V pořadí jedenáctá česká družice s názvem Planetum-1 se na oběžnou dráhu planety Země vznesla ve středu 25. května, pět minut po půl deváté večer středoevropského času.
Vystartovala z floridského mysu Canaveral na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, jejímž majitelem je americký miliardář Elon Musk.
Už v neděli 29. května krátce po třetí hodině odpoledne se skleněnému Hurvínkovi díky kamerám, čidlům a vysílačkám, s nimiž ve své družici cestuje, povedlo poslat z výletu první pozdrav. "Podařilo se zprovoznit první palubní kameru i počítač, který kamery ovládá, a pořídila se první fotografie našeho pasažéra na oběžné dráze," informoval na Twitteru Jan Spratek, odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.
Právě díky organizaci Planetum, která pražské hvězdárny a planetárium sdružuje, byl satelit velmi malých rozměrů třídy Cubesat do kosmu vyslán. Na jeho vývoji se podílely také český start-up Spacemanic a Výzkumný a zkušební letecký ústav. Náklady na jeho pořízení a vypuštění dosahují necelých tří a půl milionu korun.
"Fotka vznikla nad Monakem, kde se právě připravovala VC Monaka Formule 1. V pondělí v 1:52 během nočního přeletu byla stažena a družice se v tu chvíli vyskytovala nad Norimberkem. Pokyn k vyfocení i stažení snímku provedla naše pozemní stanice umístěná na střeše planetária, a ukázala tak, že perfektně funguje," dodal Spratek, který se věnuje popularizaci kosmonautiky.
1/3
— Jan Spratek (@spratek_jan) May 30, 2022
Hurvínek posílá první pozdrav z oběžné dráhy!🌍🛰👩🚀✨
Podařilo se zprovoznit první palubní kameru i počítač, který kamery ovládá, a pořídila se první fotografie našeho pasažéra na oběžné dráze.
Huge thanks to @eelkevisser and @SatNOGS pic.twitter.com/Ltl5IkLKWI
Podle organizátorů projektu je Planetum-1 "první čistě edukativně zaměřený satelit na světě". Postava Hurvínka má žákům přiblížit fungování satelitu ve vesmíru. V pražském planetáriu se pak žáci základních a středních škol budou seznamovat s tím, jak lze družici vysílat povely a jak od ní přijímat signály. Údaje z čidel a výsledky měření družice budou moci využívat vysokoškolští studenti ve svých bakalářských a diplomových pracích.
Družice bude obíhat okolo Země ve výšce 520 kilometrů a bude na ni stále svítit Slunce, díky čemuž bude bez přestání nabíjet své akumulátory. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vedle ní nese další desítky satelitů.
Před Hurvínkem se z českých pohádkových postav dostal do vesmíru už Krteček. V letech 2011 a 2018 ho na oběžnou dráhu vzal americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira Feustelová má po matce české kořeny.