Populární britský vloger a youtuber Louis Cole je kritizován za sérii videí, která natočil při návštěvě KLDR. Při cestě se totiž na celou zemi díval velmi nekriticky a vyobrazil ji jako takřka ideální místo pro dovolenou, popisuje server BBC.
V zemi navštívil obří vodní park, vyrazil surfovat, obdivně vzhlížel k budovatelským monumentům a po celou dobu si užíval dostatku výborně vypadajícího jídla.
Did you know North Korea have amazing water parks? https://t.co/9uGMkl2eQf
— Louis Cole (@funforlouis) August 11, 2016
"Snažím se zaměřit na pozitivní věci a bojovat s čistě negativním obrazem, který je nám prezentován v médiích," napsal do popisu u jednoho ze svých videí.
Třiatřicetiletého Colea, jehož kanál Fun for Louis odebírají téměř dva miliony lidí, tak začali diváci podezřívat z toho, že je placen KLDR, aby o ní vytvářel pozitivní obraz.
Lidem vadilo, že youtuber při cestě zemí, která je často kritizována za nedodržování základních lidských práv, vůbec nereflektoval skutečnost, že se může jednat o pouhé divadlo. Jeho kauza se řešila nejen v komentářích pod reportážemi, dostal se i na stránky předních britských i světových médií.
I proto se rozhodl na kritiku zareagovat a ve svém posledním videu popřel, že by byl placen za vytvoření propagandy pro KLDR. "Nesouhlasím s ideologií Severní Koreje, ale zajímám se o místní lidi," řekl.
Totalitní stát, vedený Kim Čong-unem, je pravidelně obviňován z porušování lidských práv. Nezisková organizace Amnesty International odhaduje, že jsou v zemi stovky tisíc lidí zavřených v detenčních zařízeních, kde jsou týráni a popravováni.
Nejsem investigativní novinář, hájí se
Humanitární organizace zároveň odhadují, že od poloviny 90. let zemřely až dva miliony lidí kvůli nedostatku jídla, který je způsoben přírodními pohromami i špatným ekonomickým managementem. KLDR je tak závislá na dodávkách potravin z jiných států.
"Nejsem investigativní novinář. Nedělám politické komentáře a na internetu si můžete podobné věci najít," obhajoval Louis rozhodnutí, proč o tomhle ve svých videích nemluvil.
Vloger dále popsal, že výlet byl organizovaný. "Ať jsme jakkoliv skeptičtí k tomu, co bylo reálné a co nahrané, všechno z toho jsem zažil a můžu vám pouze předat své zážitky," uvedl.
Severní Korea přistupuje k cizincům velmi striktně a je složité získat turistický či novinářský vstup. Letos byl ze Severní Koreje vyhoštěn například reportér BBC, kterého zadržely a vyšetřovaly místní úřady. Zpět ve Velké Británii pak popsal, jako ho po celou dobu pobytu pronásledovala pětice špehů.
Veškerá média v KLDR kontroluje stát, který reguluje i internet. "Předpokládal jsem, možná mylně, že moji diváci mají o zemi daleko širší povědomí," uvedl. "Zároveň chci všechny ujistit, že sám vím, co se v zemi děje. Rozhodně nejsem tak naivní," zakončil svou obhajobu Cole.