Kanye Westa v soudním sporu zachránil Nietzsche

Kultura Kultura
30. 8. 2012 7:16
Soud rozhodl, že Westa ovlivnil filosof, nikoliv jiný muzikant
Kanye West získává cenu za nejlepší rapové album.
Kanye West získává cenu za nejlepší rapové album. | Foto: Reuters

Praha - Jedna z největších hvězd současného rapu Kanye West vyšel ze soudního sporu ohledně přehnané inspirace skladby Stronger jako vítěz. Soudní komise totiž rozhodla, že West se neinspiroval u muzikanta Vincenta Peterse, nýbrž u vlivného filosofa Friedricha Nietzscheho.

V roce 2010 Peters vznesl obžalobu kvůli tomu, že singl z desky Graduation je nečekaně podobný skladbě, kterou sám poslal obchodnímu společníkovi rapera Johnu Monopolymu v roce 2006. Loni federální soudce Petersův nárok zamítl a tak se vcelku neznámý hudebník odvolal.

Nicméně ani to mu nepomohlo. Westovi právní zástupci argumentovali tím, že skladba Stronger odkazuje k Nietzscheho maximě „which does not kill us makes us stronger" (česky volně přeložitelné jako co nás nezabije, to nás činí silnějšími). A uspěli.

„Ačkoliv fakt, že obě skladby citují německého filosofa z konce devatenáctého století, se na první pohled může zdát jako neobvyklá náhoda, West správně poznamenal, že tento aforismus se v průběhu minulého století objevil v hudebních textech opakovaně," citoval rozsudek magazín The Hollywood Reporter.

Předsedkyně poroty Diane Woodová pak poukázala také na to, že podobný text má třeba i skladba Stronger (What Doesn't Kill You) od zpěvačky Kelly Clarksonové.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy