Dan Poláček,
Magazín
1. 10. 2024 12:17
Představte si, jak světová města vypadala před více než sto lety – Paříž ještě neznala Eiffelovku, New York se teprve chystal vyrůst do výšky a pražské tramvaje se míjely s kočáry i prvními automobily. Bez moderního ruchu, vizuálního smogu a zástupů turistů měla tato města úplně jiný charakter. Galerie nabízí působivé srovnání.
Vilnius, Litva - 1900 a současnost
Na počátku 20. století byl Vilnius multietnickým městem s významnou židovskou komunitou, která tvořila téměř polovinu obyvatel. Během první světové války město obsadilo Německo. Po válce se Vilnius na krátkou dobu stal hlavním městem Sovětské socialistické republiky Litvy a Běloruska, než ho obsadila polská armáda. V roce 1920 Vilnius připadl Polsku jako Vilenské vojvodství, s čímž však Litevci nesouhlasili, a hlavním městem Litvy se tak stal Kaunas.
I druhá světová válka se na vývoji Vilniusu značně podepsala. V roce 1939 město ovládli Sověti a vytvořili zde Litevskou sovětskou socialistickou republiku. O dva roky později ho obsadilo nacistické Německo, což vedlo ke zřízení židovského ghetta a dalším tragickým událostem. Po příchodu Rudé armády v roce 1944 se město vrátilo pod sovětskou kontrolu.
V poválečných letech Vilnius prošel industrializací a výraznou demografickou proměnou, která souvisela s deportacemi a přesuny obyvatel. Sovětská éra přinesla také změny v urbanismu, zejména výstavbu panelových sídlišť a rozvoj průmyslu.