Embryo, pizza i boty. Tak dobývají svět 3D tiskárny

FOTO Co vše se dá vytisknout na 3D tiskárně?
3D Baby, jak se společnost "tisknoucí miminka" jmenuje, provede zájemkyním ultrazvuk břicha a poté vytvoří pomocí nejnovější počítačové grafiky a technologie 3D tisku věrnou kopii dítěte v děloze
Móda – S programátory spolupracují jak designéři, tak módní návrháři. Podle připravených šablon si tak doma můžete vytisknout trendy kousky jako například boty od Rema Koolhaase, které se objevily v červenci na Fashion Weeku v Paříži.
Gastronomie – Poslední novinkou je i možnost vytisknout si různé druhy pokrmů.  Výjimkou nebude například pizza, těstoviny nebo čokoláda. Díky technologii vrstvení se fantazii meze nekladou a pokrmy pak mohou vypadat například jako tato barevná cukrátka.
Zubní náhrady – Nová technologie byla převratná i pro zdravotnictví. Například v oboru stomatologie mohou zdravotníci využívat modely korunek, můstků či zubních implantátů.
Foto: cubify.com
jaz
6. 2. 2014 13:11
Zmáčknout tlačítko a vytisknout si jídlo, oblečení nebo zdravotnický materiál bylo ještě nedávno tématem pro tvůrce sci-fi filmů. Dnes se ale fantazie stává skutečností.

Praha - Technologie 3D tisku pochází z 90. let minulého století, ovšem tehdy ještě nebyly prototypy k dostání pro běžné lidi.

Dnes jsou tiskárny již na pultech českých obchodů a případní zájemci musí připravit částku kolem 50 tisíc korun.

Co vše lze vytisknout?

Pozornost si v poslední době vysloužil tisk hotových pokrmů (pizza, těstoviny nebo sladkosti). Producenti slibují zážitek z nevídaných tvarů, barev i chutí.

Co vše umí 3D pero?
Co vše umí 3D pero? | Video:

Přestože si prvenství ve výrobě tiskáren drží zahraniční firmy, i Česko se má čím pochlubit. Student ČVUT David Paskevič totiž vyrobil 3D pero.

3Dsimo, jak se výtvor jmenuje, dokáže kreslit do vzduchu a používá plast, gumu i dřevěné piliny. O pero je velký zájem, a jak David řekl v rozhovoru pro IHNED.cz, jeho cena pro případné zájemce se odhaduje na dva tisíce korun.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy