Vulgární umění. Za "pohlavní kajak" míří umělkyně do vězení

Petra Jansová Petra Jansová
27. 7. 2014 9:00
Dvaačtyřicetiletá Japonka rozpoutala svojí tvorbou veřejnou diskusi o japonském zákoně, postavení žen v tamní společnosti i svobodě uměleckého projevu.
Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Tokio - Dvaačtyřicetiletá Megumi Igarashi byla zatčena kvůli tomu, že poslala emailem data, ze kterých je možné vytisknout si 3D model její vagíny. Za šíření obscénních materiálů jí hrozí až dva roky vězení a pokuta ve výši 25 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun).

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Fotografie, které vznikly jako součást uměleckého projektu na výrobu plastového kajaku ve tvaru ženského pohlavního orgánu, rozesílala svým sponzorům prostřednictvím emailu. Chtěla touto cestou poděkovat za finanční dary v hodnotě 10 tisíc dolarů, díky kterým mohla výrobu plavidla uskutečnit.

Uplynulý víkend ale dorazilo do jejího domu deset policistů, kteří ji zatkli za porušení zákona na potírání obscénnosti. "Nejdřív jsem si myslela, že pouze chtějí zkonfiskovat moji tvorbu. V duchu jsem se nemohla přestat smát, když jsem viděla ty ponuře vypadající policisty, jak zkoumají moje díla. Vůbec mě nenapadlo, že mě skutečně přišli zatknout," řekla v rozhovoru z vězeňské cely pro agenturu Reuters.

Online podpora pro zatčenou umělkyni

Zatčení umělkyně vyvolala vlnu kritiky. Na serveru Change.org vznikla online petice, v níž tisíce signatářů žádají její propuštění.

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: archiv Megumi Igarashi

Podle advokátky Kazuyuki Minami, která bude Megumi Igarashi zastupovat, vyvolalo zatčení celospolečenskou diskusi o rovnoprávnosti žen a umělecké svobodě v Japonsku. Pojem obscénní má v japonském zákoně nepřesnou formulaci, proto často záleží na právní interpretaci konkrétního případu. 

Umělkyně byla nakonec po několika dnech propuštěna na svobodu, potvrdila agenturám její právní zástupkyně.

Zobrazení pohlavních orgánů je v Japonsku tabu. Například tamní pornografický průmysl se poplatkům z oplzlosti vyhýbá digitálním rozmazáním detailů ženských i mužských genitálií.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 55 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy