Švédsko svou přírodou přispívá ke skandinávskému kouzlu

Adam Pešek
24. 8. 2011 16:00
Některé švédské přírodní krásy si můžete vychutnat za svitu půlnočního Slunce
jezero Siljan, Švédsko
jezero Siljan, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Příroda skandinávských zemí zaslouženě figuruje v mnoha cestovatelských snech a rozlehlé Švédsko na tom samozřejmě také má svůj podíl. Necelých sedmdesát procent státního území pokrývají lesy, krajinou protéká řada divokých řek s peřejemi a vodopády, členité pobřeží zase lemují menší ostrůvky. V létě si v oblastech za severním polárním kruhem místní krásy budete moci vychutnat za svitu půlnočního Slunce, bohatou historií i všemi druhy umění naopak provedou desítky městských muzeí.

Hlavní město Stockholm žije na čtrnácti ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem a i díky své romantické atmosféře si vysloužilo přezdívku Benátky severu. Historie dýchne ze staroměstské čtvrti Gamla Stan, kde mimo jiné najdete královskou rezidenci ve Stockholmském paláci nebo nádhernou ukázku typicky švédské gotické architektury v podobě katedrály Storkyrkan.

Stockholm, Švédsko
Stockholm, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock
hřbitov Skokskyrkogarden ve Stockholmu patří na seznam Světového dědictví UNESCO
hřbitov Skokskyrkogarden ve Stockholmu patří na seznam Světového dědictví UNESCO | Foto: Isifa/Thinkstock

Královský letní zámek Drottningholm dokonce patří na seznam Světového dědictví UNESCO, pro veřejnost se však otevírá jen výjimečně. Mezi položky věhlasného seznamu se řadí i lesní hřbitov Skogskyrkogarden a za návštěvu určitě stojí i některé z mnoha místních muzeí. Například úctyhodná sbírka národní galerie Nationalmuseum svými více než patnácti tisíci maleb velmi dobře mapuje období od středověku až do dvacátého století. Prostě nazvaný Skansen zase pod širým nebem ukazuje různé způsoby švédského života v předindustriální éře.

Pobřeží na jihu země obklopuje řada ostrovů, z nichž výrazně vyčnívají Öland a Gotland. První jmenovaný proslul svými větrnými mlýny a pozůstatky z prehistorických dob, Gotland pak nabízí výkladní skříň středověku ve městě Visby či stará pohřebiště a runové kameny.

skalní útvary u pobřeží ostrova Gotland, Švédsko
skalní útvary u pobřeží ostrova Gotland, Švédsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Cestovní ruch pevninského jižního a středního Švédska pohání především tamní jezera s okolními rezervacemi a národními parky. Jezero Vänern je největší zásobárnou pitné vody v celé Evropě a jeho rozlehlá vodní plocha tvoří jakýsi svět sama o sobě. Ústí do něj kolem třiceti řek, jejichž divoká okolní příroda láká tisíce turistů, leží na něm řada ostrovů či ostrůvků a domov v něm našlo i mnoho vzácných živočišných druhů. V letních měsících ožívá i okolí podstatně menšího jezera Siljan, kde se každoročně koná hned několik hudebních festivalů.

Za tou pravou švédskou přírodou ovšem musíte zamířit k nejméně osídlenému severu. Historické území Jämtland je rájem vyznavačů ekoturistiky, napříč celou oblastí se táhne 440 kilometrů dlouhá stezka Kungsleden a pobřeží Höga kusten u Botnického zálivu se již od doby ledové pomalu zvedá od země rychlostí přibližně centimetr za rok. Jakýmsi centrem severu pak je malé město Kiruna, v jehož blízkosti každou zimu vyrůstá proslulý ledový hotel.

švédský ostrov Öland mimo jiné je známý svými větrnými mlýny
švédský ostrov Öland mimo jiné je známý svými větrnými mlýny | Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký životní standard a štědrá sociální politika však ve Švédsku šponuje ceny poměrně vysoko a většina zboží i služeb tak vyjde poměrně draho. Mezi Stockholmem a Prahou naštěstí existuje přímé letecké spojení a nejlevnější zpáteční letenky do severské metropole se pohybují kolem šesti tisíc korun. Poznávací eurovíkendy ve Stockholmu pak začínají na dvojnásobných částkách, delší dovolená v horských oblastech bude ještě podstatně dražší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy