Konec mýtu o zdravé dávce alkoholu. Mozku škodí víno i pivo, zjistili vědci

Magazín Magazín
20. 5. 2021 16:32
Jakákoliv dávka alkoholu je pro mozek nebezpečná, i "mírné" pití má negativní vliv na téměř všechny jeho části. Studie, které se účastnilo přes 25 tisíc Britů, odhalila, že občasné pití je spojené s úbytkem šedé hmoty mozkové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Závěry studie, která ještě musí projít oponenturou, by se daly shrnout do jedné věty: Čím více pijete, tím hůře je na tom váš mozek.

"Neexistuje žádná minimální dávka alkoholu. Dříve se mělo za to, že pití poškozuje jen určité oblasti mozku, ale teď se zdá, že alkohol zasahuje prakticky celý tento orgán," uvedla podle deníku The Guardian hlavní autorka výzkumu Anya Topiwalaová z Oxfordské univerzity.

Vědci analyzovali 25 378 lidí a jejich zdravotní data z britské biobanky a snažili se odhalit faktory, jež u některých vedou k rozvoji nemocí, zatímco u jiných nikoli. Zkoumali věk, pohlaví, vzdělání, velikost a stav mozku ze snímků magnetické rezonance, informace o návštěvách nemocnice, testy paměti a také míru konzumace alkoholu. 

Výsledky jsou podle nich překvapující, protože pití alkoholu se podle nich podílí 0,8 procenta na úbytku šedé hmoty. To se může zdát jako malé číslo, ale je to například čtyřikrát více než kouření nebo vysoké BMI (body mass index, pozn. red.), uvedla Topiwalaová.

Studie rovněž popírá dřívější výzkumy, podle kterých malá dávka vína je zdraví prospěšná. Podle nových závěrů je jedno, zda je alkohol konzumován v podobě piva, vína, či destilátu, pro mozek je stejně škodlivý.

"Ve velkém měřítku se tyto účinky zdají být malé," komentoval Colin Angus z Sheffieldské univerzity závěry výzkumu, které považuje za přesvědčivé. Je podle něj nutné se zaměřit na další bádání, které odhalí, jak konzumace alkoholu ovlivňuje vznik a rozvoj mozkových onemocnění, například Alzheimerovy choroby.

Mohlo by vás zajímat: Češi se topí v alkoholu, pivo se často podceňuje

Jedinou možností, jak snížit spotřebu alkoholu, je celospolečenská diskuze podobná té, která probíhala u kouření, míní adiktolog Aleš Kuda. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy