Klus se na Facebooku pustil do Nohavici. Vadí mu fotka s Okamurou i medaile od Putina

Magazín Magazín
20. 8. 2019 11:15
Písničkář Tomáš Klus se na svém facebookovém profilu opřel do jednoho ze svých hudebních vzorů Jaromíra Nohavici. V rozsáhlém příspěvku ostravskému bardovi vytkl předlistopadovou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností, ale i nedávné fotografování s politikem Tomiem Okamurou a převzetí vyznamenání od ruského prezidenta Vladimira Putina.
Foto: Jan Dytrych

Klus přiznal, že si Nohavici dlouho vážil za jeho schopnost psát nadčasové písně s působivými verši. Popsal také, jak se společně se svým otcem jako dítě dostal na koncertě v Českém Těšíně do Nohavicovy šatny, kde mu ostravský bard podepsal zpěvník.

Velkou část svého facebookového příspěvku Klus ovšem věnoval postojům, v nichž se s Nohavicou rozchází, přestože připustil, že se je dřív kvůli kvalitě jeho tvorby snažil obhajovat. Kromě staré kauzy s Nohavicovou spoluprací s StB připomněl jeho předloňskou společnou fotografii s leaderem strany Svoboda a přímá demokracie Tomiem Okamurou.

"K jeho spolupráci s StB jsem byl shovívavý. Říkal jsem si, chlapče, v té době jsi nežil, nesuď, sám nevíš, jak by ses zachoval. Pak přišla jeho fotka s obchodníkem s chimérami Tomiem Okamurou. I to jsem byl schopen pochopit, jako podlehnutí antiuprchlickému boomu," připustil Klus.

Nohavica se s Okamurou setkal v roce 2017 při nákupu v ostravském supermarketu, kde ho politik požádal o společný snímek. "Rád jsem se s ním vyfotil. Je to sympaťák," řekl tehdy Nohavica o Okamurovi pro server Lidovky.cz. Okamura pak fotku zveřejnil na Facebooku a uvedl, že ho s písničkářem spojují názory na aktuální palčivé problémy.

Událost, která Kluse podle jeho slov definitivně přiměla, aby svého někdejšího idola přestal uznávat, se ale odehrála až loni. Tehdy Nohavica odcestoval do Kremlu, aby tam z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina převzal Puškinovu medaili. Ta se už 20 let uděluje významným ruským i zahraničním osobnostem z oblasti kultury.

Klus přijetí tohoto vyznamenání vnímá jako nepřímou podporu ruské zahraniční politiky, ke které se sám vyjadřuje kriticky. "Od člověka, který byl do té doby v mých očích, i přes drobná klopýtnutí, ikonou a bojovníkem za svobodu projevu, bych čekal spíše protest. Čekal bych poukázání na fakt, že imperátorské sklony Vladimira Putina jsou v rozporu se základními lidskými právy, s etikou, s budoucností míru," přiblížil Klus ve svém facebookovém postu.

Video: Nohavica oslovuje davy, pro Putina je dobré mít přítele v řadách nepřítele, říká Fischer

Za práci s ruskými texty přeju Nohavicovi třeba osmdesát vyznamenání, ale v této inscenaci to vyvolává pocit morálního zklamání, říká Petr Fischer | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy