Toto kolo má 4GB RAM, procesor Snapdragon a systém BikeOS založený na Androidu

Toto kolo má 4GB RAM, procesor Snapdragon a systém BikeOS založený na Androidu
Firma LeEco představila na veletrhu CES v Las Vegas dva chytré bicykly: Smart Road Bike a Smart Mountain Bike (na obrázku).
Srdcem kola je tento dotykový displej, pod nímž se skrývá procesor Snapdragon 410.
Detail Smart Mountain Bike.
Smart Road Bike má opět karbonový rám, váha se pohybuje lehce nad osmi kilogramy.
Foto: LeEco
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 1. 2017 13:10
Po chytrých domácnostech a chytrých automobilech už jsou tady i chytrá kola. Dvě z nich předvedla na právě probíhajícím veletrhu CES v Las Vegas čínská společnost LeEco. Mají paměť, operační systém a umí navigovat.

Kola LeEco, která na veleterhu CES získala ocenění za inovativní přístup, se jmenují poněkud neinovativně – Smart Road Bike and Smart Mountain Bike. Tedy chytré silniční kolo a chytré horské kolo.

Čím tak zaujaly? Nabízejí řadu funkcí a senzorů. Patří k nim navigace využívající sítí GPS i Glonass. Mají kompas, akcelerometr, barometr, umí sledovat řadu funkcí podobně, jako to umějí cyklocomuptery: tedy rychlost, kadenci šlapání atd. Dokážou také přijímat signál z hrudních pásů, snímajících tepovou frekvenci. Všechna data lze samozřejmě díky internetu sdílet na sociálních sítích.

Kromě toho mají kola LeEco funkce zaměřené na bezpečnost – například poplašné zařízení proti krádeži, systém umožňující sledovat polohu kola nebo chytré osvětlení (nejen vpředu a vzadu, ale i na bocích). 

Srdcem kola, které má čtyřpalcový dotykový displej, je procesor Snapdragon 410, jemuž dodává proud baterie o kapacitě 6000 mAh. Připadají vám tyto parametry známé? Ano – jsou, a to z řady mobilních telefonů. S telefony toho mají kola LeEco společného více. Mají operační systém BikeOs založený na Androidu, využívají navigační mapy Here, umí přehrávat hudbu. A kromě toho se umí propojit s jinými chytrými koly LeEco, takže jezdci mohou spolu komunikovat podobně, jako to jde přes malé vysílačky.

A pokud jde o cyklistické parametry, nejsou na první pohled vůbec špatné. Smart Road Bike má karbonový rám, je vybaven řazením SRAM 1x11 a váha by se měla pohybovat lehce nad osmi kilogramy.  Horské kolo je také karbonové, jeho váha je 12,2 kg.

Kola by se měla v USA začít prodávat ve druhém čtvrtletí letošního roku, cena zatím zveřejněna nebyla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy