Toto kolo má 4GB RAM, procesor Snapdragon a systém BikeOS založený na Androidu

Toto kolo má 4GB RAM, procesor Snapdragon a systém BikeOS založený na Androidu
Firma LeEco představila na veletrhu CES v Las Vegas dva chytré bicykly: Smart Road Bike a Smart Mountain Bike (na obrázku).
Srdcem kola je tento dotykový displej, pod nímž se skrývá procesor Snapdragon 410.
Detail Smart Mountain Bike.
Smart Road Bike má opět karbonový rám, váha se pohybuje lehce nad osmi kilogramy.
Foto: LeEco
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 1. 2017 13:10
Po chytrých domácnostech a chytrých automobilech už jsou tady i chytrá kola. Dvě z nich předvedla na právě probíhajícím veletrhu CES v Las Vegas čínská společnost LeEco. Mají paměť, operační systém a umí navigovat.

Kola LeEco, která na veleterhu CES získala ocenění za inovativní přístup, se jmenují poněkud neinovativně – Smart Road Bike and Smart Mountain Bike. Tedy chytré silniční kolo a chytré horské kolo.

Čím tak zaujaly? Nabízejí řadu funkcí a senzorů. Patří k nim navigace využívající sítí GPS i Glonass. Mají kompas, akcelerometr, barometr, umí sledovat řadu funkcí podobně, jako to umějí cyklocomuptery: tedy rychlost, kadenci šlapání atd. Dokážou také přijímat signál z hrudních pásů, snímajících tepovou frekvenci. Všechna data lze samozřejmě díky internetu sdílet na sociálních sítích.

Kromě toho mají kola LeEco funkce zaměřené na bezpečnost – například poplašné zařízení proti krádeži, systém umožňující sledovat polohu kola nebo chytré osvětlení (nejen vpředu a vzadu, ale i na bocích). 

Srdcem kola, které má čtyřpalcový dotykový displej, je procesor Snapdragon 410, jemuž dodává proud baterie o kapacitě 6000 mAh. Připadají vám tyto parametry známé? Ano – jsou, a to z řady mobilních telefonů. S telefony toho mají kola LeEco společného více. Mají operační systém BikeOs založený na Androidu, využívají navigační mapy Here, umí přehrávat hudbu. A kromě toho se umí propojit s jinými chytrými koly LeEco, takže jezdci mohou spolu komunikovat podobně, jako to jde přes malé vysílačky.

A pokud jde o cyklistické parametry, nejsou na první pohled vůbec špatné. Smart Road Bike má karbonový rám, je vybaven řazením SRAM 1x11 a váha by se měla pohybovat lehce nad osmi kilogramy.  Horské kolo je také karbonové, jeho váha je 12,2 kg.

Kola by se měla v USA začít prodávat ve druhém čtvrtletí letošního roku, cena zatím zveřejněna nebyla.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy