Vulgární umění. Za "pohlavní kajak" míří umělkyně do vězení

Petra Jansová Petra Jansová
27. 7. 2014 9:00
Dvaačtyřicetiletá Japonka rozpoutala svojí tvorbou veřejnou diskusi o japonském zákoně, postavení žen v tamní společnosti i svobodě uměleckého projevu.
Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Tokio - Dvaačtyřicetiletá Megumi Igarashi byla zatčena kvůli tomu, že poslala emailem data, ze kterých je možné vytisknout si 3D model její vagíny. Za šíření obscénních materiálů jí hrozí až dva roky vězení a pokuta ve výši 25 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun).

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Fotografie, které vznikly jako součást uměleckého projektu na výrobu plastového kajaku ve tvaru ženského pohlavního orgánu, rozesílala svým sponzorům prostřednictvím emailu. Chtěla touto cestou poděkovat za finanční dary v hodnotě 10 tisíc dolarů, díky kterým mohla výrobu plavidla uskutečnit.

Uplynulý víkend ale dorazilo do jejího domu deset policistů, kteří ji zatkli za porušení zákona na potírání obscénnosti. "Nejdřív jsem si myslela, že pouze chtějí zkonfiskovat moji tvorbu. V duchu jsem se nemohla přestat smát, když jsem viděla ty ponuře vypadající policisty, jak zkoumají moje díla. Vůbec mě nenapadlo, že mě skutečně přišli zatknout," řekla v rozhovoru z vězeňské cely pro agenturu Reuters.

Online podpora pro zatčenou umělkyni

Zatčení umělkyně vyvolala vlnu kritiky. Na serveru Change.org vznikla online petice, v níž tisíce signatářů žádají její propuštění.

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: archiv Megumi Igarashi

Podle advokátky Kazuyuki Minami, která bude Megumi Igarashi zastupovat, vyvolalo zatčení celospolečenskou diskusi o rovnoprávnosti žen a umělecké svobodě v Japonsku. Pojem obscénní má v japonském zákoně nepřesnou formulaci, proto často záleží na právní interpretaci konkrétního případu. 

Umělkyně byla nakonec po několika dnech propuštěna na svobodu, potvrdila agenturám její právní zástupkyně.

Zobrazení pohlavních orgánů je v Japonsku tabu. Například tamní pornografický průmysl se poplatkům z oplzlosti vyhýbá digitálním rozmazáním detailů ženských i mužských genitálií.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy