Panenská krajina Finska je otevřena každému

Adam Pešek
29. 8. 2011 16:30
Finsko je zemí, jehož krajina je otevřena všem
jezero ve Finsku
jezero ve Finsku | Foto: Isifa/Thinkstock

Finská specifika a vlastně i onu zvláštní povahu celého severského státu dobře vystihuje několik přezdívek. Asi nejznámější "země tisíců jezer" prakticky mluví sama za sebe - kdyby vás totiž napadlo je všechna spočítat, dostali byste se přibližně až k úctyhodným sto devadesáti tisícům. "Země ticha" zase souvisí s řídkým osídlením, atmosférou místní přírody a možností, že tu na svých cestách finskou krajinou téměř nikoho nepotkáte.

Ohledně výletů do přírody, je Finsko k turistům nesmírně přívětivé a své přírodní bohatství se snaží lidem přiblížit co nejvíce. V národních parcích se můžete pohybovat v podstatě téměř kdekoliv - k přespání tu slouží řada volně přístupných chat či srubů a za menší poplatek vám budou u lesní správy zapůjčeny klíče i od těch luxusněji vybavených.

řeka Oulanka ve stejnojmenném národním parku, Finsko
řeka Oulanka ve stejnojmenném národním parku, Finsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Lesnatá krajina národního parku Koli inspirovala některé z osobností finského romantismu a nádherný výhled z kopce zvaného Ukko-Koli vám ji ukáže v celé své kráse. Další z oblíbených národních parků Oulanka se rozprostírá kolem stejnojmenné řeky a místní stezka Karhunkierros patří v celém Finsku k vůbec nejproslulejším.

Laponské území na úplném severu země nabízí ještě více "divokosti" - ve zdejší bezlesé a liduprázdné rezervaci Urho Kekkonen budete moci okusit pověstnou atmosféru "země ticha".

finské hlavní město Helsinky
finské hlavní město Helsinky | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak podstatně živější, ale stále velmi působivé, je hlavní město Helsinky. Více než polovinu jeho území tvoří vodní plocha, k městu patří i zhruba tři stovky přilehlých ostrůvků a dlouhé pobřeží zahrnuje řadu zátok a zálivů. Samotný přístav pak představuje ono "tepající srdce" metropole a pozorování gigantických trajektů, které sem připlouvají, se řadí k stěžejním helsinským zážitkům. Zvláštní kouzlo ale mají i samotné ulice.

pevnost Suomenlinna v Helsinkách
pevnost Suomenlinna v Helsinkách | Foto: Isifa/Thinkstock

Na výškové stavby tu narazíte jen ojediněle, silnice se často stáčí kolem okolních skal a všude roste velké množství stromů a jiné zeleně. Na většině zajímavých míst tu budete mít pocit, že si je lidé chodí nejen prohlédnout, ale doopravdy užít. Ukázkovým příkladem je například velkolepá pevnost Suomenlinna rozložená na osmi ostrovech, jejíž návštěvu si mnoho turistů spojí s piknikem na některé z přilehlých luk. Z řady kostelů pak stojí za zmínku zejména ve skále vytesaný Temppeliaukio či velkolepá pravoslavná katedrála Uspenski. Z muzeí a galerií pak určitě navštivte buď tradičnější Ateneum nebo současnou Kiasmu.

Přes okouzlení Helsinkami byste však neměli zapomínat ani na další města. Tím, že je na své cestě sem vynecháte, se totiž můžete připravit o bezpočet pozoruhodných míst. Kulturně bohaté a cyklistům zaslíbené Oulu každoročně hostí několik festivalů; středověkými budovami hýřící Turku zase dává vzpomenout na různé etapy finských dějin a v Kuopiu můžete navštívit největší saunu na světě.

Zajímá-li vás alespoň trochu laponská kultura, nesmíte vynechat její centrum v Inari. Dřevěné historické centrum Raumy pak bylo vůbec prvním z finských zápisů na seznam chráněných památek UNESCO.

opuštěná laponská krajina, Finsko
opuštěná laponská krajina, Finsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký finský životní standard se ovšem projevuje i poměrně vysokými cenami, takže ani kratší pobyt vás nevyjde úplně levně. Eurovíkendy zde nabízejí cestovní kanceláře s cenou začínající na deseti tisících korunách. Pokud si dovolenou naplánujete a zařídíte sami, bude výsledná částka vycházet od nějakých čtyř a půl tisíc korun za zpáteční letenku.

 

Právě se děje

Další zprávy