Radio Wave: Kauza jedné ignorované generace

Pavel Turek
29. 6. 2009 13:20
Vláda přijala zákon o vrácení stanice do éteru
Primal Scream
Primal Scream | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ačkoli je Radio Wave součástí veřejnoprávního Českého rozhlasu, pronásleduje ho už od dob založení osud spíše pirátské stanice, která vysílá odněkud z úkrytu a všichni se snaží ji vystopovat a zrušit její signál.

Přitom jediné, co představuje nebezpečí, je vytříbená hudební dramaturgie, která z ní dělá snadno identifikovatelné rádio, jež se dokázalo úspěšně vymezit vůči komerční sféře éteru. Plně tak vyhovuje definici veřejné služby, stejně jako třeba britské BBC Radio 1.

Vše by se nyní mohlo změnit. Vláda v pondělí schválila novelu zákona o Českém rozhlase, která má umožnit návrat Radia Wave do analogového vysílání s pokrytím až 40 % obyvatel v ČR. Neznamená to ale, že rádio může začít v analogu vysílat hned. Poslaneckou novelu, již připravil úřadující šéf zelených Ondřej Liška, ještě musí posoudit sněmovna.

Pokud projde a podpis přidá i prezident, vrátí se Wave zpět na analogovou frekvenci 100,7 MHz pro Prahu a střední Čechy.

Čímž se vracíme zpět k otázce, zda je obrana Radia Wave skutečně opodstatněná aktivita za záchranu ojedinělé platformy, nebo jen záminka k politickému soupeření nad bezobsažným projektem.

K rozhodnutí stačí jednodenní poslech, kdy záhy zjistíte, že na této stanici hrají doopravdy to, co jinde nezahrají. Nicméně nebojácnost Waveu se neprojevuje tím, že by hráli nějaké extrémní žánry, pouze nesázejí na posluchačské zvyky definované normalizací, neohlížejí se za osmdesátkovými hvězdami ani rockovými legendami.

Ondřej Liška s reformou pod paží
Ondřej Liška s reformou pod paží | Foto: Ludvík Hradilek

Hodnota Wave spočívá v jeho hledačství a chuti informovat posluchače o tom, co zajímavého nabízí světový pop a indie scéna právě teď, v tomto momentu. Bez sentimentu. Nehledě na to, že aktivní playlist Waveu dosahuje několika tisíc skladeb - u komerčních rádií nemyslitelné číslo - tudíž nedochází k  posluchačsky otravnému jevu, kdy aktuální hity rotují v éteru třikrát za hodinu.

V tomto ohledu snese srovnání jenom s pražským Radiem 1, to si však svoji tvář budovalo v devadesátých letech a místy se na něm projevuje, že svoji cílovou skupinu vede životem a stárne společně s ní.

V posledních dvou letech Wave prorostl do hudebního dění na tuzemské scéně, což je jediná možnost, jak být brán vážně. Kromě toho, že pořizuje záznamy aktuálních hvězd indie scény na zdejších koncertech (mj. Animal Collective, Butthole Surfers, Woven Hand, Einstürzende Neubauten, Bonnie Prince Billy ), inicioval Wave i vlastní koncertní session v karlínských studiích - právě v duchu BBC, kde exkluzivně pro Wave nahráli svoje sety například Sunshine, Priessnitz, Please the Trees nebo WWW. 

A co je z hlediska povědomí o české scéně podstatnější: záznamy se v rámci evropské výměny posléze vysílají na spřízněných veřejnoprávních stanicích v Evropě, jako je rakouské FM Vier, francouzské Le Mouve, nebo belgické Studio Brussel.

Diskuze o Radiu Wave se v průběhu měsíců stala symbolickým vyjednáváním o tom, zda už konečně začnou média veřejné služby respektovat publikum do třiceti let, jehož hudební vkus nekopíruje hitparádu IFPI, nepokládá za muzikantský svátek přenos cen Akademie populární hudby a nemá chuť si stále připomínat tvorbu Michala Davida.

Tihle posluchači - na terestrické středočeské frekvenci jich bývalo 50 tisíc - kteří si vysloužili nálepku, že nejsou budoucností tohoto národa, si totiž nevyberou ani z obskurně předpotopních hitů Radiožurnálu, ani nechápou jako oázu hudebně dramaturgický monopol Pavla Anděla na České televizi v jeho Noci a adrenalinově nu-metalové Pětce v Pomeranči.   

Dosud se k nim jak Česká televize, tak Rozhlas, jejich Rady a poslanci chovali jako nechápající, samolibí taťkové, kteří akorát umějí vletět do pokojíků a řvát: "Ztlum si ten randál, proč neposloucháš něco pořádnýho? Za mýho mládí, to byly písničky!" 

Zaslouží si takovej fotr úctu, nebo by bylo lepší utéct z domova?

Souvislosti
Z původní středočeské frekvence se Wave musel v září 2008 stáhnout kvůli nejednoznačnému výkladu zákona a odporu Rady ČRo. Wave tehdy měl regionální frekvenci, ale prý neplnil funkci regionálního rádia.

Kardinální a pro Radu ČRo ostudně skandální kauza přišla o pár měsíců později, kdy byla stanice na základě zcela nekompetentního hodnocení dohlížitele Radka Vogla nařčena z propagace fašismu, protože zahrála skladbu Swastika Eyes od Primal Scream.

Rozhlasová rada byla však jediným subjektem, který kdy takové významy v písni našel, a vše vypadalo jako účelové hledání argumentů proti existenci rádia pro mladou generaci. Naštěstí podpora stanice od osobností, které se rovněž "necítily být budoucností tohoto národa", následně přerostla v debatu o nabídce a prezentaci kultury v českých médiích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy