5 březnových výstav, které stojí za pozornost

Adam Pešek
9. 3. 2012 8:21
Březnové foto výstavy ukazují ponurý New York i industriální krajinu hutí
Foto: (C) Martin Wágner: Město Nižnevartovsk - Západní Sibiř 2009

Konfrontace: Blízká setkání různého druhu
Výstava čtyřiatřiceti panelů tvořených dvojicemi dokumentů, nejčastěji fotografií, které pocházejí ze zpravodajských agentur nebo novin a časopisů, byla k vidění už na podzim na piazzetě Národního divadla a nyní se přesunula před obchodní dům DBK Budějovická. Koláže vzájemné nesouvisejících dokumentů přináší nový náhled na danou událost či skutečnost a nutí diváka k zamyšlení, jakou roli hraje v tomto vztahu on sám. V květnu se panelová výstava přesune do Ústí nad Labem a dále bude putovat po dalších městech.
1. 3. až 30. 3., Praha - DBK Budějovická, zdarma

Martin Wágner: Cesty Sibiří
Student Institutu tvůrčí fotografie jezdí na východ už od svých sedmnácti let a až na Sibiři a Dálném východě se mu podařilo najít zvláštní vztah k domorodcům a poutníkům. Pásmo černobílých fotografií tak je jakýmsi obrazově působivým náhledem do jejich běžného života, která se nesnaží zobrazit daný kraj realisticky, nýbrž hledá spíše pomyslné srdce Rusi prostřednictvím obyčejných věcí.
8. 3. až 22. 4. 2012, Praha - Czech Photo Gallery, zdarma

Foto: Concorde na Time Square, New York 1997 / Š Andreas H. Bitesnich

Andreas H. Bitesnich: Deeper Shades
Výstava vysoko kontrastních snímků New Yorku je zároveň křtem nové knihy Deeper Shadows uznávaného rakouského fotografa Andrease H. Bitesnicha. Ten se ve svém aktuálním díle snaží vypátrat konkrétní tvář americké metropole a prostřednictvím obrazů vypráví její příběh, který je z autorova pohledu plný temných stínů a nepřikrášlených setkání. Jakousi spojnicí přitom je zvláštní pochmurná nálada špinavého města nepřetržitého shonu, které působí takřka komiksově.
9. 3. až 29. 4. 2012, Praha - Leica Gallery, 70 Kč

Bernd & Hilla Becher: Doly. Hutě.
Manželé Becherovi se systematické dokumentaci industriálních krajin věnují více než čtyřicet let a dnes jsou považováni za jedny z průkopníků konceptuální fotografie. Ve svém díle povýšili průmyslové budovy na plnohodnotné estetické objekty a v některých snímcích dolů a hutí, vysokých pecí, plynojemů, vodojemů a vápenek lze najít podobnost například s průčelími středověkých katedrál.
22. 3. až 3. 6. 2012, Praha - Rudolfinum (velká galerie), 120 Kč

Foto: Gutehoffnungshütte, Oberhausen, 1963. Š Hilla Becher, Düsseldorf

Shirana Shahbazi: Takže znova
Malý sál Rudolfina nabídne opačný pól světa konceptuální fotografie a Shirana Shahbazi v něm na osmnácti velkoformátových snímcích představí barevná i černobílá zátiší z geometrických útvarů nebo předmětů inspirovaných holandskými zátišími 17. století, jako jsou květiny a různé typy přírodnin. K vidění však budou i fotky z jejích starších cyklů, především portréty a krajiny, a celkově tak půjde o jakési odvyprávění příběhu umění, jež od hyperrealistického napodobení skutečnosti došlo až ke geometrické abstrakci a nepředmětnosti.
22. 3. až 3. 6. 2012, Praha - Rudolfinum (malá galerie), 80 Kč

 

Právě se děje

Další zprávy