Fotograf definitivně vyhrál spor o opičí selfie. Snímek makaka patří jemu, nikoliv opici

David Slater
12. 9. 2017 11:22
Odvolací soud v San Francisku zamítl požadavek organizace PETA na přezkoumání spoluautorství opičího selfie. Práva tak byla nadobro přiznána velšskému fotografovi Davidu Slaterovi, nikoli makakovi. Ten se zavázal dát 25 % příjmů z prodaného snímku na charitu.
David Slater s makaky v Indonésii.
David Slater s makaky v Indonésii. | Foto: Profimedia.cz

Britský fotograf David Slater nadobro vyhrál dvouletý soudní spor proti neziskové organizaci bojují za ochranu zvířat PETA za svou fotku opičího selfie, informovala BBC. S PETou se však dohodl, že čtvrtinu svých příjmů z fotky dá na charitu.

Snímek Naruta, makaka z indonéské džungle, vznikl v roce 2011 na Sulawesi, když Slaterovi sebral fotoaparát. "Opice docela nezbedně skákaly okolo mého vybavení a vypadalo to, jako by pózovaly pro fotku, když jedna zmáčkla spoušť," popisoval po návratu do Evropy Slater, jemuž tehdy fotografie přinesly celosvětovou publicitu.

Dovolání PETy bylo zamítnuto

Američtí soudci již dříve uvedli, že ochranu autorských práv nelze přiznat opici, organizace PETA však uvedla, že zvíře by z něj mělo mít také prospěch. V září bylo dovolání PETy, údajně zastupující makaka, zamítnuto.

Slater však souhlasil s darováním 25 % svých budoucích příjmů z prodaného snímku opičího selfie na registrované charity, které se věnují ochraně životních podmínek a obydlí makaka. Uvedli to fotograf a zástupci organizace ve společném prohlášení.

Slavné opičí selfie.
Slavné opičí selfie. | Foto: Profimedia.cz

"Průlomový případ společnosti PETA vyvolal rozsáhlou mezinárodní diskuzi o nutnosti rozšířit základní práva zvířat pro jejich vlastní potřeby, ne ve vztahu k tomu, jak mohou být využíváni lidmi," uvedl advokát organizaci Jeff Kerr.

Nebyla to samice Naruto ale jiný makak

David Slater z velšského města Chepstow sdělil, že vynaložil spoustu úsilí, které bylo více než dostatečné proto, aby se domohl svých autorských práv. Již dříve například uvedl, že si musel vydobýt důvěru makaků než se k nim mohl přiblížit natolik, že je fotil zblízka.

Poznamenal také, že byl ochranář a zájem o snímek již zvířatům v Indonésii pomohl.

Odvolací soud v San Francisku dal po dvou letech nakonec za pravdu fotografovi a jeden z nejsledovanějších soudníh sporů tak skončil.

Případ byl uváděn jako Naruto versus David Slater, ale identita makaka byla sporná. PETA totiž tvrdila, že se jedná o samici jménem Naruto, Slater však namítal, že šlo o samce makaka.

 

Právě se děje

Další zprávy