Každá třetí krabička Lega obsahuje zbraně, hra dětí je stále brutálnější, varují vědci

hrz
23. 5. 2016 14:02
Tým vědců z novozélandské University of Canterbury spočítal, že zbraně obsahuje již 30 procent stavebnic Lega. To má neblahý vliv na hru dětí, která je čím dál agresivnější. Doba nevinnosti Lega je dávno pryč. Stavební kostičky a rozesmáté panáčky vystřídali drsní válečníci se zbraněmi.
Novodobá princezna. "Vystřeluj déšť palcátů ze šestihlavňového vystřelovače, máchej sekerou fénixe, uvězni své nepřátele do lián (...) a potom je odpal co nejdále."
Novodobá princezna. "Vystřeluj déšť palcátů ze šestihlavňového vystřelovače, máchej sekerou fénixe, uvězni své nepřátele do lián (...) a potom je odpal co nejdále." | Foto: lego.com

Studie vědců z novozélandské University of Canterbury varuje před stále násilnějšími stavebnicemi Lego. Kdysi rozesmáté figurky nahradili čím dál brutálnější válečníci. Vědci dokonce hovoří o "závodech ve zbrojení", jimiž se dánská firma snaží uspět u digitální generace, informoval britský list The Guardian.

Brazilský designér společnosti Lego sestrojil stroj ze součástek známé stavebnice, který dokáže složit letadélko z papíru a vyslat ho do vzduchu.
1:02
Brazilský designér společnosti Lego sestrojil stroj ze součástek známé stavebnice, který dokáže složit letadélko z papíru a vyslat ho do vzduchu. | Video: Reuters

Novozélandští vědci spočítali, že zbraně se objevují již ve třiceti procentech stavebnic Lega. Jak upozorňují, zcela zásadně to ovlivňuje i hru dětí. Ta se stává brutálnější, agresivnější a její scénář připomíná válečný film.

"Výrobky Lega už nejsou zdaleka tak nevinné, jako bývaly. Míra násilí u těchto produktů dávno překročila hranici, kdy zkrátka jen obohacovala hru, upozorňuje vedoucí vědeckého týmu Christoph Bartneck.

V roce 1949 začala dánská firma vyrábět stavební bloky, děti stavěly z kostiček domy, stroje či zvířata. První zbraně se objevily v roce 1978, kdy Lego uvedlo na trh středověký hrad. Dosud usměvavé panáčky tehdy vyzbrojilo kopími, sekyrami, meči nebo štíty.

Oproti dnešním sériím tato stavebnice vypadá jako neškodná pohádka pro nejmenší.

Novozélandští vědci prolistovali katalogy firmy od roku 1973 do roku 2015 a zjistili, že také obrázky v těchto katalozích jsou čím dál násilnější.

"Kolem čtyřiceti procent všech stránek zobrazuje nějaký typ násilí, nejčastěji střelbu. Násilí je podáváno jako něco vzrušujícího," uvádí tým z University of Canterbury.

Jak vědci dodávají, jde o všeobecný trend v celém hračkářském průmyslu, Lego se pouze přizpůsobuje.

"Snaha upoutat pozornost zákazníka uvrhla výrobce hraček do závodů ve zbrojení," glosují to vědci. Otázkou je, kam toto předhánění se v co nejnásilnějších a nejbrutálnějších produktech pro děti může dojít.

Mluvčí Lega Troy Taylor říká, že jejich výrobky podporují celou řadu činností, jako je stavitelství, fantazie či konflikt.

"Hra na konflikt je stejně přirozenou součástí dětského vývoje jako další druhy her," tvrdí a dodává: "Vždy, když to jen jde, se snažíme dávat do našich stavebnic humor, jenž nám pomáhá snížit míru konfliktu."

Pyšná princezna, scéna z porodnice, z ordinace i modely aut, jezdící vlaky či kolotoče. To vše může být z Lega. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy