Panenská krajina Finska je otevřena každému

Adam Pešek
29. 8. 2011 16:30
Finsko je zemí, jehož krajina je otevřena všem
jezero ve Finsku
jezero ve Finsku | Foto: Isifa/Thinkstock

Finská specifika a vlastně i onu zvláštní povahu celého severského státu dobře vystihuje několik přezdívek. Asi nejznámější "země tisíců jezer" prakticky mluví sama za sebe - kdyby vás totiž napadlo je všechna spočítat, dostali byste se přibližně až k úctyhodným sto devadesáti tisícům. "Země ticha" zase souvisí s řídkým osídlením, atmosférou místní přírody a možností, že tu na svých cestách finskou krajinou téměř nikoho nepotkáte.

Ohledně výletů do přírody, je Finsko k turistům nesmírně přívětivé a své přírodní bohatství se snaží lidem přiblížit co nejvíce. V národních parcích se můžete pohybovat v podstatě téměř kdekoliv - k přespání tu slouží řada volně přístupných chat či srubů a za menší poplatek vám budou u lesní správy zapůjčeny klíče i od těch luxusněji vybavených.

řeka Oulanka ve stejnojmenném národním parku, Finsko
řeka Oulanka ve stejnojmenném národním parku, Finsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Lesnatá krajina národního parku Koli inspirovala některé z osobností finského romantismu a nádherný výhled z kopce zvaného Ukko-Koli vám ji ukáže v celé své kráse. Další z oblíbených národních parků Oulanka se rozprostírá kolem stejnojmenné řeky a místní stezka Karhunkierros patří v celém Finsku k vůbec nejproslulejším.

Laponské území na úplném severu země nabízí ještě více "divokosti" - ve zdejší bezlesé a liduprázdné rezervaci Urho Kekkonen budete moci okusit pověstnou atmosféru "země ticha".

finské hlavní město Helsinky
finské hlavní město Helsinky | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak podstatně živější, ale stále velmi působivé, je hlavní město Helsinky. Více než polovinu jeho území tvoří vodní plocha, k městu patří i zhruba tři stovky přilehlých ostrůvků a dlouhé pobřeží zahrnuje řadu zátok a zálivů. Samotný přístav pak představuje ono "tepající srdce" metropole a pozorování gigantických trajektů, které sem připlouvají, se řadí k stěžejním helsinským zážitkům. Zvláštní kouzlo ale mají i samotné ulice.

pevnost Suomenlinna v Helsinkách
pevnost Suomenlinna v Helsinkách | Foto: Isifa/Thinkstock

Na výškové stavby tu narazíte jen ojediněle, silnice se často stáčí kolem okolních skal a všude roste velké množství stromů a jiné zeleně. Na většině zajímavých míst tu budete mít pocit, že si je lidé chodí nejen prohlédnout, ale doopravdy užít. Ukázkovým příkladem je například velkolepá pevnost Suomenlinna rozložená na osmi ostrovech, jejíž návštěvu si mnoho turistů spojí s piknikem na některé z přilehlých luk. Z řady kostelů pak stojí za zmínku zejména ve skále vytesaný Temppeliaukio či velkolepá pravoslavná katedrála Uspenski. Z muzeí a galerií pak určitě navštivte buď tradičnější Ateneum nebo současnou Kiasmu.

Přes okouzlení Helsinkami byste však neměli zapomínat ani na další města. Tím, že je na své cestě sem vynecháte, se totiž můžete připravit o bezpočet pozoruhodných míst. Kulturně bohaté a cyklistům zaslíbené Oulu každoročně hostí několik festivalů; středověkými budovami hýřící Turku zase dává vzpomenout na různé etapy finských dějin a v Kuopiu můžete navštívit největší saunu na světě.

Zajímá-li vás alespoň trochu laponská kultura, nesmíte vynechat její centrum v Inari. Dřevěné historické centrum Raumy pak bylo vůbec prvním z finských zápisů na seznam chráněných památek UNESCO.

opuštěná laponská krajina, Finsko
opuštěná laponská krajina, Finsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký finský životní standard se ovšem projevuje i poměrně vysokými cenami, takže ani kratší pobyt vás nevyjde úplně levně. Eurovíkendy zde nabízejí cestovní kanceláře s cenou začínající na deseti tisících korunách. Pokud si dovolenou naplánujete a zařídíte sami, bude výsledná částka vycházet od nějakých čtyř a půl tisíc korun za zpáteční letenku.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 54 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy