Děti půlnoci podle Rushdieho románu mají nový trailer

Kultura Kultura
24. 10. 2012 17:13
Snímek režisérky Deepy Mehty míří do kin. I v Indii
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Krátce před oficiální premiérou se novým trailerem připomíná očekávaný film Midnight´s children (Děti půlnoci) od indické režisérky Deepy Mehty podle knihy jejího krajana, spisovatele Salmana Rushdieho. Adaptace byla poprvé představena na začátku letošního září během Torontského filmového festivalu a také se stala součásti programu obdobných akcí v Londýně a Vancouveru.

Američané jej v kinech zhlédnou poprvé 2. listopadu a Britové 26. prosince.

Foto: Reuters

Příběh románu vydaného poprvé v roce 1981 začíná o půlnoci 15. srpna 1947, kdy Indie získala nezávislost na Británii. Děti narozené v tento čas jsou obdařeny nadlidskými schopnostmi - v případě hlavního hrdiny Salíma Sináího (Satya Bhabha) jde o telepatii a supersilný čich. Schopnost myšlenkové komunikace využije Salím k propojení ostatních „dětí půlnoci", k nimž patří i jeho životní láska - čarodějka Parvatí (Shriya Saran) uprostřed země, která je náhle plná politických, náboženských a etnických rozbrojů. 

Éra výjimečného stavu v letech 1975-1977 vyhlášeného premiérkou Gándhiovou je v předloze i ve filmu hluboce kritizována, stejně jako vláda premiérčina syna Sandžaje. Samotná Gándhiová se pomocí žaloby domohla na Rushdiem odstranění pasáže, podle níž ji měl syn kontrolovat obviněním, že svou nevšímavostí zavinila smrt jeho otce.

Kniha získala v roce 1981 Man Bookerovu cenu a v letech 1993 a 2008 byla potvrzena jako vůbec nejlepší takto oceněné dílo.

Kvůli svému ztvárnění některých pasáží indické historie dlouho snímku hrozilo, že vůbec nebude v autorově původní vlasti vůbec promítán. Nakonec jej však k distribuci zakoupila společnost PVR Pictures.

 

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy