Istanbul je fascinujícím mostem mezi dvěma civilizacemi

Adam Pešek
31. 8. 2011 16:00
Istanbul stojí na pomezí dvou civilizací geograficky, historicky i kulturně
Istanbul
Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohatá historie největšího tureckého města Istanbul sahá až do časů antiky a dnešního charakteru místa střetávání evropské a asijské kultury se mu dostalo už zhruba v polovině patnáctého století. Dobytí byzantské Konstantinopole Osmany a její přejmenování na Stambul položilo základy dnešního mostu mezi civilizacemi, jehož jedinečná atmosféra je pro turisty nesmírně atraktivní.

Historické budovy se prolínají s novými uměleckými galeriemi, arabské bazary kontrastují s plejádou barů nebo klubů a národnostní směska začíná rozhýbávat ulice už relativně brzy po ránu. Většinu zajímavých míst přitom soustřeďuje staroměstská čtvrt Sultanahmet a vyhlášené památky můžete projít v poměrně krátkém časovém úseku.

Už v šestém století vznikl na popud byzantského císaře Justiniána velkolepý chrám Boží moudrosti neboli Hagia Sofia a téměř tisíc let si držel primát největší náboženské stavby světa. Obrovská kupole vytyčila cestu architektům mnoha velkolepých katedrál a na bohatém vnitřním zdobení se pracovalo více než sto let. Po osmanském dobytí Konstantinopole se však z chrámu stala mešita, křesťanské fresky a mozaiky se přetřely a byly dostavěny okolní minarety. Dnes budova s křesťanskými i muslimskými prvky slouží jako muzeum a v podstatě tak odráží historii celého města.

Modrá mešita v Istanbulu
Modrá mešita v Istanbulu | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě o něco monumentálnější je mešita Sultan Ahmed, jež je díky obložení modrými dlaždicemi známější jako Modrá mešita. Nicméně stavba se šesti minarety už vyrostla se záměrem předčit krásu chrámu Hafia Sofia a zda se sultánu Ahmedu I. podařilo dosáhnout svého, si musí rozhodnout každý sám za sebe.

bývalá vodní cisterna Yetereban působí skoro jako oáza klidu, Istanbul
bývalá vodní cisterna Yetereban působí skoro jako oáza klidu, Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Sultánské rozmary pak završuje palácový komplex Topkapi, jehož čtyři hlavní dvory a mnoho menších budov dokázaly pojmout až čtyři tisíce lidí. V nespočtu místností se velmi snadno ztratíte a v nepřeberném množství šperků a bohatství se blyští i jeden z největších diamantů na světě.

Naprosto odlišnou atmosférou naopak dýchá bývalá vodní cisterna Yetereban. Prostor s klenutým stropem a stovkami sloupů působí jako oáza klidu a umně nasvícené místo má své specifické kouzlo. Podobně romantický zážitek nabídne i noční plavba po Bosporu, světla ovšem budou přirozenější a kulisami budou kromě lodí křižujících místní vody třeba i památky, které jste stihli navštívit ve dne.

A chcete-li definitivně uniknout ruchu metropole, zamiřte na zhruba hodinu vzdálené ostrovy Princes' Islands. Auta zde smí používat pouze veřejné služby a jejich oblíbenou alternativou jsou koněm tažená vozítka. K pocitu klidu přispívají i malebné dřevěné domky s okolními borovicovými lesy a parčíky s výhledem na okolní ostrovy si takřka samy říkají, abyste si v nich uspořádali piknik.

istanbulské ulice bývají plné lidí už od brzkých ranních hodin
istanbulské ulice bývají plné lidí už od brzkých ranních hodin | Foto: Isifa/Thinkstock

Pozitivní na Istanbulu je jeho relativně dobrá finanční i dopravní dostupnost. Přímé zpáteční letenky začínají už kolem šesti tisíc korun, za hranicí sedmi tisíc pak u cestovních kanceláří pořídíte i kratší dovolenou s ubytováním a zajištěnou snídaní.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dívka, která v 15 letech odešla za Islámským státem, se nesmí vrátit do Británie, rozhodl soud

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Shamima Begumová, která v 15 letech odešla za tzv. Islámským státem do Sýrie, se nesmí vrátit do Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy