Spěch, sumo a sci-fi masky. Japonsko pohledem fotografa a kameramana Daniela Šperla

Spěch, sumo a sci-fi masky. Japonsko pohledem fotografa a kameramana Daniela Šperla
Daniel Šperl: Japonsko
Daniel Šperl: Japonsko
Daniel Šperl: Japonsko
Daniel Šperl: Japonsko
Foto: Daniel Šperl
Foto, Martina Houdek
11. 9. 2017 9:33
Fotograf a kameraman Daniel Šperl v rozmezí několika let dokumentoval každodenní život v Japonsku. Jeho snímky můžete od úterka 12. září vidět na výstavě v kavárně Národní technické knihovny v Praze.

Daniel Šperl se proslavil černobílými dokumentárními fotografiemi z českých vesnic. Jeho velmi silným tématem je však i Japonsko. Díky studijnímu pobytu a spolupráci s Českými centry tam fotografoval celkem pětkrát, v rozmezí let 1997-2015.

Dohromady během těchto návštěv stihl vytvořit 17 tisíc záběrů, ze kterých vzešly dvě komplexní výstavy: Japonsko v Galerii Jiřího Trnky v Plzni v roce 2015 a o rok později v Domě umění v Opavě. K tomu loni vydal fotografickou knihu Japonsko.

Fotografie Daniela Šperla jsou charakteristické autentickým zachycením běžného života v dané kultuře. Vystihují tedy vše, s čím byste se při návštěvě Japonska mohli setkat jako tamní obyvatelé, ne jako turisté.

Fotí spěch odlidštěného velkoměsta, tradiční zápasy sumo, kláštery, obyčejný život na vesnici nebo bizarní oblečky psů a absurdní prvky architektury. 

V Japonsku Daniel Šperl uspořádal i výstavy - nejprve to byl jeho soubor Všední slavnosti, pak dvakrát cyklus Miloslava Kubeše: Člověče, kdo jsi? a nakonec Rozmanitosti české fotografie (Funke, Sudek, Drtikol a Tichý).

Daniel Šperl (*1966) je fotograf a televizní a filmový kameraman (jeho snímky najdete například na stránce www.danielsperl.com). Studoval na pražské FAMU a na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Dodnes preferuje černobílé fotografie a filmový fotoaparát značky Leica. Své fotky netiskne, zvětšuje je klasickou cestou ve fotokomoře.

O výstavě:

Kde: Cafe.prostoru.cz  (kavárna v Národní technické knihovna Praha) 
Kdy: 12. září až 27. října 2017
Otevřeno: po-pá 10:00-22:00, so-ne 13:00-22:00

 

Právě se děje

před 34 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy