Bonn - Korálové útesy patří mezi nejvíce ohrožené ekosystémy na světě. Doplácejní totiž na dramatické změny, k nimž dochází v podmořském potravním řetězci.
Dvacet procent korálových útesů světa již bylo zničeno. Téměř čtvrtina je v bezprostředním nebezpečí a dalších 26 procent je ohroženo v dlouhodobějším pohledu.
Více zde: Koráli mizí, můžou za to hustě osídlená pobřeží
Dokonce i mizení žraloků ovlivňuje korálové útesy a zároveň i stabilitu celého mořského systému. Některé oblasti zaznamenaly pokles populace žraloků až o 99 procent.
V důsledku toho dramaticky narůstá počet jejich kořisti, což ústí ve vyčerpání populací ve spodní části potravního řetězce.
Potravní řetězec: žralok - ryby - řasy
Masožraví účastníci potravního řetězce se krmí papouščími rybami, které se živí vodními řasami. Úbytek papouščích ryb urychlí růst řas, které ničí korálové útesy.
Což znamená, že žraloci jsou zásadním elementem pro zdraví korálových ekosystémů.
Pokles o 73 milionů žraloků neovlivňuje pouze korálové ekosystémy, ale vede také k ničení populace měkkýšů, kteří hrají zásadní roli ve filtraci vody, redukují totiž obsah sedimentů a zlepšují kvalitu vody.
Rapidní úbytek velkých žraloků ve světových oceánech vede k přemnožení predátorů požírajících korýše, a to narušuje mořské ekosystémy jako celek.
Propojenost všech druhů
„Každý druh má svou roli a jeho zmizení narušuje jeho ekosystém, o tom je celá síť živočišných a rostlinných druhů," řekl Ahmed Djoghlaf ve svém projevu na konferenci OSN o biologické rozmanitosti.
V současné době je asi jedna desetina souše na zemi chráněna jako národní park nebo přírodní rezervace. Úroveň ochrany oceánů je ovšem podstatně nižší.
Více zde: Nová mořská rezervace je velká jako Kalifornie
„Všechen život je propojený. Druhy nemohou žít bez svého přirozeného prostředí, a ten je naopak ovlivněn jejich úbytkem nebo úplným vymizením," dodal Djoghlaf.
Rok 2008 byl vyhlášen Mezinárodním rokem korálových útesů, což má upozornit na bezprostřední ohrožení tohoto křehkého ekosystému.
Čtěte také: Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji