Radiohead a Kanye West přibyli na seznam nejlepších alb

Karel Veselý
9. 5. 2012 14:18
Časopis Rolling Stone upravil žebříček nejlepších alb
Foto: Profimédia

New York - Americký hudební časopis Rolling Stone po delší době upravil svůj žebříček pěti set nejlepších alb hudební historie. Na jeho vrcholu se nic mění a seznamu tak podle očekávání dominují The Beatles se Sgt. Pepperem, druzí jsou Beach Boys s Pet Sound a třetí znovu Lennon a spol. s nahrávkou Revolver. Kompletní a upravený výběr 500 Greatest Albums of All Time vyjde v knižní podobě na konci července.

Do elitního klubu bylo přijato třicet nových alb, mezi nimi hned tři počiny excentrického chicagského rappera Kanye Westa. Nejvýše se dostala deska Late Registration z roku 2005, které bude v upraveném pořadí patřit číslo 118. Do pětistovky se vešel také jeho debut The College Dropout (2004) a zatím poslední počin, předloňská My Beautiful Dark Twisted Fantasy sbírající od novinářů nadšené recenze.

Foto: Aktuálně.cz

Ze zařazení nových desek se můžou radovat i Radiohead, neboť redakce hudebního časopisu ocenila alba Amnesiac (2001) a In Rainbows (2007). Kanadští rockeři Arcade Fire mají nově v seznamu debut Funeral, rapper Jay-Z svoje Black Album a došlo i na Amy Winehouse, která se pocty dočkala posmrtně díky veleúspěšné nahrávce Back To Black. Ta v Británii patří k nejprodávanějším deskám nového tisíciletí. Poprvé v seznamu figuruje i debut britské rockové senzace Arctic Monkeys Whatever People Say I Am, That's What I'm Not nebo Tha Carter III rappera Lil Wayna.

Arcade Fire půjdou výš

Na otázku, zda relativně horší postavení novějších desek odráží nějakou aktuální krizi populární hudby, odpověděl šéfredaktor časopisu Christian Hoard negativně. „Hudba stále inspiruje posluchače jako tomu bylo kdykoliv jindy. S časem se ale názory usazují a myslím si, že až anketu uspořádáme za deset let, budou Arcade Fire nebo Kanye West mnohem výše."

Z poslední dekády v knize najdete jen čtyřicet alb, zatímco například sedmdesátá léta mají sto osmdesát sedm položek. Nejstarším albem na seznamu je legendární šestidisková kolekce Anthology of American Folk Music antropologa a filmaře Harryho Smitha.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

The Beatles ovládli první desítku hned s čtyřmi alby (k zmíněným ještě Rubber Soul a „bílé" dvojalbum) a celkově mají v seznamu deset nahrávek. Stejným počtem se mohou pochlubit i The Rolling Stones a Bob Dylan. O jedno album méně má Bruce Springsteen, který si tak polepšil od minulé edice.

Mezi vyřazenými deskami je například album Sunflower od The Beach Boys z roku 1970, kompilace Changesone Davida Bowieho nebo eponymní druhá deska Eltona Johna. Do elitního seznamu se už nevešlo ani album Madonny Music z roku 2000.

„Lidi se nad těmito seznamy nejlepších desek rádi rozčilují. Nás ale jejich sestavování pořád baví," prohlásil šéfredaktor časopisu Christian Hoard, podle něhož žebříček vzbudil hádky i v samotné redakci časopisu.

Sestavovat kánon je čím dál těžší

Rolling Stone svůj pětistovkový žebříček poprvé zveřejnil v roce 2003. Tehdy vzešel z hlasování 273 hudebníků, kritiků a lidí z nahrávacího průmyslu. O dva roky později seznam vyšel knižně s několika drobnými úpravami a tato verze je dostupná i v českém překladu z roku 2007 jako Rolling Stone - 500 nejlepších alb všech dob.

Už v době vydání se ale potýkal s kritikou hudebních publicistů. Edna Gundersenová z USA Today žebříček zhodnotila jako předvídatelný a „nadržující testosteronem napěchovanému rocku ze zlaté éry". Americký kritik Jim DeRogatis, který dříve působil jako šéfredaktor časopisu Rolling Stone, rovnou sestavil sbírku esejí Kill Your Idols (Zabijte své idoly), v níž mladší generace publicistů kriticky rozebírá nedotknutelné desky rockové historie. Časopis Rolling Stone je jedním z posledních periodik, které si vůbec troufne sestavovat podobně autoritativně pojaté žebříčky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ostatní hudební média už totiž sebekriticky uznala, že vytvářet podobný kánon se v éře roztříštěného vkusu už příliš nehodí. Navíc se zdá, že nejvyšší příčky už mají navěky zamluvení The Beatles, s Dylanem, Rolling Stones či Beach Boys v závěsu. Současná internetová média jako je třeba populární Pitchfork se už omezují jen na srovnání desek ze stejných dekád a nebo rovnou sestavují žánrové žebříčky.

Časopis Rolling Stone je navíc dnes už považován spíše za udržovatele starých rockových tradic, který nemá k současnému vývoji populární hudby mnoho co říct. V posledních letech se z prestižního hudebního média proměnil v lifestylový časopis, který se musí vyrovnávat s poklesem čtenosti i celkové prestiže. Od roku 2008 také vychází v menším formátu, který ale příští týden výjimečně znovu vyroste díky novému velkému inzerentovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy