Istanbul spojuje dvě odlišné civilizace

Ilona Víchová
12. 4. 2012 7:41
Kdo nikdy nebyl v Istanbulu, přišel o jedinečnou atmosféru
Istanbul
Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Istanbul, město,  kde se snoubí časy antiky s evropskou a asijskou kulturou, láká na úchvatnou architekturu. Metropole, která zabere celé průvodce a knihy je místem s dlouhou a fantastickou historií. Istanbul, Byzantion, Konstantinopol, všechny tyto názvy značí, že jde o město s barvitou minulostí.

Mnoho cestovatelů se domnívá, že turecké město nelze poznat ani za měsíc, ale turističtí průvodci mají jasnou představu o krátkém časovém úseku naší dovolené, který obsahuje všechny vyhlášené památky. Většinu zajímavých míst totiž potkáme ve staroměstské čtvrti Sultanahmet. 

Při procházce na nás čekají historické budovy, které se prolínají s novými uměleckými galeriemi. Uchvátí nás arabské bazary kontrastující s řadou barů a klubů. Pokud chceme vyrazit za krásami města, musíme brzo ráno, protože kolem osmé se ulice zaplní místními usedlíky, kteří tvoří dokonalá směska národností. Jde o neuvěřitelné množství lidí, které Istanbulem prochází a je jedno, zda je léto nebo zima.

Vodní dýmky, koření a pravý turecký čaj

Jedním z proslulých míst na nákupy je Velký bazar. Bludiště, které se ukrývá nedaleko Istanbulské university. Jediné pravidlo nám může pomoci, abychom se neztratili. Říká se, že pokud půjdeme stále nahoru, dorazíme k hlavnímu východu. Pokud si vyhlédneme nějaký obchůdek, musíme k němu jít ihned. Vrátit se k němu je totiž skoro nemožné. Průvodci tvrdí, že existuje mapka tržnice, ale vše se mění ze dne na den, proto se cizinec velmi snadno ztratí.

istanbulské ulice bývají plné lidí už od brzkých ranních hodin
istanbulské ulice bývají plné lidí už od brzkých ranních hodin | Foto: Isifa/Thinkstock

Nedaleko Nové mešity se nachází Egyptský bazar. Místo plné úžasných vůní čerstvého tureckého koření. Jednotlivé směsi můžeme ochutnávat a testovat dle libosti. Jde o gurmánský zážitek, který podráždí naše chuťové buňky. Pokud se v koření nevyznáme, ochotně nám prodejci poradí a pomohou. Pro milovníky pravého čaje jsou k dostání dvoupatrové konvice na vaření tradičního tureckého čaje.

Sultánské rozmary lákají turisty

Palácový komplex Topkapi je gigantickou stavbou, která se čtyřmi hlavními dvory a mnoha menšími budovami pojme čtyři tisíce lidí. Při prohlídce se v chodbách velmi snadno ztratíme. Honosné sídlo sultánů ukrývá celou řadu šperků a bohatství, kde se usilovně blýská jeden z největších diamantů na světě. K vidění je i sultánský harém s bazénkem, kde nejedna žena zatouží být jednou ze sultánových konkubín.

Na popud byzantského císaře Justiniána vznikl obrovský chrám Boží moudrosti neboli Hagia Sofia. Mnoho architektů velkolepých katedrál si z ní bralo příklad a na bohatém zdobení se pracovalo více než sto let. Chrám patří k nejznámějším stavbám Istanbulu. Najdeme tu vedle sebe prvky muslimské i křesťanské. Ženy uvnitř nemusí chodit zahalené a fotografování je možné jen bez blesku. Dnes se funkce chrámu přesunula do pozice muzea zachycujícího vývoj této krásné stavby.

Modrá mešita v Istanbulu
Modrá mešita v Istanbulu | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě o něco monumentálnější stavbou je mešita Sultan Ahmed, která se díky obložení nazývá spíše Modrá mešita. Rostla se záměrem předčit krásu chrámu Hagia Sofia. Se svými šesti minarety se jí to zcela jistě podařilo. Jedná se o skutečnou mešitu, kde probíhají motlitby. Ženy musí mít na paměti, že je třeba zahalit ramena, kolena, vlasy a vstupovat bez bot.

Netradiční zážitek a kvalitní odpočinek

Nečekanou atmosféru na nás dýchne návštěva bývalé vodní cisterny Yetereban. Prostor plný antických sloupů a klenutých stropů na nás zapůsobí jako oáza klidu. Člověk je ušetřený ruchu velkoměsta, jakým bezesporu Istanbul je. Památka, která opět dokazuje, jaké rozličné kultury prošly tureckým územím. Romantika na nás čeká i na Bosporu. Noční plavba nám dopřeje klid a v tichosti si prohlédneme památky, které jsme procházeli za horkého dne.

bývalá vodní cisterna Yetereban působí skoro jako oáza klidu, Istanbul
bývalá vodní cisterna Yetereban působí skoro jako oáza klidu, Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud bychom chtěli poznat opravdové ticho, musíme vyrazit na zhruba hodinu vzdálené ostrovy Princes´ Isladns. Auta používají jen veřejné služby a my si vychutnáme pohled na koňmi tažená vozítka, dřevěné domky s borovicovými lesy a parčíky, které nabízejí výhled na okolní ostrovy.

Příjemný je Istanbul i po stránce finanční. Nejlepší způsob dopravy je určitě letecky, kdy nás zpáteční jízdenka vyjde kolem šesti tisíc korun. V případě, že máme zájem o kratší poznávací dovolenou, zaplatíme osm tisíc korun za ubytování, českého delegáta a snídani.

Turecko - Istanbul
Turecko - Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

 

 

Právě se děje

Další zprávy