Pražský romantik. Galerie Smečky připomíná malíře s velkým příběhem

Logo Pražská plynárenská Článek připraven ve spolupráci
9. 9. 2019 13:00
Galerie Smečky vystavuje díla zapomenutého židovského malíře Jiřího Georga Jilovského. V koncentračním táboře přežil díky tomu, že ho zařadili do padělatelské dílny, která tiskla falešné britské libry.
Podívejte se na výstavu malíře Jiřího Georga Jilovského. | Video: Veronika Bucková

Jiří Georg Jilovský o sobě tvrdil, že je Čech mluvící německy. Narodil se v Praze, která se mu později stala častým motivem kreseb a grafik. Jeho poměrně úspěšnou novoromantickou tvorbu a rozšířený tisk ex libris zásadně ovlivnila druhá světová válka.

Jako Pražan židovského původu byl společně s rodinou deportován do koncentračního tábora.

Malby, kresby i knihy, zkrátka vše, co přišlo pod ruku, vojáci spálili a uvedli v zapomnění. Po téměř sedmdesáti letech se o Jilovském začíná znovu hovořit. Galerie Smečky shromáždila na 180 autorských děl, která připomínají pohnutý osud i filozofii německy mluvícího Čecha.

"Důvod, proč jsme se rozhodli pro Jiřího Georga Jilovského, souvisí s kurátorstvím této galerie jako celku. Jednou do roka se snažíme vystavit zapomenutého německy mluvícího autora z Česka, protože je to bohužel sféra, která je českou kunsthistorií opomíjena," vysvětluje jeden z dvojice kurátorů, Martin Souček.

Jiří Georg Jilovský byl jako malíř tradicionalista a novoromantik. Coby člen umělecké skupiny Jung-Prag vytvořil stovky ex-libris, pozvánek, plakátů a scénografií především pro pražské Nové německé divadlo.

Na vrcholu tvorby byl v 30. letech minulého století, v té době ilustroval řadu časopisů, získal státní vyznamenání a měl vlastní grafickou dílnu. Pak ale přišla válka.

"Jako autor židovského původu byl pro Němce naprosto nepřijatelný. Zlikvidovali podstatnou část jeho ateliéru a celou rodinu deportovali do koncentračních táborů. Devadesát procent příbuzných v nich zemřelo, včetně jeho synů. Jilovský přežil jen díky tomu, že skončil v táboře Sachsenhausen, kde byl jako vězeň pověřen vedením takzvané ďáblovy dílny, tedy paděláním liber, kterými chtěl Hitler potopit britskou ekonomiku," říká druhý tvůrce výstavy, Pavel Růt.

Pražský romantik Jiří Georg Jilovský

Galerie Smečky, Praha, do 2. listopadu.
Vstupné: děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50 korun.
Více informací na www.galeriesmecky.cz.

Pobyt v koncentračním táboře se také těžce podepsal na zdravotním stavu manželky Jiřího Georga Jilovského - zemřela už dva roky po skončení války.

"Máme tady její poslední portrét, jak sedí v ušáku těsně před smrtí," uvádí Růt. Samotný malíř zemřel až v 73 letech, opuštěný a nedoceněn.

V Galerii ve Smečkách jsou teď až do začátku listopadu vystaveny jeho malby i grafiky, podstatnou část uvidí veřejnost vůbec poprvé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy