Používáním GPS navigace hloupneme, varují vědci. Orientace ve městě podle nich posiluje paměť

Magazín Magazín
25. 3. 2017 11:00
Přestože GPS navigace je běžnou součástí každodenního života většiny lidí, výzkumníci ve své aktuální studii tvrdí, že šidíme svůj mozek. Připravujeme se totiž o rozšiřování jeho kapacity tím, že potlačujeme funkce krátkodobé paměti, orientace a rozhodování pro určitou variantu. Londýnský experiment s dobrovolníky poukazuje i na problematiku budování měst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Život bez navigace si většina lidí už nedokáže představit. Používají ji denně v autě, při cestách na schůzky i během cestování. Britská studie však ukázala, že používání GPS vede k zanedbávání některých funkcí mozku.

"Jestliže se snažíte zorientovat v ulicích města, kladete vysoké nároky na svůj hipokampus a prefrontální kůru," vysvětlil doktor Hugo Spiers, specialista na experimentální psychologii z londýnské Global University pro server PsyPost.org.

S užíváním GPS vypínáme některé mozkové funkce

Výzkumníci publikovali v žurnálu Nature Communications studii o tom, že při spoléhání na GPS lidé vypínají části mozkových funkcí spojených s pamětí, plánováním a rozhodováním.

Hipokampus totiž člověk využívá při krátkodobé paměti a prostorové orientaci. Prefrontální kůru pak při rozhodování o tom, kam se vydat. "Jestliže nám pomáhá technologie, tyto části mozku jednoduše nevyužíváme a ulice kolem sebe nevnímáme," dodal Spiers.

Při experimentu výzkumníci podrobovali testu čtyřiadvacet dobrovolníků, které navigovali po londýnské čtvrti Soho. U těch, kteří se museli zorientovat sami v ulicích, prudce rostla mozková aktivita, pokaždé když narazili na nové zákoutí.

Aktivita jejich mozku se dále zvyšovala, jestliže měli na výběr více možností cesty a museli se rozhodnout pro jednu variantu, aby se dostali na místo určení. Dobrovolníci, kteří využívali GPS navigaci, takovouto aktivitu nevykazovali.

Taxikáři, kteří se orientují bez GPS, jsou na tom lépe

Tyto nejnovější poznatky jsou srovnávány s předchozím výzkumem zaměřeným na taxikáře. Z něj vyšlo, že oblast hipokampu se rozšiřovala u těch taxikářů, kteří se naučili orientovat v londýnských ulicích sami. Aktuální studie doplňuje, že ti, kteří se spoléhají pouze na navigaci pomocí GPS, nezapojují tolik danou část mozku a k rozšiřování této kapacity u nich nedochází.

Výzkumníci svými poznatky také osvětlili, jak nejlépe strukturovat sítě městských silnic tak, aby se v nich lépe orientovalo. Například newyorský Manhattan se svou přímočarou kresbou ulic je pro mozek méně náročný než londýnský labyrint uliček. Takovéto poznatky obohacující oblast stavitelství jsou užitečné zejména pro místa, kde žijí pacienti trpící demencí.

Japonci schválili provoz samořídícího autobusu. EZ10 jezdí na předem určené trase za pomocí GPS a kamer. Maximální rychlost je 40 km za hodinu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy