Historie poprav: Běžné bylo zadupání slonem, vaření zaživa nebo lámání kolem

Dan Poláček Tereza Šolcová Dan Poláček, Tereza Šolcová
Aktualizováno 8. 3. 2025 11:52
Narážení na kůl, lámání kolem nebo vaření zaživa. I když si lidskou vynalézavost spojujeme s pozitivními přínosy, historie je o dost temnější. Lidstvo svou invenci použilo k zdokonalení dovedností, které mu nejdou k užitku. Například k efektivním popravám, galerie dějiny usmrcovaní přináší.

Vaření zaživa

Poprava vařením zaživa se praktikovala v různých částech světa, včetně Japonska nebo Anglie. Jednalo se o mimořádně krutou formu trestu smrti, kdy odsouzeného ponořili do vroucí tekutiny, nejčastěji vody, oleje, nebo dokonce roztaveného vosku či olova.

Jeden z nejznámějších případů takové popravy se odehrál v Japonsku. Legendární lupič Ishikawa Goemon dostat trest po neúspěšném pokusu o atentát na významného státníka Hidejoši Tojotomiho. Goemona následně údajně popravili společně s jeho malým synem. Lupič se do poslední chvíle snažil držet své dítě nad hladinou vroucí vody.

V Evropě se vaření zaživa používalo především v období středověku a raného novověku. V Anglii se stalo oficiální metodou popravy za vlády Jindřicha VIII., a to především jako trest pro odsouzené travičky a traviče. V nizozemském městě Deventer se navíc dodnes dochoval kotel, který k vykonání brutálního trestu skutečně sloužil.

 
JT
Joska Tůdlepřed 25 dny
Tento komentář byl odstraněn, protože porušoval pravidla diskuzí.
PJ
Petr Jedzokpřed 5 měsíci

Dát ke stětí mečem dva obrázky se sekerou (a žádný meč) chce holt fištróna.

RW
Richard Wolfpřed 4 měsíci
Tento komentář byl odstraněn, protože porušoval pravidla diskuzí.

Právě se děje

Další zprávy