Muž si vyrobil zbraň na 3D tiskárně, dostal dva roky vězení

pej
26. 10. 2014 9:00
Bývalý univerzitní pracovník propadl možnostem, které mu poskytla 3D tiskárna. Vyrobil si revolver a japonský soud ho poslal na dva roky do vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Repro YouTube

Kawasaki - Osmadvacetiletý Japonec, bývalý univerzitní pracovník, byl odsouzen na dva roky za protizákonné držení střelných zbraní, které si vyrobil na 3D tiskárně. Jde tak o úplně prvního člověka na světě, který se kvůli tomu dostal do vězení.

Yoshitomo Imura byl zatčen v květnu loňského roku poté, co na internetu zveřejnil instruktážní videa. Policie u něj doma následně nelezla pět plastových zbraní a 3D tiskárnu, kterou využíval k jejich výrobě.

Zbraň z tiskárny může i zabít

Vyšetřovatelé rovněž našli video, které dokazovalo funkčnost a nebezpečnost zbraně. Revolver byl schopen vystřelit kuličku ráže 0,38 mm.

Státní žalobce pro Imuru původně požadoval vězení na tři a půl roku, nakonec výši trestu snížil. "Obviněný předvedl, jak si jednoduše a rychle vyrobit nebezpečnou zbraň, která by tak mohla být lehce zneužita," argumentoval soudce dvouletý trest.

Japonsko je sice všeobecně známé přísnými zákony ohledně držení zbraní, ale tento případ není ojedinělým. Téměř před rokem zabavila policie ve Velké Británii trojrozměrné tisky s podezřením, že jde o součástky zbraní. Později bylo zjištěno, že jde o pouze o náhradní díly do tiskárny.

Vůbec první zbraň s palebnou schopností vyrobila z 3D tiskárny texaská společnost Defense Distributed, která zároveň vyjádřila Yoshitomo Imurovi podporu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Norský král Harald V. je v nemocnici, důvod není znám

Norský král Harald V. byl v pátek ráno hospitalizován. Podle agentury AP to oznámil královský palác. Podrobnosti o stavu 83letého panovníka a důvodu jeho přijetí do nemocnice nesdělil. Státnické povinnosti, včetně plánované schůzky s norskou vládou, převzal králův syn, 47letý korunní princ Haakon.

Král má v Norsku převážně reprezentativní úlohu. Harald V. nastoupil na trůn po smrti svého otce krále Olava V. v lednu 1991 a v zemi je velmi oblíbený. V minulosti proslul jako vynikající jachtař a reprezentoval svou zemi i na olympijských hrách.

V posledních letech ale trpí norský král zdravotními problémy. V roce 2003 podstoupil operaci, při níž mu byl úspěšně odstraněn zhoubný nádor na močovém měchýři. V roce 2005 se podrobil operaci srdce. Naposledy byl hospitalizován letos v lednu.

Další zprávy