Kinshasa - Kvůli dlouholeté občanské válce a nepřístupnému terénu zůstávaly vědcům dlouho uzavřeny rozsáhlé oblasti džungle na východě Demokratické republiky Kongo.
Až letos na začátku roku sem konečně pronikla skupina výzkumníků z americké Wildlife Conservation Society (WCS). A stálo to za to.
Na tiskové konferenci v New Yorku teď vědci oznámili, že západně od jezera Tanganika při pátrání narazili na šest nových, dosud nepopsaných druhů.
- Vědci nalezli v Indonésii ztracený ráj. Čtěte ZDE.
Jedná se o nové druhy žab, rejsků a netopýrů.
"Pokud v krátké době tří měsíců naleznete šest nových zvířat, napadne vás, kolik potenciálních objevů se ještě v této oblasti musí skrývat," řekl člen WCS Andrew Plumptre.
Podle vědců občanská válka, která v zemi zuřila od první poloviny devadesátých let, Kongo značně zdevastovala. Ale oblast západně od jezera boje naštěstí výrazně nepoznamenaly.
"Zjistili jsme, že území o rozloze zhruba tisíc kilometrů čtverečních a táhnoucí se od břehů jezera Tanganika až do kopců vysokých přes 2 700 metrů nad mořem přežilo relativně bez úhony," oznámila organizace ve svém prohlášení.
Populace opic, slonů, buvolů a dalších zvířat zůstala zachována. Vědci uvedli, že džungle zde ukrývá i nové a dosud neznámé druhy rostlin. Na jejich zkoumání a hledání ale nebyli patřičně vybaveni.
Americká výprava byla první, která prozkoumala tento region, po téměř půlstoletí. Od počátku šedesátých let minulého století zde nikdo nebyl, protože tu nefungovalo dopravní spojení a politická i bezpečnostní situace v zemi byla navíc značně nestabilní.
Nejhorší fází občanské války procházela Demokratická republika Kongo (dříve nazývaná Zair) v letech 1998 až 2003, kdy zemřely přes čtyři milióny lidí.
Dnes je situace klidnější, ale vláda v metropoli Kinshase nemá všechny oblasti země pod kontrolou. Některé ozbrojené milice na východě Konga jsou obviněny z toho, že loví vzácné horské gorily kvůli masu.