Harry a Meghan utratili za nové bydlení 69 milionů. Skandál, tvrdí odpůrci monarchie

Podívejte se na jeho první snímky i na životní pouť britského královského páru od prvního rande až po porod prvního syna.
Malý Archie s rodiči Harrym a Meghan, prarodiči, strýcem Willamem a jeho ženou a dvěma Harryho tetami, sestrami jeho matky Diany. Archie má na sobě křestní roucho - repliku oděvu, který nechala ušít královna Viktorie pro svou první dceru. Křtiny proběhly 6. července 2019, tedy přesně dva měsíce po jeho narození.
Bratr prince Harryho a jeho švagrová vévodkyně Catherine tehdy uvedli, že je "úžasné vidět, jak jsou Harry a Meghan spolu šťastní".
Jejich velkolepá pohádková svatba se odehrála loni v květnu, v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. A nesla se v poněkud uvolněném duchu.
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
Foto: Reuters
Magazín Magazín
25. 6. 2019 10:57
Vévodové ze Sussexu utratili téměř 2,4 milionu liber (zhruba 69 milionů korun) za renovaci svého nového domova. Odpůrci monarchie to považují za skandální a označují to za korupci.

Meghan a Harry se na jaře odstěhovali do Frogmore Cottage na pozemcích hradu Windsor asi 40 kilometrů západně od Londýna. Sídlo si předělali k obrazu svému - pět malých bytových jednotek probourali a nechali z nich vytvořit moderní bydlení pro svoji novou rodinu, do které se v květnu narodil nejmladší člen královské rodiny Archie.

Rekonstrukce vyšla britské daňové poplatníky na 2,4 milionu liber (v přepočtu téměř 69 milionů korun). Renovace zahrnovala odstranění původního komínu, stavbu nové střechy a schodů, vnitřního krbu či dřevěné podlahy, píše zpravodajský web s odkazem na stavební plány, které jsou k dispozici na místním úřadě.

Bulvárními médii navíc proběhla informace, že si Meghan nechala postavit speciální místnost s odpruženou podlahou na mateřskou jógu, ale to Buckinghamský palác v minulosti popřel.

Frogmore Cottage
Frogmore Cottage | Foto: Profimedia.cz

Veškeré vybavení včetně nábytku si vévodové hradili ze svého. Monarchie stála loni britské daňové poplatníky zhruba 67 milionů liber, což je oproti minulému fiskálnímu roku nárůst o 41 procent. Odpůrci královské rodiny považují takovýto rozpočet za "skandální" a poukazují na mimořádné výdaje za renovaci Frogmore Cottage nebo cestovní náklady prince Charlese.

"Jak chcete ospravedlnit královské výdaje v době, kdy nemocnice a školy čelí škrtům?" řekl Graham Smith, předseda britských republikánů, kteří jsou velkými kritiky monarchie. "Veřejné služby jsou pod silným finančním tlakem a my vyhodíme 2,4 milionu liber za nové bydlení pro Harryho," dodal Smith a označil takovéto chování za korupci, před kterou všichni zavírají oči.

Královská rodina upřesnila, že za navýšení výdajů může zejména rozsáhlá rekonstrukce Buckinghamského paláce. Předělávala se kotelna, zásobovací místnosti i západní křídlo, kde vznikly otevřené kanceláře.

Video: Meghan poprvé od porodu na veřejnosti

Meghan poprvé od porodu na veřejnosti. Spolu s Harrym oslavila narozeniny královny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy