Klus se na Facebooku pustil do Nohavici. Vadí mu fotka s Okamurou i medaile od Putina

Magazín Magazín
20. 8. 2019 11:15
Písničkář Tomáš Klus se na svém facebookovém profilu opřel do jednoho ze svých hudebních vzorů Jaromíra Nohavici. V rozsáhlém příspěvku ostravskému bardovi vytkl předlistopadovou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností, ale i nedávné fotografování s politikem Tomiem Okamurou a převzetí vyznamenání od ruského prezidenta Vladimira Putina.
Foto: Jan Dytrych

Klus přiznal, že si Nohavici dlouho vážil za jeho schopnost psát nadčasové písně s působivými verši. Popsal také, jak se společně se svým otcem jako dítě dostal na koncertě v Českém Těšíně do Nohavicovy šatny, kde mu ostravský bard podepsal zpěvník.

Velkou část svého facebookového příspěvku Klus ovšem věnoval postojům, v nichž se s Nohavicou rozchází, přestože připustil, že se je dřív kvůli kvalitě jeho tvorby snažil obhajovat. Kromě staré kauzy s Nohavicovou spoluprací s StB připomněl jeho předloňskou společnou fotografii s leaderem strany Svoboda a přímá demokracie Tomiem Okamurou.

"K jeho spolupráci s StB jsem byl shovívavý. Říkal jsem si, chlapče, v té době jsi nežil, nesuď, sám nevíš, jak by ses zachoval. Pak přišla jeho fotka s obchodníkem s chimérami Tomiem Okamurou. I to jsem byl schopen pochopit, jako podlehnutí antiuprchlickému boomu," připustil Klus.

Nohavica se s Okamurou setkal v roce 2017 při nákupu v ostravském supermarketu, kde ho politik požádal o společný snímek. "Rád jsem se s ním vyfotil. Je to sympaťák," řekl tehdy Nohavica o Okamurovi pro server Lidovky.cz. Okamura pak fotku zveřejnil na Facebooku a uvedl, že ho s písničkářem spojují názory na aktuální palčivé problémy.

Událost, která Kluse podle jeho slov definitivně přiměla, aby svého někdejšího idola přestal uznávat, se ale odehrála až loni. Tehdy Nohavica odcestoval do Kremlu, aby tam z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina převzal Puškinovu medaili. Ta se už 20 let uděluje významným ruským i zahraničním osobnostem z oblasti kultury.

Klus přijetí tohoto vyznamenání vnímá jako nepřímou podporu ruské zahraniční politiky, ke které se sám vyjadřuje kriticky. "Od člověka, který byl do té doby v mých očích, i přes drobná klopýtnutí, ikonou a bojovníkem za svobodu projevu, bych čekal spíše protest. Čekal bych poukázání na fakt, že imperátorské sklony Vladimira Putina jsou v rozporu se základními lidskými právy, s etikou, s budoucností míru," přiblížil Klus ve svém facebookovém postu.

Video: Nohavica oslovuje davy, pro Putina je dobré mít přítele v řadách nepřítele, říká Fischer

Za práci s ruskými texty přeju Nohavicovi třeba osmdesát vyznamenání, ale v této inscenaci to vyvolává pocit morálního zklamání, říká Petr Fischer | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy