Spěch, sumo a sci-fi masky. Japonsko pohledem fotografa a kameramana Daniela Šperla

Foto: Daniel Šperl
Foto, Martina Houdek
11. 9. 2017 9:33
Fotograf a kameraman Daniel Šperl v rozmezí několika let dokumentoval každodenní život v Japonsku. Jeho snímky můžete od úterka 12. září vidět na výstavě v kavárně Národní technické knihovny v Praze.

Daniel Šperl se proslavil černobílými dokumentárními fotografiemi z českých vesnic. Jeho velmi silným tématem je však i Japonsko. Díky studijnímu pobytu a spolupráci s Českými centry tam fotografoval celkem pětkrát, v rozmezí let 1997-2015.

Dohromady během těchto návštěv stihl vytvořit 17 tisíc záběrů, ze kterých vzešly dvě komplexní výstavy: Japonsko v Galerii Jiřího Trnky v Plzni v roce 2015 a o rok později v Domě umění v Opavě. K tomu loni vydal fotografickou knihu Japonsko.

Fotografie Daniela Šperla jsou charakteristické autentickým zachycením běžného života v dané kultuře. Vystihují tedy vše, s čím byste se při návštěvě Japonska mohli setkat jako tamní obyvatelé, ne jako turisté.

Fotí spěch odlidštěného velkoměsta, tradiční zápasy sumo, kláštery, obyčejný život na vesnici nebo bizarní oblečky psů a absurdní prvky architektury. 

V Japonsku Daniel Šperl uspořádal i výstavy - nejprve to byl jeho soubor Všední slavnosti, pak dvakrát cyklus Miloslava Kubeše: Člověče, kdo jsi? a nakonec Rozmanitosti české fotografie (Funke, Sudek, Drtikol a Tichý).

Daniel Šperl (*1966) je fotograf a televizní a filmový kameraman (jeho snímky najdete například na stránce www.danielsperl.com). Studoval na pražské FAMU a na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Dodnes preferuje černobílé fotografie a filmový fotoaparát značky Leica. Své fotky netiskne, zvětšuje je klasickou cestou ve fotokomoře.

O výstavě:

Kde: Cafe.prostoru.cz  (kavárna v Národní technické knihovna Praha) 
Kdy: 12. září až 27. října 2017
Otevřeno: po-pá 10:00-22:00, so-ne 13:00-22:00

 

Právě se děje

před 30 minutami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy