Dirigent Bělohlávek převzal Řád britského impéria

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 5. 2012 16:53
Po převzetí řádu Bělohlávek uvede premiérovou symfonii na Pražském jaru
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dirigent Jiří Bělohlávek na britském velvyslanectví v Praze obdržel Řád britského impéria, které mu udělila královna Alžběta II. Současný šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC se tak dočkal ocenění za pozoruhodné úspěchy ve svém oboru v podobě čestného titulu komandéra Řádu britského impéria.

Britská velvyslankyně Sian MacLeodová uvedla, že Česko i Británie mohou být pyšné na příspěvek Bělohlávka k propagaci české i britské hudby v celém světě. Bělohlávek při té příležitosti vyzdvihl umění britských filharmoniků. "Získat tento řád je pro mne čest. Jsem šťastný, že takto byla oceněna moje práce," uvedl Bělohlávek.

V rámci nadcházející sezony se ale oceněný dirigent opět vrátí do Česka, kde v září nastoupí jako šéfdirigent České filharmonie. Kromě příprav na novou sezonu Bělohlávek plánuje také hostování v Rotterdamské filharmonii v Nizozemsku.

Foto: Aktuálně.cz

Jiří Bělohlávek dnes také vystoupí v Praze na festivalu Pražské jaro. Ve Smetanově síni Obecního domu tak večer zazní v české premiéře nová skladba nazvaná C pro orchestr od Jiřího Kadeřábka v podání Symfonického orchestru BBC. "Jsem velmi zvědavý na ohlas jejího provedení u Čechů. V Londýně zaznamenala vějíř názorů - od nadšení až po opovržení," řekl v neděli na tiskové konferenci šéfdirigent Bělohlávek.

V Houslovém koncertu D dur od Johannesa Brahmse potom doprovodí Bělohlávek s londýnským orchestrem předního českého virtuosa Ivana Ženatého. Závěr koncertu bude patřit známé Symfonii č. 4 od Bohuslava Martinů. Po koncertu budou mít posluchači příležitost se setkat jak s čerstvým držitelem Řádu britského impéria Jiřím Bělohlávkem, tak i houslistou Ženatým a skladatelem Kadeřábkem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy