Inckou stezkou až k tajemnému městu Machu Picchu

Adam Pešek
5. 7. 2011 16:00
Samotnou Inckou stezku lemuje řada památek, největší odměnou vám pak bude Machu Picchu
starobylé incké město Machu Picchu
starobylé incké město Machu Picchu | Foto: Isifa/Thinkstock

Na původním účelu inckého města Machu Picchu v peruánských Andách se odborníci nedokážou shodnout, ten dnešní je s návštěvností zhruba čtyř tisíců turistů denně poměrně jasný. I přes přeplněnost jedné z hlavních atrakcí celé jižní Ameriky a přemrštěné místní ceny si lze návštěvu nového divu světa vychutnat. Stačí místo pohodlné cesty vlakem vyrazit pěšky na téměř čtyřdenní výlet po slavné Incké stezce.

Bohužel, pokud chcete túru absolvovat, bude pro vás povinný doprovod průvodce. Sehnat jej můžete například v obvyklém výchozím bodě stezky v inckém městě Cuzco. Než s ním však vyrazíte na trek po stopách Incké říše, můžete navštívit třeba jeden z jejích nevýznačnějších monumentů v podobě velkolepé pevnosti Sacsayhuamán, která poskytovala zázemí až pěti tisícům bojovníků.

pevnost Sacsayhuaman v Cuzcu, Peru
pevnost Sacsayhuaman v Cuzcu, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať si pak vyberete jakoukoliv stezku z Cuzca, nabídne se vám úžasný pohled na ruiny obřadního místa Llactapata s rozsáhlými terasami a nedalekou pyramidou Willkarakay. Vegetaci údolí řeky Urabamba brzy nahradí holé skály, prašnou cestu na chvíli vystřídají strmé schody a zdolané průsmyky se vám odvděčí památkami, jako pozorovacím bodem Runkuraqay nebo zachovalou pevností Sayacmarca. Ve výborném stavu se nachází například i naleziště Phuyupatamarca s terasovitými zemědělskými políčky a obřadními lázněmi.

pevnost Sayacmarca na Incké stezce, Peru
pevnost Sayacmarca na Incké stezce, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Největší odměnou po více než čtyřicetikilometrovém treku pochopitelně bude samotné město Machu Picchu. Obzvlášť zamíříte-li k němu hned po ránu, kdy ještě není v úplném obležení turistů. Komplex tvoří zhruba dvě stovky budov, jež drží pohromadě bez použití jakéhokoliv pojiva. Žulové kvádry, podle legendy, spojují listy magické rostliny. Spáry natolik precizní, že do nich často nezasunete ani růžek papíru, mají na svědomí neuvěřitelně šikovné ruce inckých kameníků.

chrám Slunce v inckém městě Machu Picchu, Peru
chrám Slunce v inckém městě Machu Picchu, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Ruiny se rozprostírají na ploše přibližně pěti čtverečních kilometrů a město má i svou zemědělskou část. Navzdory unikátním budovám je však nejvýznamnější památkou zvláštně tvarovaný rituální kámen Intihuatana. Český název zní opěrný bod Slunce a kámen stojí tak, aby během rovnodennosti nevrhal žádný stín. Jeho jedinečnost tkví v tom, že na monument, jako na jeden z mála, Španělé nikdy nenarazili a neměli tedy šanci jej zničit.

Jako obřadní místo sloužila kruhová budova chrámu Slunce, pod nímž stojí předpokládané místo odpočinku inckých vládců Královská hrobka. Výhled na hlavní náměstí nabízí Místnost tří oken, pro fotografování bude ještě vhodnější Strážní budova před vstupní branou.

incké město Machu Picchu, Peru
incké město Machu Picchu, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Menší a méně známý komplex staroinckých staveb stojí i na vrcholku vedlejší hory Huayna Picchu, kvůli jeho chrámům ovšem musíte překonat poměrně náročnou cestu přes vysoké kamenné schody a zrádnou kamínkovou suť. Nicméně naskytne se vám ojedinělý výhled na město, jejž na pohlednicích rozhodně nenajdete.

Bohužel, několikadenní trek může vyjít až na 460 dolarů (necelých 8 000 korun) a ceny šponuje i denní omezení počtu turistů. Pohodlnější cesta vlakem se zastávkami u toho nejzajímavějšího vyjde pochopitelně ještě dráž. Připočteme-li si pak částku za letenky do Peru, nelze se vysokým cenám poznávacích zájezdů divit. Dovolená ve znamení tajemných Inků se tak pohybuje kolem šedesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy