Švédsko svou přírodou přispívá ke skandinávskému kouzlu

Adam Pešek
24. 8. 2011 16:00
Některé švédské přírodní krásy si můžete vychutnat za svitu půlnočního Slunce
jezero Siljan, Švédsko
jezero Siljan, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Příroda skandinávských zemí zaslouženě figuruje v mnoha cestovatelských snech a rozlehlé Švédsko na tom samozřejmě také má svůj podíl. Necelých sedmdesát procent státního území pokrývají lesy, krajinou protéká řada divokých řek s peřejemi a vodopády, členité pobřeží zase lemují menší ostrůvky. V létě si v oblastech za severním polárním kruhem místní krásy budete moci vychutnat za svitu půlnočního Slunce, bohatou historií i všemi druhy umění naopak provedou desítky městských muzeí.

Hlavní město Stockholm žije na čtrnácti ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem a i díky své romantické atmosféře si vysloužilo přezdívku Benátky severu. Historie dýchne ze staroměstské čtvrti Gamla Stan, kde mimo jiné najdete královskou rezidenci ve Stockholmském paláci nebo nádhernou ukázku typicky švédské gotické architektury v podobě katedrály Storkyrkan.

Stockholm, Švédsko
Stockholm, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock
hřbitov Skokskyrkogarden ve Stockholmu patří na seznam Světového dědictví UNESCO
hřbitov Skokskyrkogarden ve Stockholmu patří na seznam Světového dědictví UNESCO | Foto: Isifa/Thinkstock

Královský letní zámek Drottningholm dokonce patří na seznam Světového dědictví UNESCO, pro veřejnost se však otevírá jen výjimečně. Mezi položky věhlasného seznamu se řadí i lesní hřbitov Skogskyrkogarden a za návštěvu určitě stojí i některé z mnoha místních muzeí. Například úctyhodná sbírka národní galerie Nationalmuseum svými více než patnácti tisíci maleb velmi dobře mapuje období od středověku až do dvacátého století. Prostě nazvaný Skansen zase pod širým nebem ukazuje různé způsoby švédského života v předindustriální éře.

Pobřeží na jihu země obklopuje řada ostrovů, z nichž výrazně vyčnívají Öland a Gotland. První jmenovaný proslul svými větrnými mlýny a pozůstatky z prehistorických dob, Gotland pak nabízí výkladní skříň středověku ve městě Visby či stará pohřebiště a runové kameny.

skalní útvary u pobřeží ostrova Gotland, Švédsko
skalní útvary u pobřeží ostrova Gotland, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Cestovní ruch pevninského jižního a středního Švédska pohání především tamní jezera s okolními rezervacemi a národními parky. Jezero Vänern je největší zásobárnou pitné vody v celé Evropě a jeho rozlehlá vodní plocha tvoří jakýsi svět sama o sobě. Ústí do něj kolem třiceti řek, jejichž divoká okolní příroda láká tisíce turistů, leží na něm řada ostrovů či ostrůvků a domov v něm našlo i mnoho vzácných živočišných druhů. V letních měsících ožívá i okolí podstatně menšího jezera Siljan, kde se každoročně koná hned několik hudebních festivalů.

Za tou pravou švédskou přírodou ovšem musíte zamířit k nejméně osídlenému severu. Historické území Jämtland je rájem vyznavačů ekoturistiky, napříč celou oblastí se táhne 440 kilometrů dlouhá stezka Kungsleden a pobřeží Höga kusten u Botnického zálivu se již od doby ledové pomalu zvedá od země rychlostí přibližně centimetr za rok. Jakýmsi centrem severu pak je malé město Kiruna, v jehož blízkosti každou zimu vyrůstá proslulý ledový hotel.

švédský ostrov Öland mimo jiné je známý svými větrnými mlýny
švédský ostrov Öland mimo jiné je známý svými větrnými mlýny | Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký životní standard a štědrá sociální politika však ve Švédsku šponuje ceny poměrně vysoko a většina zboží i služeb tak vyjde poměrně draho. Mezi Stockholmem a Prahou naštěstí existuje přímé letecké spojení a nejlevnější zpáteční letenky do severské metropole se pohybují kolem šesti tisíc korun. Poznávací eurovíkendy ve Stockholmu pak začínají na dvojnásobných částkách, delší dovolená v horských oblastech bude ještě podstatně dražší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy