a zpěvačky Markéty Irglové a irského hudebníka Glena Hansarda. Film nazvaný stejně jako jejich kapela The Swell Season (Prima sezona) zachycuje osobní problémy obou muzikantů na pozadí jejich dvouletého světového turné. 

"Dokument naplněný hudbou a nádherně černobíle nafilmovaný přináší intimní pohled na radost a rozvrat vytvořený láskou i slávou," stojí na webových stránkách festivalu, jenž se koná už podesáté. Je dítětem herce Roberta DeNira, který jím chtěl oživit svou oblíbenou čtvrť na jižním Manhattanu po teroristických útocích z 11. září 2001.  Přehlídka, jež si postupně vybudovala mezi festivaly dobré jméno, se letos koná od 20. dubna do 1. května.

Snímek je společným dílem Nicka Augusta-Perny, Chrise Dapkinse a Carla Mirabella-Davise. Irglová s Hansardem na turné, jemuž se film věnuje, vyjeli, když v roce 2008 získali Oscara za píseň Falling Slowly z filmové romance Once.

Oba si ve filmu také zahráli. Úspěch snímku i písně jim otevřel dveře do koncertních síní po celém světě. Ve společném koncertování oba muzikanti pokračují, i když už netvoří pár. Rozpad jejich vztahu kromě dokumentu částečně zachycuje i jejich deska Strict Joy z roku 2009.

"Řekla bych, že normální by bylo na chvíli si jeden od druhého odpočinout a nevídat se. Ale měli jsme společnou hudbu, a tak jsme byli nuceni přenést se přes své pocity a spory," uvedla po jejím vydání Irglová.

Spolupráce Hansarda a Irglové začala už v roce 2003; v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Glenova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once režiséra Johna Carneyho, který se stal nečekaným hitem po celém světě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při teroristickém útoku v Burkina Fasu bylo zabito 36 civilistů

Nejméně 36 civilistů bylo v pondělí zavražděno na severu Burkina Fasa při útocích ve dvou vesnicích. Podle agentur Reuters a AFP to dnes oznámila vláda tohoto afrického státu, která událost označila za terorismus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy