Koncertní tipy: Gonjasufi, Unsane či Duran Duran

Kultura Kultura
24. 6. 2012 15:53
Dále vystoupí Hadouken, Mac Miller, Lamb of God nebo Vložte Kočku
Gonjasufi
Gonjasufi | Foto: Alex Rapada

Gonjasufi

Americký rapper a producent Sumach Echs známější pod pseudonymem Gonjasufi v roce 2010 vydal u legendárního labelu Warp Records debut A Sufi and a Killer a s jogínskou vizáží a spirituálně znějícím experimentálním hip hopem učaroval blogosféře i hudební kritice. Na desce se podíleli mimo jiné Flying Lotus nebo The Gaslamp Killer a psychedelická hříčka se stala horkým tématem nejednoho večírku. Po ne zcela vydařeném loňském turné s živou kapelou se Gonjasufi stáhl do ústraní, letos v lednu mu však vyšla třetí řadová deska MU.ZZ.LE a hudebník nově poskládanou kapelou postavenou na samplerech a syntezérech vyrazil na evropské turné.
středa 27. června, Praha - Meetfactory, 350 Kč (na místě 450)

Duran Duran
Duran Duran | Foto: Aktuálně.cz

Duran Duran

Skupina vznikla v anglickém Birminghamu už koncem osmdesátých let a těžila z popularity tehdejších žánrů jako post punk či art pop reprezentovaný především Davidem Bowiem. Směs těchto a pár dalších vlivů zabalená do líbivého popového obalu u posluchačů bodovala a jedním z důvodů, proč se tak stalo, byl i start hudební televize MTV. Důraz na vizuální stránku a výpravné klipy plné krásných žen se staly charakteristickým znakem prezentace skupiny a ta v něm pokračuje dodnes, byť její sláva už je dávno ta tam. V nejnovějším videoklipu k písni Girl Panic! se objevuje hned pět modelek z devadesátých let - Eva Herzigová, Naomi Campbell, Cindy Crawford, Yasmin Le Bon a Helena Christensen. Dané období pak v historii kapely bylo také tím posledním, kdy se jí dařilo verbovat nové fanoušky. Dnes už totiž funguje především z nostalgie.
středa 27. června, Praha - O2 Aréna, 890 Kč

Kittchen & Vložte kočku

Radio Wave zve na třetí z letošních koncertních setů současné české progresivní hudební scény a v jeho karlínském nahrávacím studiu vystoupí projekty Kittchen a Vložte Kočku. Anonymní projekt Kittchen vtrhnul na českou hudební scénu v loňském roce jako uragán - stejně tak intenzivně jako nečekaně. Hudebník, který zásadně vystupuje v masce a pečlivě skrývá svoji identitu, pracuje s lo-fi přístupem a svoji debutovou desku nazvanou Menu si prý natočil sám ve vlastní kuchyni, rytmiku tvořil hrou na lžíce nebo čínské jídelní hůlky. Kombinace DIY přístupu s komiksovou estetikou a zálibou v atomových bombách tvoří přitažlivý projekt, který je z větší části písničkový, finální zvuk ale tvoří vrstvy hluku a podivných zvuků. Pražští Vložte Kočku zase sami sebe popisují jako multiprostorovou kapelu tvořící alternativní mainstream v opravdickém undergroundu. Nadsázka je důležitý základ, ze kterého celá skupina vyrůstá. Jejich tvorba, ve které se originálně mísí math-rockové rytmy, napůl rapovaný zpěv a používání neobvyklých nástrojů, je zařadila mezi mladé tuzemské kapely, které mají rázně nakročeno k vystoupení z lokálního stínu.
čtvrtek 28. června, Praha - Studio A / Český rozhlas, vstup zdarma

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Lamb of God

Lamb of God jsou aktuálně jednou z nejvýraznějších tváří takzvané nové vlny amerického heavy metalu. Debutovou desku vydaly zhruba na přelomu tisíciletí, opravdu dařit se jim ale začíná až s etablováním tvrdší hudby v komerčních hitparádách a druhé album As The Palaces Burn kapele vynáší třeba přirovnání k legendární Panteře. Dosud poslední nahrávka Resolution pak také pokračuje v trendu chytlavého, přesto agresivního groove metalu. Turné se účastní i deathcorová formace All Shall Perish, která je jednou z těch, co odkazu nového amerického metalu výrazně přidala na tvrdosti. V daném žánru už jí je ovšem tolik, že často padají otázky o její samoúčelnosti.
čtvrtek 28. června, Praha - Rock Café, 450 Kč (na místě 490)

Mac Miller
Mac Miller | Foto: macmillerofficial.com

Mac Miller

Miller je freestyle rapper, který se sám naučil jako dítě hrát na piano, kytaru, bicí, a basu. Debutové deska Blue Slide Park z loňského roku jde stále na dračku a po šedesáti tisících digitálních kopiích se okamžitě zaprášilo. V celkovém hodnocení iTunes Album Chart je album na třetí příčce a Millerových singlů se prodalo již více než milion. „Miller se po dlouhých patnácti letech stal prvním nezávislým umělcem, který se dostal na vrchol albového žebříčku Billboard," zhodnotil hudebníka ve své recenzi Evan Rytlewski. Fanoušci mladého rapera jsou obvykle stejně staří jako on sám, zajímají se o podobné záležitosti (holky, alkohol, večírky) a před tímto publikem tak Miller dokáže fungovat i jako velmi dobrý bavič.
pátek 29. června, Praha - Roxy, 530 Kč

Hadouken

Prague City Festival dojel na finance, z jeho programu se ale pro samostatné vystoupení podařilo domluvit britskou elektronikou nadopovanou kytarovku Hadouken. Ta se přitom už na loňském ročníku festivalu uvedla ve velmi dobrém světle a jejich vystoupení v Průmyslovém paláci připomínalo jednu velkou party. Majitelé vstupenek na festival Rock for People budou oproti ostatním zvýhodnění o sto korun levnějším lístkem.
sobota 30. června, Praha - Lucerna Music Bar, 300 Kč

Unsane

Unsane se výrazně podíleli na dnešní podobě noise rocku a na scénu počátkem devadesátých let vtrhli s velikou surovostí a brutalitou. S kapelou se život ostatně nepáral. Smrt předávkováním potkala prvního bubeníka, brutální napadení frontmana v roce 1998 také málem skončilo jeho smrtí. S Unsane to ale nijak nezahýbalo a v agresivním valivém tempu se s vlastními problémy dokázali nekompromisně vypořádat. Rovnocenným partnerem na turné jim je stoner rockový kvartet Big Business, jehož zakládající členové Coady Willis a Jared Warren jsou již několik let členy legendárních Melvins. V Praze kapely podpoří ještě domácí Lyssa.
neděle 1. července, Praha - Lucerna Music Bar, 250 Kč (na místě 350)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 22 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy