Tel Aviv – Umělá sladidla byla dlouhou dobu synonymem zdravého slazení. Řešila problémy lidí s cukrovkou a pro některé se stala zaručeným způsobem hubnutí. Výsledky studie izraelských lékařů ale přináší překvapivé rozhřešení.
Používání náhražkových sladidel má negativní dopad na civilizaci bakterií ve střevech, a tak i na schopnost organismu přirozeně regulovat hladinu cukru v krvi. V těle tak dochází k metabolickým změnám, které mohou vyvolat cukrovku.
"Umělá sladidla se začala používat jako prevence nemocí způsobených nadměrnou konzumací cukru. Nakonec jsme ale zjistili, že v podstatě způsobují stejné problémy," řekl jeden z členů týmu.
Průzkumy prováděné na myších i lidech
Studie, jejíž výsledky byly zveřejněné v časopise Nature, zahrnovala v první vlně sérii experimentů na myších. Laboratorním zvířatům krmených sacharinem, aspartamem a sukralosou (umělá sladidla) byla naměřena vyšší hladina cukru a zároveň zjištěna nesnášenlivost glukózy.
Druhá vlna studií proběhla na lidech. Průzkumu se zúčastnilo 381 dobrovolníku, u nichž došli lékaři ke shodným výsledkům. Navíc bylo potvrzeno, že v obou dvou kategoriích měla vyšší hladina cukru v krvi stejnou příčinu.
"Náš objev by mohl být příčinou přehodnocení masivního používání umělých sladidel,"dodal hlavní autor studie z izraelského vědeckého institutu.
Všechna umělá sladidla byla v podstatě objevena náhodou jako vedlejší produkty, například v roce 1879 to byl sacharin a v roce 1965 aspartam. Dlouhou dobu se věřilo, že jsou synonymem zdravého slazení.