Párek v rohlíku člověku zkrátí život o 36 minut, vypočítali vědci. Škodí sůl a tuk

Magazín Magazín
26. 8. 2021 10:57
Není žádným překvapením, že časté stravování v rychlých občerstveních lidskému zdraví zrovna neprospívá. Američtí vědci však nyní vypočítali, že jeden snědený hot dog může člověku zkrátit život o celých 36 minut. Na vině je vysoký obsah soli a tuku, a podobně škodlivé jsou také hamburgery či slanina.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vědci z University of Michigan of Public Health podrobili výzkumu více než pět tisíc různých jídel a vypočítali, kolik času života může člověk po jejich konzumaci získat, či naopak ztratit. Z jejich analýzy vyplynulo, že nejzdravější pokrmy mohou strávníkům naději dožití prodloužit o 80 minut a nejméně zdravé zkrátit až o 74 minut. Informoval o tom web LADbible.

Snědením hot dogu mohou podle výzkumníků lidé například přijít o 36 minut života. Masné výrobky včetně právě párků totiž obsahují nadměrné množství soli a tuku, které organismu v nepřiměřených dávkách nijak neprospívají. Podobné účinky lze pozorovat i u dalších populárních pochutin, od hamburgerů přes slaninu až po slazené limonády.

Zatímco porce kuřecích křidélek o hmotnosti 85 gramů může znamenat zkrácení života zhruba o tři minuty, po zkonzumování sendviče s arašídovým máslem a marmeládou si strávník může z délky života odečíst 33 minut. Pokud by chtěl rozdíl vyrovnat a trochu si ji prodloužit, doporučují vědci svačinu složenou z ovoce, zeleniny nebo obilovin.

Zároveň ale připouštějí, že to s rozdělováním jídla na zdravé a nezdravé není tak jednoduché. Záleží podle nich na tom, jak často člověk masné a mléčné pokrmy jí, a pokud si například výše zmíněný hot dog dopřeje výjimečně, nemusí to pro něj mít fatální následky.

"Starší studie nutriční prospěšnosti živočišné produkty často zjednodušeně stigmatizovaly a označovaly jejich konzumaci za nejméně výživnou a udržitelnou. Přestože rostlinnou stravu můžeme obecně označit za zdraví prospěšnější, mezi živočišnými výrobky najdeme z hlediska škodlivosti četné rozdíly a ne všechny jsou pro naše zdraví tak negativní," zdůraznili výzkumníci. 

Vedle účinků na lidský organismus se zabývali také dopady na životní prostředí. Udržitelnější se nepřekvapivě ukázala být produkce ovoce, zeleniny, obilovin či ořechů. Chov hospodářských zvířat, zejména krav, prasat a ovcí a zpracování masných a mléčných výrobků z nich naopak podle výzkumníků způsobuje planetě významné škody.

Mohlo by vás zajímat: Masa jíme moc, kvantitu by měla nahradit kvalita, říká šéfredaktorka časopisu FOOD

Tendenci přibližovat se chuti masa nechápu, když někdo chce, aby něco chutnalo jako maso, tak ať si dá maso, míní Darina Křivánková z časopisu FOOD. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy