Vulgární umění. Za "pohlavní kajak" míří umělkyně do vězení

Petra Jansová Petra Jansová
27. 7. 2014 9:00
Dvaačtyřicetiletá Japonka rozpoutala svojí tvorbou veřejnou diskusi o japonském zákoně, postavení žen v tamní společnosti i svobodě uměleckého projevu.
Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Tokio - Dvaačtyřicetiletá Megumi Igarashi byla zatčena kvůli tomu, že poslala emailem data, ze kterých je možné vytisknout si 3D model její vagíny. Za šíření obscénních materiálů jí hrozí až dva roky vězení a pokuta ve výši 25 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun).

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Fotografie, které vznikly jako součást uměleckého projektu na výrobu plastového kajaku ve tvaru ženského pohlavního orgánu, rozesílala svým sponzorům prostřednictvím emailu. Chtěla touto cestou poděkovat za finanční dary v hodnotě 10 tisíc dolarů, díky kterým mohla výrobu plavidla uskutečnit.

Uplynulý víkend ale dorazilo do jejího domu deset policistů, kteří ji zatkli za porušení zákona na potírání obscénnosti. "Nejdřív jsem si myslela, že pouze chtějí zkonfiskovat moji tvorbu. V duchu jsem se nemohla přestat smát, když jsem viděla ty ponuře vypadající policisty, jak zkoumají moje díla. Vůbec mě nenapadlo, že mě skutečně přišli zatknout," řekla v rozhovoru z vězeňské cely pro agenturu Reuters.

Online podpora pro zatčenou umělkyni

Zatčení umělkyně vyvolala vlnu kritiky. Na serveru Change.org vznikla online petice, v níž tisíce signatářů žádají její propuštění.

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: archiv Megumi Igarashi

Podle advokátky Kazuyuki Minami, která bude Megumi Igarashi zastupovat, vyvolalo zatčení celospolečenskou diskusi o rovnoprávnosti žen a umělecké svobodě v Japonsku. Pojem obscénní má v japonském zákoně nepřesnou formulaci, proto často záleží na právní interpretaci konkrétního případu. 

Umělkyně byla nakonec po několika dnech propuštěna na svobodu, potvrdila agenturám její právní zástupkyně.

Zobrazení pohlavních orgánů je v Japonsku tabu. Například tamní pornografický průmysl se poplatkům z oplzlosti vyhýbá digitálním rozmazáním detailů ženských i mužských genitálií.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy