Istanbul je fascinujícím mostem mezi dvěma civilizacemi

Adam Pešek
31. 8. 2011 16:00
Istanbul stojí na pomezí dvou civilizací geograficky, historicky i kulturně
Istanbul
Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohatá historie největšího tureckého města Istanbul sahá až do časů antiky a dnešního charakteru místa střetávání evropské a asijské kultury se mu dostalo už zhruba v polovině patnáctého století. Dobytí byzantské Konstantinopole Osmany a její přejmenování na Stambul položilo základy dnešního mostu mezi civilizacemi, jehož jedinečná atmosféra je pro turisty nesmírně atraktivní.

Historické budovy se prolínají s novými uměleckými galeriemi, arabské bazary kontrastují s plejádou barů nebo klubů a národnostní směska začíná rozhýbávat ulice už relativně brzy po ránu. Většinu zajímavých míst přitom soustřeďuje staroměstská čtvrt Sultanahmet a vyhlášené památky můžete projít v poměrně krátkém časovém úseku.

Už v šestém století vznikl na popud byzantského císaře Justiniána velkolepý chrám Boží moudrosti neboli Hagia Sofia a téměř tisíc let si držel primát největší náboženské stavby světa. Obrovská kupole vytyčila cestu architektům mnoha velkolepých katedrál a na bohatém vnitřním zdobení se pracovalo více než sto let. Po osmanském dobytí Konstantinopole se však z chrámu stala mešita, křesťanské fresky a mozaiky se přetřely a byly dostavěny okolní minarety. Dnes budova s křesťanskými i muslimskými prvky slouží jako muzeum a v podstatě tak odráží historii celého města.

Modrá mešita v Istanbulu
Modrá mešita v Istanbulu | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě o něco monumentálnější je mešita Sultan Ahmed, jež je díky obložení modrými dlaždicemi známější jako Modrá mešita. Nicméně stavba se šesti minarety už vyrostla se záměrem předčit krásu chrámu Hafia Sofia a zda se sultánu Ahmedu I. podařilo dosáhnout svého, si musí rozhodnout každý sám za sebe.

bývalá vodní cisterna Yetereban působí skoro jako oáza klidu, Istanbul
bývalá vodní cisterna Yetereban působí skoro jako oáza klidu, Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Sultánské rozmary pak završuje palácový komplex Topkapi, jehož čtyři hlavní dvory a mnoho menších budov dokázaly pojmout až čtyři tisíce lidí. V nespočtu místností se velmi snadno ztratíte a v nepřeberném množství šperků a bohatství se blyští i jeden z největších diamantů na světě.

Naprosto odlišnou atmosférou naopak dýchá bývalá vodní cisterna Yetereban. Prostor s klenutým stropem a stovkami sloupů působí jako oáza klidu a umně nasvícené místo má své specifické kouzlo. Podobně romantický zážitek nabídne i noční plavba po Bosporu, světla ovšem budou přirozenější a kulisami budou kromě lodí křižujících místní vody třeba i památky, které jste stihli navštívit ve dne.

A chcete-li definitivně uniknout ruchu metropole, zamiřte na zhruba hodinu vzdálené ostrovy Princes' Islands. Auta zde smí používat pouze veřejné služby a jejich oblíbenou alternativou jsou koněm tažená vozítka. K pocitu klidu přispívají i malebné dřevěné domky s okolními borovicovými lesy a parčíky s výhledem na okolní ostrovy si takřka samy říkají, abyste si v nich uspořádali piknik.

istanbulské ulice bývají plné lidí už od brzkých ranních hodin
istanbulské ulice bývají plné lidí už od brzkých ranních hodin | Foto: Isifa/Thinkstock

Pozitivní na Istanbulu je jeho relativně dobrá finanční i dopravní dostupnost. Přímé zpáteční letenky začínají už kolem šesti tisíc korun, za hranicí sedmi tisíc pak u cestovních kanceláří pořídíte i kratší dovolenou s ubytováním a zajištěnou snídaní.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 46 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy