Švédsko svou přírodou přispívá ke skandinávskému kouzlu

Adam Pešek
24. 8. 2011 16:00
Některé švédské přírodní krásy si můžete vychutnat za svitu půlnočního Slunce
jezero Siljan, Švédsko
jezero Siljan, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Příroda skandinávských zemí zaslouženě figuruje v mnoha cestovatelských snech a rozlehlé Švédsko na tom samozřejmě také má svůj podíl. Necelých sedmdesát procent státního území pokrývají lesy, krajinou protéká řada divokých řek s peřejemi a vodopády, členité pobřeží zase lemují menší ostrůvky. V létě si v oblastech za severním polárním kruhem místní krásy budete moci vychutnat za svitu půlnočního Slunce, bohatou historií i všemi druhy umění naopak provedou desítky městských muzeí.

Hlavní město Stockholm žije na čtrnácti ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem a i díky své romantické atmosféře si vysloužilo přezdívku Benátky severu. Historie dýchne ze staroměstské čtvrti Gamla Stan, kde mimo jiné najdete královskou rezidenci ve Stockholmském paláci nebo nádhernou ukázku typicky švédské gotické architektury v podobě katedrály Storkyrkan.

Stockholm, Švédsko
Stockholm, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock
hřbitov Skokskyrkogarden ve Stockholmu patří na seznam Světového dědictví UNESCO
hřbitov Skokskyrkogarden ve Stockholmu patří na seznam Světového dědictví UNESCO | Foto: Isifa/Thinkstock

Královský letní zámek Drottningholm dokonce patří na seznam Světového dědictví UNESCO, pro veřejnost se však otevírá jen výjimečně. Mezi položky věhlasného seznamu se řadí i lesní hřbitov Skogskyrkogarden a za návštěvu určitě stojí i některé z mnoha místních muzeí. Například úctyhodná sbírka národní galerie Nationalmuseum svými více než patnácti tisíci maleb velmi dobře mapuje období od středověku až do dvacátého století. Prostě nazvaný Skansen zase pod širým nebem ukazuje různé způsoby švédského života v předindustriální éře.

Pobřeží na jihu země obklopuje řada ostrovů, z nichž výrazně vyčnívají Öland a Gotland. První jmenovaný proslul svými větrnými mlýny a pozůstatky z prehistorických dob, Gotland pak nabízí výkladní skříň středověku ve městě Visby či stará pohřebiště a runové kameny.

skalní útvary u pobřeží ostrova Gotland, Švédsko
skalní útvary u pobřeží ostrova Gotland, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Cestovní ruch pevninského jižního a středního Švédska pohání především tamní jezera s okolními rezervacemi a národními parky. Jezero Vänern je největší zásobárnou pitné vody v celé Evropě a jeho rozlehlá vodní plocha tvoří jakýsi svět sama o sobě. Ústí do něj kolem třiceti řek, jejichž divoká okolní příroda láká tisíce turistů, leží na něm řada ostrovů či ostrůvků a domov v něm našlo i mnoho vzácných živočišných druhů. V letních měsících ožívá i okolí podstatně menšího jezera Siljan, kde se každoročně koná hned několik hudebních festivalů.

Za tou pravou švédskou přírodou ovšem musíte zamířit k nejméně osídlenému severu. Historické území Jämtland je rájem vyznavačů ekoturistiky, napříč celou oblastí se táhne 440 kilometrů dlouhá stezka Kungsleden a pobřeží Höga kusten u Botnického zálivu se již od doby ledové pomalu zvedá od země rychlostí přibližně centimetr za rok. Jakýmsi centrem severu pak je malé město Kiruna, v jehož blízkosti každou zimu vyrůstá proslulý ledový hotel.

švédský ostrov Öland mimo jiné je známý svými větrnými mlýny
švédský ostrov Öland mimo jiné je známý svými větrnými mlýny | Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký životní standard a štědrá sociální politika však ve Švédsku šponuje ceny poměrně vysoko a většina zboží i služeb tak vyjde poměrně draho. Mezi Stockholmem a Prahou naštěstí existuje přímé letecké spojení a nejlevnější zpáteční letenky do severské metropole se pohybují kolem šesti tisíc korun. Poznávací eurovíkendy ve Stockholmu pak začínají na dvojnásobných částkách, delší dovolená v horských oblastech bude ještě podstatně dražší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy