Vltava z výšky II. Zlatá štola, přehrady i pohřebiště králů na leteckých fotkách

Ve fotogalerii najdete snímky z druhé části našeho letu od pramenů Vltavy k soutoku s Labem u Mělníka. Třetí díl seriálu připravujeme.
Zbraslavský zámek. Původně to byl cisterciácký klášter, v 18. století ho Josef II. zrušil. Přestavěn na zámek byl až ve 20. století. V kostele sv. Jakuba Většího spočívají ostatky posledních přemyslovských králů.
Prvním bodem na trase byl zámek Orlík - tedy místo, kde jsme skončili při fotografování prvního dílu seriálu Vltava z výšky (ten zachycuje řeku od pramenů až po Orlickou přehradu).
Nádrž přečerpávací hydroelektrárny Štěchovice II., zvaná Homole. Od tohoto místa se ráz krajiny mění, místo rekreačních objektů přibývá industriálních staveb.
Jeden z důsledků dlouhotrvajících veder a sucha. Lokální požár porostu na okraji Prahy.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 8. 2018 6:55
Mohou něčím překvapit tak známá místa, jako jsou břehy Vltavy od Prahy po Orlík? Při pohledu z letadla určitě ano. Od obřích hrází přehrad přes poněkud ukrytou zlatou štolu až po kopec se seříznutým vrchem, v němž je usazena vodní nádrž. Pojďte se přesvědčit ve fotogalerii.

Expedice 100 let - 100 letišť

100 let 100 letišť
  • Expedice chce připomenout 100 let československého letectví
  • Pořádá ji magazín Flying Revue
  • Jejím cílem je během letošního roku přistát na stovce letišť v České a Slovenské republice a vytvořit mezi nimi pomyslný letecký most
  • Web: 100-let-100-letist.flying-revue.cz/

Na přelomu července a srpna jsme se s pilotem Jiřím Prušou vydali na druhou etapu projektu Vltava z výšky, který vzniká v rámci expedice 100 let - 100 letišť (jejím cílem je oslavit a připomenout 100 let československého letectví).

Zatímco první etapa sledovala Vltavu od jejích pramenů až po zámek Orlík, ve druhé etapě jsme pokračovali od Orlíku na okraj Prahy.

I v tomto úseku se z výšky otevírají krásné pohledy. A spousta míst je navíc silně zapsána v české historii. Vždyť třeba na Ostrově sv. Kiliána (u soutoku Vltavy se Sázavou) stával už před tisícem let benediktinský klášter, založený knížetem Boleslavem zřejmě roku 999.

Hrad Orlík zase pamatuje 13. století - tehdejší dřevěná pevnost sloužila jako královská celnice. 

A v kostele svatého Jakuba Většího na Zbraslavi v areálu bývalého kláštera jsou zase uloženy ostatky přemyslovských panovníků.

Na březích Vltavy se však psala i moderní historie. Hovoří o tom mohutné přehrady vltavské kaskády, která se začala budovat už za první republiky. K době masarykovského Československa se vážou i Barrandovské terasy, kde se scházely slavné filmové hvězdy. Vyhlídkovou restauraci vyprojektoval Max Urban pro stavitele Václava Havla (otce pozdějšího prezidenta). Havel se přitom nechal inspirovat restaurací Cliff House v San Francisku.

Některá místa připomínají i temné období komunistické totality - třeba takzvaný Most inteligence v Braníku, který museli stavět režimu nepohodlní učitelé, básníci, filozofové a lékaři. 

Zlatá štola a vodní elektrárna na vršku kopce

Poblíž Vltavy najdete i mnoho dalších velmi zajímavých míst. Za všechny jmenujme například štolu Josef, kde v 80. letech probíhal průzkum zlatonosných ložisek, nebo horní nádrž přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Je zabudována ve vrcholu kopce, říká se jí Homole a trochu připomíná známější a větší Dlouhé stráně v Jeseníkách.

A jak vlastně vznikla myšlenka na expedici 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci seriál Vltava z výšky vzniká? "Uvědomili jsme si, že na našem webu a v časopise Flying Revue prezentujeme fotografie a videa z našich leteckých expedic téměř po celém světě, ale našim zemím jsme se zatím tak dobře nevěnovali," vysvětluje pilot Jiří Pruša. 

Expedici pořádá magazín Flying Revue a Aktuálně.cz se na akci podílí jako mediální partner. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámil ministr Plaga

Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit meziročně o 11 miliard korun. Dohodli se na tom v pondělí ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). O miliardu korun by měl narůst rozpočet vysokých škol a o 1,3 miliardy peníze na neinvestiční výdaje, ze kterých se platí mimo jiné doprava na školy v přírodě. Letos hospodaří ministerstvo školství se zhruba 214 miliardami korun.

Na devítiprocentním růstu platů učitelů pro rok 2021 se Plaga se Schillerovou dohodl již loni při přípravě střednědobého výhledu rozpočtu. Podle nich tak vláda dodrží svůj slib, že průměrný hrubý plat učitele vzroste v příštím roce na 45 000 korun. Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34 077 korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Sparty budou v neděli neplánovaně hrát v Boleslavi

Hokejisté Sparty se v neděli v extralize neplánovaně představí na ledě Mladé Boleslavi. Podle původního rozpisu měli Pražané hrát doma s Vítkovicemi, ale ostravský klub je v současnosti v karanténě. Zástupci Sparty se proto domluvili s Mladou Boleslaví a předehrají si zápas 26. kola. Středočeši měli původně hrát s Kometou Brno, která je rovněž v karanténě.

Vítkovice už si musely odložit čtvrteční duel 1. kola doma s Litvínovem i nedělní v Hradci Králové. V pátek Ostravané nebudou hrát s Třincem, v neděli nenastoupí proti Spartě a příští týden v úterý proti Kometě. Podle programu by se měli do extraligy zapojit příští týden v pátek, kdy se představí v 6. kole v Českých Budějovicích. Náhradní datum již má souboj s Oceláři, který se uskuteční 16. října na soupeřově ledě.

Ve stejném termínu jako Vítkovice by se mělo dočkat prvního vystoupení v sezoně Brno, jehož soupeřem by měly být Karlovy Vary. Kometa už nehrála v pátek na vlastním ledě proti Třinci a v neděli v Litvínově, tento týden má odložené duely v pátek doma proti Českým Budějovicím, v neděli v Mladé Boleslavi i následné utkání v Ostravě.

Kluby využívají volného termínu k předehrání duelu, pokud má jiný soupeř také možnost k zápasu nastoupit a uvolnila se jim v případě nutnosti "okna" na dohrávky.

Další zprávy