"Instagram byl můj život, je to moje duše. Posledních pět let se s ním probouzím a usínám," brečela ruská módní blogerka Karina Nigay, kterou na sociální síti sledovaly tři miliony lidí. "Vůbec se s tím nedokážu smířit," dodala.
Omezení přístupu na platformu, kterou provozuje americká společnost Meta Platforms, oznámil v pátek ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Po síti se podle něj šíří materiály obsahující nenávistné projevy vůči ruským občanům, píše deník The Guardian.
Karinu Istominu, populární DJku a influencerku, na Instagramu sledovalo přes 400 tisíc lidí. Uvedla, že polovina jejích příjmů pochází z reklamy na Instagramu. "Abych byla upřímná, jsem naprosto zdrcená, že o to přijdu," řekla. Profil budovala deset let a přiznává, že musí vymyslet, jak peníze nově vydělat.
Krok k zablokování Instagramu přišel v době, kdy se aplikace stala jednou z posledních platforem, kde Rusové vyjadřovali svůj nesouhlas s invazí na Ukrajinu. Rusko již po invazi na Ukrajinu zahájilo bezprecedentní zásahy proti nezávislým médiím a protiválečnému disentu.
Instagram byl pro řadu malých a středních podniků často jedinou platformou pro reklamu a komunikaci s klienty. Zablokování aplikace tak podle deníku The Guardian utlumí podnikatelské klima v zemi. "Instagram se stal naším domovem, naším mostem s vnějším světem," řekla Dilyara Minrakhmanová, která v Moskvě provozuje oděvní značku Outlaw. "Měli jsme tam vybudovanou velkou komunitu podobně smýšlejících lidí, bolí mě pomyšlení, že o to všechno přijdeme," řekla.
Mnoho influencerů a firem jako Outlaw v neděli zveřejňovalo odkazy na své kanály na Telegramu a VKontakte, dvou platformách založených v Rusku. Vzhledem k tomu, že řada kritiků Kremlu nyní přechází na Telegram, může být podle odborníků i tato aplikace pro zasílání zpráv brzy zablokována.
Roskomnadzor už dříve zablokoval přístup k sociální síti Facebook, kterou rovněž provozuje Meta. Opatření zdůvodnil tím, že tato síť diskriminuje ruská média. Omezovat začal také přístup k síti Twitter.