Klus: Žijeme v nejkrásnější zemi na planetě. Nenechme se otrávit politikou a médii

ČTK Magazín ČTK, Magazín
12. 7. 2019 10:49
Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou vydává společně s videoklipem. Text písně vypráví o pomyslném domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit a který chátrá. Klip natočil režisér Marek Štifter v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp. Píseň je nahrána v tempu 89 úderů za minutu (BPM), symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce.
Tomáš Klus
Tomáš Klus | Foto: ČTK

"Píseň Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, kterých jsem se účastnil a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají. Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích," říká Klus, který se zúčastnil několika demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice a vystoupil i na zřejmě největší demonstrací od roku 1989 na pražské Letné, kterou organizoval spolek Milion chvilek.

Symbolický dům, o němž text Klusovy skladby hovoří, ztvárnily temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna, která se nachází v Praze-Karlíně. Za každým rohem se v domě v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie, například období nacistické nadvlády, komunistické lidové milice nebo události roku 1989.

Na konci klipu, který bude mít premiéru v pátek v 19:00, se Klus i se členy své kapely objeví pod horou Říp. "Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu, že jsme šťastný národ a že zastávka našich předků na Řípu stála za to," podotkl režisér Štifter.

Klus se ke společenské situaci vyjadřuje delší dobu. Loni představil novou píseň Nedá se nic dělat, ve které se vyhraňuje proti premiérovi Babišovi.

Podívejte se také na video: Na koncertech neagituju, s voliči Babiše mluvím často, říká Tomáš Klus

Babišovo PR ve spoustě lidí budí naději. V jeho řečech se ale dají najít díry, říká Tomáš Klus. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 16 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy