Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji

zuk, vk
20. 5. 2008 8:51
V Bonnu začíná konference OSN o biodiverzitě
Modrásek černočárný
Modrásek černočárný | Foto: Václav Horký, www.lepidoptera.cz

Bonn - Z povrchu zemského nenávratně mizí rostliny a živočichové. Neuplyne měsíc, kdy by vědci nepřišli s varováním, že na Zemi drasticky klesá takzvaná biodiverzita.

Zatím poslední "výkřik" zazněl minulý týden z Londýna: tamní Zoologická společnost přišla s tvrzením, že během let 1970 až 2005 zmizela více než čtvrtina živočišných druhů.

Lidé podle ní každý rok zapříčiní vyhynutí jednoho procenta zvířat.

Co je biodiverzita?

  • Biodiverzita čili biologická rozmanitost zdůrazňuje rozmanitost a různorodost organismů a jejich prostředí.
  • Jako nová koncepce integrující všechny úrovně živého světa od genů po ekosystémy se objevila v polovině 80. let 20. století.
  • Nejde o pouhý součet všech genů, druhů a ekosystémů, ale spíše o variabilitu uvnitř a mezi nimi.

Čtěte více: Za 35 let zmizela kvůli lidem čtvrtina zvířat

Seznam problémů, které s mizením druhů souvisí, je dlouhý.

Stejně tak i seznam kroků, jak poklesu biodiverzity zabránit. Zabývat by se jím měla velká mezinárodní konference o ohrožených druzích (Conference of Parties, COP), která začala v německém Bonnu.

Německý útok na biopiráty

"Rozvojové země právem považují za biopirátství, když si průmyslové státy nedovoleně přivlastňují zdroje genetického materiálu z pralesů a vyrábějí z nich léky, aniž by za to cokoliv platily," řekl minulý týden německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Právě biopirátství má být jedním z témat, které chtějí Němci na setkání expertů ze 190 zemí otevřít.

Krom toho hodlají coby hostitelé na zúčastněné státy zatlačit, aby do ochrany ohrožených druhů nalily podstatně víc peněz.

O čem konference bude? Projděte si hlavní témata

Mezinárodní kongresové centrum v Bonnu.
Mezinárodní kongresové centrum v Bonnu. | Foto: Internationale Kogresszentrum, Bonn
Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti
Prioritou jsou zemědělství, pouště a polopouště, lesy a pralesy, voda na souši, ostrovní endemité, moře a oceány a horské oblasti

V Bonnu se scházejí státy, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti, jednu z nejvýznamnějších mezinárodních dohod v oblasti životního prostředí.

Česko ji podepsalo v roce 1993, stejně jako takzvaný Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti v roce 2000. Obě smlouvy ratifikovala většina zemí světa, s jednou důležitou výjimkou - Spojenými státy.

Více o vymírajících druzích: Lední medvěd se dostal na seznam ohrožených zvířat

Země.
Země. | Foto: NASA

"Světové společenství stojí na rozcestí," varoval Gabriel.

"Buď se nám do roku 2010 podaří s ochranou biologické rozmanitosti výrazně pohnout kupředu, nebo světové veřejnosti dokážeme, že i když se 190 zemí - tedy skoro všechny státy světa - rozhodne podepsat jakousi dohodu, vlastně to vůbec nic neznamená," uvedl.

"A to přesto, že nejde o nic míň, než o přežití člověka na této planetě."

 

Právě se děje

před 18 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 27 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy