Klus se na Facebooku pustil do Nohavici. Vadí mu fotka s Okamurou i medaile od Putina

Magazín Magazín
20. 8. 2019 11:15
Písničkář Tomáš Klus se na svém facebookovém profilu opřel do jednoho ze svých hudebních vzorů Jaromíra Nohavici. V rozsáhlém příspěvku ostravskému bardovi vytkl předlistopadovou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností, ale i nedávné fotografování s politikem Tomiem Okamurou a převzetí vyznamenání od ruského prezidenta Vladimira Putina.
Foto: Jan Dytrych

Klus přiznal, že si Nohavici dlouho vážil za jeho schopnost psát nadčasové písně s působivými verši. Popsal také, jak se společně se svým otcem jako dítě dostal na koncertě v Českém Těšíně do Nohavicovy šatny, kde mu ostravský bard podepsal zpěvník.

Velkou část svého facebookového příspěvku Klus ovšem věnoval postojům, v nichž se s Nohavicou rozchází, přestože připustil, že se je dřív kvůli kvalitě jeho tvorby snažil obhajovat. Kromě staré kauzy s Nohavicovou spoluprací s StB připomněl jeho předloňskou společnou fotografii s leaderem strany Svoboda a přímá demokracie Tomiem Okamurou.

"K jeho spolupráci s StB jsem byl shovívavý. Říkal jsem si, chlapče, v té době jsi nežil, nesuď, sám nevíš, jak by ses zachoval. Pak přišla jeho fotka s obchodníkem s chimérami Tomiem Okamurou. I to jsem byl schopen pochopit, jako podlehnutí antiuprchlickému boomu," připustil Klus.

Nohavica se s Okamurou setkal v roce 2017 při nákupu v ostravském supermarketu, kde ho politik požádal o společný snímek. "Rád jsem se s ním vyfotil. Je to sympaťák," řekl tehdy Nohavica o Okamurovi pro server Lidovky.cz. Okamura pak fotku zveřejnil na Facebooku a uvedl, že ho s písničkářem spojují názory na aktuální palčivé problémy.

Událost, která Kluse podle jeho slov definitivně přiměla, aby svého někdejšího idola přestal uznávat, se ale odehrála až loni. Tehdy Nohavica odcestoval do Kremlu, aby tam z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina převzal Puškinovu medaili. Ta se už 20 let uděluje významným ruským i zahraničním osobnostem z oblasti kultury.

Klus přijetí tohoto vyznamenání vnímá jako nepřímou podporu ruské zahraniční politiky, ke které se sám vyjadřuje kriticky. "Od člověka, který byl do té doby v mých očích, i přes drobná klopýtnutí, ikonou a bojovníkem za svobodu projevu, bych čekal spíše protest. Čekal bych poukázání na fakt, že imperátorské sklony Vladimira Putina jsou v rozporu se základními lidskými právy, s etikou, s budoucností míru," přiblížil Klus ve svém facebookovém postu.

Video: Nohavica oslovuje davy, pro Putina je dobré mít přítele v řadách nepřítele, říká Fischer

Za práci s ruskými texty přeju Nohavicovi třeba osmdesát vyznamenání, ale v této inscenaci to vyvolává pocit morálního zklamání, říká Petr Fischer | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 29 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy