Zemřel Jaroslav Weigel. Dlouholetému členovi divadla Járy Cimrmana bylo 88 let

Magazín Magazín
Aktualizováno 5. 9. 2019 11:40
V 88 letech zemřel ve čtvrtek grafik, herec a dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel. Informaci o jeho úmrtí potvrdil jeden ze zakladatelů souboru Zdeněk Svěrák.
Jaroslav Weigel oslavil v lednu 88. narozeniny.
Jaroslav Weigel oslavil v lednu 88. narozeniny. | Foto: ČTK

Původní profesí učitel výtvarné výchovy Weigel byl nejznámější díky svému účinkování na jevišti Divadla Járy Cimrmana, do jehož souboru patřil od začátku 70. let. 

V domovském divadle dostával Weigel, který se označoval za hereckého samouka, díky své vizáži nejčastěji role "potentátů". Byl například plukovníkem Colonelem ve hře Cimrman v říši hudby, zapomnětlivým dědem Vševědem v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, ale také sedlákem Hlavsou, který "vidí jen výjevy", ve Vizionáři.

Umělec s asketickou tváří a mohutným knírem stál také za výtvarnou podobou divadla, jeho programů, plakátů, obalů dlouhohrajících desek a dalších nosičů. Z jeho návrhů inspirovaných secesí vycházejí i webové stránky DJC. Kromě toho vytvářel rovněž výpravu a kostýmy divadla.

Občas účinkoval i jako filmový herec, mimo jiné si zahrál v několika filmech Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Jeho výrazná tvář a typická dikce se objevily ve filmech Jáchyme, hoď ho do stroje! (1973), Marečku, podejte mi pero! (1976), Vrchní, prchni! (1981), Jára Cimrman ležící, spící (1983) nebo Vratné lahve (2007).

Jaroslav Weigel byl také léta grafikem a výtvarným redaktorem časopisu Mladý svět, kde se věnoval hlavně ilustracím a kreslenému humoru. Byl scenáristou Lipse Tulliana, kterého nakreslil Kája Saudek a za který byl před třemi roky Weigel uveden do Síně slávy českého komiksu.

Rodák z Rychnova nad Kněžnou (2. ledna 1931) maturoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, začátkem 50. let pak absolvoval kombinaci výtvarná výchova-historie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Podobně jako jeho kolegové z divadla Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak nebo Miloň Čepelka byl tedy nejprve učitelem, než se začal věnovat umělecké dráze, ke které bylo divadlo doplňkem.

VIDEO: Připomeňte si role Jaroslava Weigela

Video: Česká televize
 

Právě se děje

teď

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy