Děti se díky Legu naučí Braillovo písmo. Projekt pomáhá inkluzi zrakově postižených

pv
6. 5. 2016 11:00
Brazilský projekt Braille Bricks, neboli Braillovy kostičky, se rozhodl využít kostky Lega na výuku slepeckého písma. To funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které čtenář vnímá hmatem. Každý znak písma se skládá z mřížky šesti bodů uspořádaných do obdélníku 2x3, jednoduše se tak jednotlivá písmena abecedy dají přetvořit na kostičky Lega. Unikátní nápad poskytli autoři projektu přes neziskovou organizaci Creative Commons volně k užití. Kdokoliv tak bude chtít tyto kostičky využít k výuce, může tak zadarmo učinit.
Foto: Dorina Nowill Foundation For The Blind / BrailleBricks.com

Kostky Lega jsou často považovány za skvělou hračku pro děti. Děti si díky nim zlepšují prostorové vidění i kreativitu. Ještě dále se rozhodla přínos kostiček posunout brazilská Nadace Doriny Nowillové pro slepé, která chce právě díky Legu naučit děti Braillovo písmo.

To funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které čtenář vnímá hmatem. Každý znak písma se skládá z mřížky šesti bodů uspořádaných do obdélníku 2x3, jednoduše se tak jednotlivá písmena abecedy dají přetvořit na kostičky Lega, pomocí kterých se děti mohou učit nejenom kreativitě, ale také slepeckému písmu.

Foto: Dorina Nowill Foundation For The Blind / BrailleBricks.com

„V některých školách mají psací stroje na zápis Braillova písma, u něj když zapíšete písmeno, vyryje to důlek do papíru, který už nevrátíte. Když uděláte chybu v Legu, kostičku jednoduše vyndáte a nahradíte novou,“ popisuje Arthur Sacek, specialista na design oblíbené skládačky.

Učitelé a autoři projektu si pochvalují, že kromě naučení nového písma učí projekt také vzájemné toleranci a pomáhá inkluzi zrakově postižených dětí do normálního kolektivu. Děti si totiž navzájem hrají, protože z kostiček se dá nadále stavět, navíc si mohou i navzájem pomáhat, když znají svá písma.

Dceru před světem schovávala

Prospěšnost projektu popisuje i Janete C. Oliviera, jejíž dcera trpí oční vadou již od narození. "Když mi poprvé přinesli dceru v nemocnici, všimla jsem si, že se její oči nesoustředí na mě. Její očička kmitaly ze strany na stranu a to mě uvnitř hrozně ranilo. Myslela jsem si, že když Anny někdo uvidí, hned si všimne jejích očí, tak jsem začala dceru před světem schovávat,“ popisuje ve videu projektu.

Ta narazila na problém i ve škole, kam přivedla dceru. Chtěla jí dát psací stroj pro Braillovo písmo, ovšem učitelé jí řekli, že s ním neumí pracovat a nemohou jí pomoct. Proto byla i ona ráda, když přišla nadace pomáhající zrakově postiženým s nápadem využití kostiček Lega k výuce.

Organizace sídlící v Sao Paulu zatím vytvořila dostatek kostiček pouze pro tři stovky studentů, ale doufají, že se jim podaří oslovit velké výrobce či jiné zájmové organizace. Svůj výrobek dali totiž přes neziskovou organizaci Creative Commons volně k užití. Kdokoliv tak bude chtít tyto kostičky využít k výuce, může tak zadarmo učinit.

Pyšná princezna, scéna z porodnice, z ordinace i modely aut, jezdící vlaky či kolotoče. To vše může být z Lega. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Další zprávy