Dirigent Bělohlávek převzal Řád britského impéria

ČTK Kultura , ČTK
21. 5. 2012 16:53
Po převzetí řádu Bělohlávek uvede premiérovou symfonii na Pražském jaru
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dirigent Jiří Bělohlávek na britském velvyslanectví v Praze obdržel Řád britského impéria, které mu udělila královna Alžběta II. Současný šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC se tak dočkal ocenění za pozoruhodné úspěchy ve svém oboru v podobě čestného titulu komandéra Řádu britského impéria.

Britská velvyslankyně Sian MacLeodová uvedla, že Česko i Británie mohou být pyšné na příspěvek Bělohlávka k propagaci české i britské hudby v celém světě. Bělohlávek při té příležitosti vyzdvihl umění britských filharmoniků. "Získat tento řád je pro mne čest. Jsem šťastný, že takto byla oceněna moje práce," uvedl Bělohlávek.

V rámci nadcházející sezony se ale oceněný dirigent opět vrátí do Česka, kde v září nastoupí jako šéfdirigent České filharmonie. Kromě příprav na novou sezonu Bělohlávek plánuje také hostování v Rotterdamské filharmonii v Nizozemsku.

Foto: Aktuálně.cz

Jiří Bělohlávek dnes také vystoupí v Praze na festivalu Pražské jaro. Ve Smetanově síni Obecního domu tak večer zazní v české premiéře nová skladba nazvaná C pro orchestr od Jiřího Kadeřábka v podání Symfonického orchestru BBC. "Jsem velmi zvědavý na ohlas jejího provedení u Čechů. V Londýně zaznamenala vějíř názorů - od nadšení až po opovržení," řekl v neděli na tiskové konferenci šéfdirigent Bělohlávek.

V Houslovém koncertu D dur od Johannesa Brahmse potom doprovodí Bělohlávek s londýnským orchestrem předního českého virtuosa Ivana Ženatého. Závěr koncertu bude patřit známé Symfonii č. 4 od Bohuslava Martinů. Po koncertu budou mít posluchači příležitost se setkat jak s čerstvým držitelem Řádu britského impéria Jiřím Bělohlávkem, tak i houslistou Ženatým a skladatelem Kadeřábkem.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu. Nash ztratila na vítězku sedm sekund. Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy