Pražský romantik. Galerie Smečky připomíná malíře s velkým příběhem

Magdaléna Medková Veronika Bucková, Magdaléna Medková - za podpory: Logo Pražská plynárenská
9. 9. 2019 13:00
Galerie Smečky vystavuje díla zapomenutého židovského malíře Jiřího Georga Jilovského. V koncentračním táboře přežil díky tomu, že ho zařadili do padělatelské dílny, která tiskla falešné britské libry.
Podívejte se na výstavu malíře Jiřího Georga Jilovského. | Video: Veronika Bucková

Jiří Georg Jilovský o sobě tvrdil, že je Čech mluvící německy. Narodil se v Praze, která se mu později stala častým motivem kreseb a grafik. Jeho poměrně úspěšnou novoromantickou tvorbu a rozšířený tisk ex libris zásadně ovlivnila druhá světová válka.

Jako Pražan židovského původu byl společně s rodinou deportován do koncentračního tábora.

Malby, kresby i knihy, zkrátka vše, co přišlo pod ruku, vojáci spálili a uvedli v zapomnění. Po téměř sedmdesáti letech se o Jilovském začíná znovu hovořit. Galerie Smečky shromáždila na 180 autorských děl, která připomínají pohnutý osud i filozofii německy mluvícího Čecha.

"Důvod, proč jsme se rozhodli pro Jiřího Georga Jilovského, souvisí s kurátorstvím této galerie jako celku. Jednou do roka se snažíme vystavit zapomenutého německy mluvícího autora z Česka, protože je to bohužel sféra, která je českou kunsthistorií opomíjena," vysvětluje jeden z dvojice kurátorů, Martin Souček.

Jiří Georg Jilovský byl jako malíř tradicionalista a novoromantik. Coby člen umělecké skupiny Jung-Prag vytvořil stovky ex-libris, pozvánek, plakátů a scénografií především pro pražské Nové německé divadlo.

Na vrcholu tvorby byl v 30. letech minulého století, v té době ilustroval řadu časopisů, získal státní vyznamenání a měl vlastní grafickou dílnu. Pak ale přišla válka.

"Jako autor židovského původu byl pro Němce naprosto nepřijatelný. Zlikvidovali podstatnou část jeho ateliéru a celou rodinu deportovali do koncentračních táborů. Devadesát procent příbuzných v nich zemřelo, včetně jeho synů. Jilovský přežil jen díky tomu, že skončil v táboře Sachsenhausen, kde byl jako vězeň pověřen vedením takzvané ďáblovy dílny, tedy paděláním liber, kterými chtěl Hitler potopit britskou ekonomiku," říká druhý tvůrce výstavy, Pavel Růt.

Pražský romantik Jiří Georg Jilovský

Galerie Smečky, Praha, do 2. listopadu.
Vstupné: děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50 korun.
Více informací na www.galeriesmecky.cz.

Pobyt v koncentračním táboře se také těžce podepsal na zdravotním stavu manželky Jiřího Georga Jilovského - zemřela už dva roky po skončení války.

"Máme tady její poslední portrét, jak sedí v ušáku těsně před smrtí," uvádí Růt. Samotný malíř zemřel až v 73 letech, opuštěný a nedoceněn.

V Galerii ve Smečkách jsou teď až do začátku listopadu vystaveny jeho malby i grafiky, podstatnou část uvidí veřejnost vůbec poprvé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy