Klus: Žijeme v nejkrásnější zemi na planetě. Nenechme se otrávit politikou a médii

ČTK Magazín ČTK, Magazín
12. 7. 2019 10:49
Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou vydává společně s videoklipem. Text písně vypráví o pomyslném domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit a který chátrá. Klip natočil režisér Marek Štifter v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp. Píseň je nahrána v tempu 89 úderů za minutu (BPM), symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce.
Tomáš Klus
Tomáš Klus | Foto: ČTK

"Píseň Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, kterých jsem se účastnil a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají. Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích," říká Klus, který se zúčastnil několika demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice a vystoupil i na zřejmě největší demonstrací od roku 1989 na pražské Letné, kterou organizoval spolek Milion chvilek.

Symbolický dům, o němž text Klusovy skladby hovoří, ztvárnily temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna, která se nachází v Praze-Karlíně. Za každým rohem se v domě v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie, například období nacistické nadvlády, komunistické lidové milice nebo události roku 1989.

Na konci klipu, který bude mít premiéru v pátek v 19:00, se Klus i se členy své kapely objeví pod horou Říp. "Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu, že jsme šťastný národ a že zastávka našich předků na Řípu stála za to," podotkl režisér Štifter.

Klus se ke společenské situaci vyjadřuje delší dobu. Loni představil novou píseň Nedá se nic dělat, ve které se vyhraňuje proti premiérovi Babišovi.

Podívejte se také na video: Na koncertech neagituju, s voliči Babiše mluvím často, říká Tomáš Klus

Babišovo PR ve spoustě lidí budí naději. V jeho řečech se ale dají najít díry, říká Tomáš Klus. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy