Dillí - Indičtí cenzoři pustili do kin bez jakýchkoli škrtů film Děti půlnoci natočený podle stejnojmenného románu spisovatele Salmana Rushdieho. Režisérka filmu Deepa Mehtaová o tom informovala prostřednictvím sociální sítě Twitter.
"V Indii jsme prošli bez zásahů! Skvělá zpráva... Děti půlnoci prošly přes cenzory bez jediného vystřiženého záběru. Salman Rushdie i já jsme nadšeni," napsala Mehtaová, kterou citoval zpravodajský server BBC News.
Film líčící historii Indie před a po získání nezávislosti na Británii má mít v Indii premiéru začátkem příštího roku. Letos v září se už promítal na filmovém festivalu v Torontu a objevil se i na filmovém plátně v Indii během úvodního dne Mezinárodního filmového festivalu ve státě Kérala.
Panovaly obavy, že film, který v Indii narozená Mehtaová točila na Srí Lance, indičtí cenzoři do kin nepustí, protože román Salmana Rushdieho je kritický vůči bývalé indické premiérce Indiře Gándhíové. Krom toho Mehtaová i Rushdie jsou v Indii považováni za kontroverzní postavy.
V Indii je stále zakázaná Rushdieho kniha z roku 1988 Satanské verše, za niž na něj v roce 1989 íránský duchovní vůdce ajatolláh Chomejní uvalil fatvu (náboženský rozsudek smrti). Podle řady muslimů je kniha pomlouvačná, urážlivá a rouhačská.
Hněv a nevoli hinduistů naopak vyvolal film Mehtaové Fire z roku 1996, který se točí kolem lesbické lásky. A natáčení dalšího snímku Voda v roce 2005 zkomplikovali protestující v severovýchodní Indii, kteří spálili kulisy a hrozili, že znásilní všechny ženy v natáčecím štábu. Voda se nakonec točila stejně jako Děti noci na Srí Lance.
Román Děti půlnoci se zabývá indickou historií před a po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947. V roce 1997 chtěla na Srí Lance jeho adaptaci natáčet britská BBC, ale srílanská vláda jí to nedovolila.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na co do kina?