Při porovnání s ostatními skandinávskými státy působí malé Dánsko téměř jako by se na něj při rozdávání přírodního bohatství zapomnělo - rozhodně se ale nejedná o pouhou tranzitní zemi na cestě na sever.
Většina turistů do své návštěvy Dánska obvykle zahrne pouze Kodaň a billundský Legoland. Zajímavá místa však lze najít i v mnoha dalších městech a i samotná nížinatá krajina ukrývá také několik pozoruhodných přírodních úkazů.
Ukázkovým příkladem je třeba druhé největší město Aarhus. Místní vyhlášený skanzen tvoří malebná vesnička plná historických domů z různých koutů Dánska. Aarhuská katedrála je pak tou vůbec největší v celé zemi a moderní budova radnice má šedesát metrů vysokou vyhlídkovou věž.
Pozoruhodná stavba s imitací duhy na střeše hostí rozsáhlé museum umění ARoS, na dávné obyvatele Skandinávie vám dá vzpomenout Vikingské museum. Zajímavým zážitkem může být i návštěva musea Kvindemuseet, mapujícího historii feminismu.
Při procházení se ulicemi vám pak jistě brzy dojde, proč se Aarhusu přezdívá "Město kaváren". Pokud se navíc trochu zamyslíte nad jeho celkovou podobou, pochopíte i stěžejní slogan většiny turistických průvodců o "nejmenším světovém velkoměstě".
Trochu jako ztracené v čase vám budou připadat malebné ulice nejstaršího dánského města Ribe. Pokud tu vyrazíte na noční procházku, možná narazíte i na zdejšího ponocného.
Vykoupat se ve dvou mořích zároveň? To se vám poštěstí na nejsevernějším výběžku Grenen. Shakespearův Hamlet učinil nesmrtelným zámek Kronborg, nacházející se nedaleko města Helsingor. Podle některých najdete nejkrásnější místa Dánska v jezerní oblasti mezi městy Silkeborg a Skanderborg.
Pokud lze v souvislosti s Dánskem hovořit o divoké přírodě, tak jednou z jejích posledních výsep jsou křídové útesy na východní straně ostrova Mon. Úchvatné scenérie vysokých bílých skal, na jejichž vrcholech bují hustá vegetace, s sebou ovšem nesou velké riziko sesuvů a pohyb mimo vyznačené trasy se proto nedoporučuje. Nepříliš šťastně by mohla dopadnout i delší romantická procházka po pobřeží, příliv totiž může snadno uzavřít cestu zpět. Nicméně, dodržíte-li základní pravidla pro pohyb v této oblasti, odnesete si nezapomenutelný zážitek i bez zbytečného adrenalinového dobrodružství.
Hlavní město Kodaň je pak kapitolou sama o sobě. V okolní, téměř dokonalé nížině, vyrostlo hned několik velkolepých hradů a zámků - za všechny jmenujme alespoň královský Amalienborg či renesanční Rosenborg. Z množství malých muzeí na první pohled zaujme (svým tvarem podobným lodi) Arken, zasvěcený modernímu umění. Možná ještě pozoruhodnější je futuristická budova Kodaňské opery.
Jednou z (pravděpodobně) nejvíce fotografovaných soch světa a jedním z hlavních kodaňských symbolů patří Malá mořská víla v místním přístavu. Nábřeží Nyhavn hýří restauracemi a kavárnami; téměř "návštěvnickou" povinností je dlouhá turistická zóna Stroget. Případ podobný "sociálnímu experimentu svobodného státu" - Christianii - pravděpodobně nikde jinde - v této míře - nenajdete a rozhodně se bude jednat o zpestření vašeho pobytu zde.
Všeobecně poměrně drahé Dánsko je příznivé alespoň svojí výbornou dopravní dostupností. Zpáteční letenky do Kodaně se dají pořídit už za tři tisíce korun a ještě o něco levněji vycházejí autobusové jízdenky společnosti Student Agency. Nejlevnější dovolená - v podobě kodaňského eurovíkendu - pak začíná na sedmi tisících korunách.