Vulgární umění. Za "pohlavní kajak" míří umělkyně do vězení

Petra Jansová Petra Jansová
27. 7. 2014 9:00
Dvaačtyřicetiletá Japonka rozpoutala svojí tvorbou veřejnou diskusi o japonském zákoně, postavení žen v tamní společnosti i svobodě uměleckého projevu.
Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Tokio - Dvaačtyřicetiletá Megumi Igarashi byla zatčena kvůli tomu, že poslala emailem data, ze kterých je možné vytisknout si 3D model její vagíny. Za šíření obscénních materiálů jí hrozí až dva roky vězení a pokuta ve výši 25 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun).

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: Reuters

Fotografie, které vznikly jako součást uměleckého projektu na výrobu plastového kajaku ve tvaru ženského pohlavního orgánu, rozesílala svým sponzorům prostřednictvím emailu. Chtěla touto cestou poděkovat za finanční dary v hodnotě 10 tisíc dolarů, díky kterým mohla výrobu plavidla uskutečnit.

Uplynulý víkend ale dorazilo do jejího domu deset policistů, kteří ji zatkli za porušení zákona na potírání obscénnosti. "Nejdřív jsem si myslela, že pouze chtějí zkonfiskovat moji tvorbu. V duchu jsem se nemohla přestat smát, když jsem viděla ty ponuře vypadající policisty, jak zkoumají moje díla. Vůbec mě nenapadlo, že mě skutečně přišli zatknout," řekla v rozhovoru z vězeňské cely pro agenturu Reuters.

Online podpora pro zatčenou umělkyni

Zatčení umělkyně vyvolala vlnu kritiky. Na serveru Change.org vznikla online petice, v níž tisíce signatářů žádají její propuštění.

Megumi Igarashi
Megumi Igarashi | Foto: archiv Megumi Igarashi

Podle advokátky Kazuyuki Minami, která bude Megumi Igarashi zastupovat, vyvolalo zatčení celospolečenskou diskusi o rovnoprávnosti žen a umělecké svobodě v Japonsku. Pojem obscénní má v japonském zákoně nepřesnou formulaci, proto často záleží na právní interpretaci konkrétního případu. 

Umělkyně byla nakonec po několika dnech propuštěna na svobodu, potvrdila agenturám její právní zástupkyně.

Zobrazení pohlavních orgánů je v Japonsku tabu. Například tamní pornografický průmysl se poplatkům z oplzlosti vyhýbá digitálním rozmazáním detailů ženských i mužských genitálií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy