Syrový a krásný život v Tibetu. Jaroslav Havlík ho zachytil na černobílých fotkách

Foto
16. 3. 2019 19:56
Fotograf Jaroslav Havlík při svých toulkách po Nepálu a Tibetu nespěchá, stává se součástí životního rytmu tamních obyvatel. Oni se s ním na oplátku dělí o všední i sváteční chvíle, radosti, smutky, vášně i tíži života. Jeho snímky můžete až do 26. dubna vidět v kavárně Národní technické knihovny v Praze.
Snímek z výstavy Jaroslav Havlík - Lidé Nepálu a Tibetu.
Snímek z výstavy Jaroslav Havlík - Lidé Nepálu a Tibetu. | Foto: Jaroslav Havlík

Podle slov kurátorky Zuzany Ondomišiové je Jaroslav Havlík poutníkem života, který se vrací k základním tématům lidského bytí - kdo jsme, kam jdeme, jak žít a zemřít, co má v lidském životě smysl.

Na svých toulkách po asijských zemích se setkává s jejich obyvateli v každodenních situacích jejich životů. Fotografuje především Nepál a Tibet. Nechce nic přikrášlovat - ani skutečnost, ani její fotografický obraz.

 Snímek z výstavy Jaroslav Havlík - Lidé Nepálu a Tibetu.
Snímek z výstavy Jaroslav Havlík - Lidé Nepálu a Tibetu. | Foto: Jaroslav Havlík

Jaroslav Havlík (67) se fotografii se věnuje od mládí. Fotí na film, snímky zpracovává klasickou chemickou cestou. Jeho fotografie jsou černobílé, což podle kurátorky jen podtrhuje syrovost zaznamenávané reality.

Havlík v době komunistického režimu emigroval do Německa, po sametové revoluci se vrátil a nyní žije na jihu Čech poblíž Jindřichova Hradce ve vesnici Člunek. Je v důchodu a věnuje se cestování a fotografování. 

O výstavě

  • Název: Jaroslav Havlík - Lidé Nepálu a Tibetu
  • Termín: výstava potrvá do 26. dubna
  • Místo: Cafe Prostoru_, Technická 6, Praha 6
 

Právě se děje

před 58 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy