Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji

zuk, vk
20. 5. 2008 8:51
V Bonnu začíná konference OSN o biodiverzitě
Modrásek černočárný
Modrásek černočárný | Foto: Václav Horký, www.lepidoptera.cz

Bonn - Z povrchu zemského nenávratně mizí rostliny a živočichové. Neuplyne měsíc, kdy by vědci nepřišli s varováním, že na Zemi drasticky klesá takzvaná biodiverzita.

Zatím poslední "výkřik" zazněl minulý týden z Londýna: tamní Zoologická společnost přišla s tvrzením, že během let 1970 až 2005 zmizela více než čtvrtina živočišných druhů.

Lidé podle ní každý rok zapříčiní vyhynutí jednoho procenta zvířat.

Co je biodiverzita?

  • Biodiverzita čili biologická rozmanitost zdůrazňuje rozmanitost a různorodost organismů a jejich prostředí.
  • Jako nová koncepce integrující všechny úrovně živého světa od genů po ekosystémy se objevila v polovině 80. let 20. století.
  • Nejde o pouhý součet všech genů, druhů a ekosystémů, ale spíše o variabilitu uvnitř a mezi nimi.

Čtěte více: Za 35 let zmizela kvůli lidem čtvrtina zvířat

Seznam problémů, které s mizením druhů souvisí, je dlouhý.

Stejně tak i seznam kroků, jak poklesu biodiverzity zabránit. Zabývat by se jím měla velká mezinárodní konference o ohrožených druzích (Conference of Parties, COP), která začala v německém Bonnu.

Německý útok na biopiráty

"Rozvojové země právem považují za biopirátství, když si průmyslové státy nedovoleně přivlastňují zdroje genetického materiálu z pralesů a vyrábějí z nich léky, aniž by za to cokoliv platily," řekl minulý týden německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Právě biopirátství má být jedním z témat, které chtějí Němci na setkání expertů ze 190 zemí otevřít.

Krom toho hodlají coby hostitelé na zúčastněné státy zatlačit, aby do ochrany ohrožených druhů nalily podstatně víc peněz.

O čem konference bude? Projděte si hlavní témata

Mezinárodní kongresové centrum v Bonnu.
Mezinárodní kongresové centrum v Bonnu. | Foto: Internationale Kogresszentrum, Bonn
Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti
Prioritou jsou zemědělství, pouště a polopouště, lesy a pralesy, voda na souši, ostrovní endemité, moře a oceány a horské oblasti

V Bonnu se scházejí státy, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti, jednu z nejvýznamnějších mezinárodních dohod v oblasti životního prostředí.

Česko ji podepsalo v roce 1993, stejně jako takzvaný Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti v roce 2000. Obě smlouvy ratifikovala většina zemí světa, s jednou důležitou výjimkou - Spojenými státy.

Více o vymírajících druzích: Lední medvěd se dostal na seznam ohrožených zvířat

Země.
Země. | Foto: NASA

"Světové společenství stojí na rozcestí," varoval Gabriel.

"Buď se nám do roku 2010 podaří s ochranou biologické rozmanitosti výrazně pohnout kupředu, nebo světové veřejnosti dokážeme, že i když se 190 zemí - tedy skoro všechny státy světa - rozhodne podepsat jakousi dohodu, vlastně to vůbec nic neznamená," uvedl.

"A to přesto, že nejde o nic míň, než o přežití člověka na této planetě."

 

Právě se děje

před 28 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy