Koráli mizí, můžou za to hustě osídlená pobřeží

ntq, Reuters
2. 2. 2008 15:30
Průlomový výzkum svědčí proti lidem
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru.
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Londýn - Vědci po letech bádání poprvé ukázali na konkrétního viníka, který nejvíce škodí korálům. Za jejich ohrožení podle nich mohou hlavně hustě osídlená pobřeží poblíž útesů. 

"Korálové útesy jsou v ohrožení už dlouho. Za celý tento čas se ukázalo, že najít jednoznačného viníka, jako například rybolov a klimatické změny, není zas až tak snadné. My jsme se o to pokusili," uvedl Camilo Mora, mořský biolog z univerzity v Dalhousie v Kanadě.

Biologové donedávna monitorovali 332 útesů v 13 zemích světa včetně Karibiku. Sledovali všechny okolní rybářské aktivity, populační růst i sedimentaci minerálů a nečistot.

Tým se zaměřil i na takové detaily jako druh zemědělství na přilehlé pevnině, průměrnou teplotu vzduchu i vody, četnost hurikánů, nemoci korálů a jejich druhovou pestrost. Zkrátka všechno, co má cosi společného s korály. Výsledek nakonec prokázal, že největším viníkem jsou právě hustě osídlená pobřeží.

"Naše zkoumání čistě a jasně ukázalo, že nepřirozené vymírání korálů je přímo úměrné počtu obyvatel v těsné blízkosti korálů," tvrdí biologové v protokolu pro londýnskou Královskou společnost.

Badatelé nyní hlásí, že právě kvůli lidem dosahuje situace korálových útesů v Karibiku už pomalu kritického bodu. A pokud současnou situaci budeme chtít napravit, bude třeba pořádnou porci úsilí.

Konečně verdikt

Život korálů ovlivňuje jednoduché pravidlo: více lidí znamená více škodlivin, včetně rybolovu, odpadků i všech dalších lidských aktivit, které přispívají k oteplování oceánů.

Korálové útesy - jemné podmořské struktury podobné skalkám na našich zahradách - jsou tvořeny malými živočichy korálovými polypy. Celá struktura vytváří výborné prostředí pro řadu rostlinných druhů a hlavně slouží jako dokonalý úkryt ryb.

"Živé" útesy jsou považovány za vynikající vlnolamy a ochranu pobřeží, základnu turistiky. Nedávno se našlo také uplatnění v medicíně, kde pomáhají léčit rakovinu.

Avšak biologové i nejrůznější ekologické skupiny varují, že pokud vlády světa neučiní kroky k šetrnějšímu zacházení s mořským ekosystémem, koráli prostě a jednoduše vyhynou.

"Naše zpráva je průlomová. Posouváme se od tradičních, pouze lokálních problémů, ke globálním viníkům vymírání korálů," napsal Mora a jeho kolegové.

Korálové útesy jsou přitom důležitým zdrojem financí. Jen rybolov a turistika každoročně přinesou Karibiku zisky ve výši 4 miliard dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy