Muž si vyrobil zbraň na 3D tiskárně, dostal dva roky vězení

pej
26. 10. 2014 9:00
Bývalý univerzitní pracovník propadl možnostem, které mu poskytla 3D tiskárna. Vyrobil si revolver a japonský soud ho poslal na dva roky do vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Repro YouTube

Kawasaki - Osmadvacetiletý Japonec, bývalý univerzitní pracovník, byl odsouzen na dva roky za protizákonné držení střelných zbraní, které si vyrobil na 3D tiskárně. Jde tak o úplně prvního člověka na světě, který se kvůli tomu dostal do vězení.

Yoshitomo Imura byl zatčen v květnu loňského roku poté, co na internetu zveřejnil instruktážní videa. Policie u něj doma následně nelezla pět plastových zbraní a 3D tiskárnu, kterou využíval k jejich výrobě.

Zbraň z tiskárny může i zabít

Vyšetřovatelé rovněž našli video, které dokazovalo funkčnost a nebezpečnost zbraně. Revolver byl schopen vystřelit kuličku ráže 0,38 mm.

Státní žalobce pro Imuru původně požadoval vězení na tři a půl roku, nakonec výši trestu snížil. "Obviněný předvedl, jak si jednoduše a rychle vyrobit nebezpečnou zbraň, která by tak mohla být lehce zneužita," argumentoval soudce dvouletý trest.

Japonsko je sice všeobecně známé přísnými zákony ohledně držení zbraní, ale tento případ není ojedinělým. Téměř před rokem zabavila policie ve Velké Británii trojrozměrné tisky s podezřením, že jde o součástky zbraní. Později bylo zjištěno, že jde o pouze o náhradní díly do tiskárny.

Vůbec první zbraň s palebnou schopností vyrobila z 3D tiskárny texaská společnost Defense Distributed, která zároveň vyjádřila Yoshitomo Imurovi podporu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Návrat Boeingu 737 MAX nabírá na tempu, létá jich už přes 100

Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.

Letadla 737 MAX uskutečnila do 3. března už 1300 letů, z toho 400 připadá na leteckou společnost American Airlines, vyplývá z dat analytické společnosti Cirium. Jako první do provozu stroj vrátily brazilské nízkorozpočtové aerolinky Gol. Jejich osm letadel bylo minulý týden nejvytíženějších, ve vzduchu strávily v průměru 11 hodin denně.

Letadla 737 MAX na začátku roku 2019 nejprve z provozu vyřadila Čína. Tyto stroje tam novou akreditaci zatím neobdržely.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy