Spěch, sumo a sci-fi masky. Japonsko pohledem fotografa a kameramana Daniela Šperla

Spěch, sumo a sci-fi masky. Japonsko pohledem fotografa a kameramana Daniela Šperla
Daniel Šperl: Japonsko
Daniel Šperl: Japonsko
Daniel Šperl: Japonsko
Daniel Šperl: Japonsko
Foto: Daniel Šperl
Foto, Martina Houdek
11. 9. 2017 9:33
Fotograf a kameraman Daniel Šperl v rozmezí několika let dokumentoval každodenní život v Japonsku. Jeho snímky můžete od úterka 12. září vidět na výstavě v kavárně Národní technické knihovny v Praze.

Daniel Šperl se proslavil černobílými dokumentárními fotografiemi z českých vesnic. Jeho velmi silným tématem je však i Japonsko. Díky studijnímu pobytu a spolupráci s Českými centry tam fotografoval celkem pětkrát, v rozmezí let 1997-2015.

Dohromady během těchto návštěv stihl vytvořit 17 tisíc záběrů, ze kterých vzešly dvě komplexní výstavy: Japonsko v Galerii Jiřího Trnky v Plzni v roce 2015 a o rok později v Domě umění v Opavě. K tomu loni vydal fotografickou knihu Japonsko.

Fotografie Daniela Šperla jsou charakteristické autentickým zachycením běžného života v dané kultuře. Vystihují tedy vše, s čím byste se při návštěvě Japonska mohli setkat jako tamní obyvatelé, ne jako turisté.

Fotí spěch odlidštěného velkoměsta, tradiční zápasy sumo, kláštery, obyčejný život na vesnici nebo bizarní oblečky psů a absurdní prvky architektury. 

V Japonsku Daniel Šperl uspořádal i výstavy - nejprve to byl jeho soubor Všední slavnosti, pak dvakrát cyklus Miloslava Kubeše: Člověče, kdo jsi? a nakonec Rozmanitosti české fotografie (Funke, Sudek, Drtikol a Tichý).

Daniel Šperl (*1966) je fotograf a televizní a filmový kameraman (jeho snímky najdete například na stránce www.danielsperl.com). Studoval na pražské FAMU a na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Dodnes preferuje černobílé fotografie a filmový fotoaparát značky Leica. Své fotky netiskne, zvětšuje je klasickou cestou ve fotokomoře.

O výstavě:

Kde: Cafe.prostoru.cz  (kavárna v Národní technické knihovna Praha) 
Kdy: 12. září až 27. října 2017
Otevřeno: po-pá 10:00-22:00, so-ne 13:00-22:00

 

Právě se děje

před 1 minutou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy