Vltava z výšky II. Zlatá štola, přehrady i pohřebiště králů na leteckých fotkách

Ve fotogalerii najdete snímky z druhé části našeho letu od pramenů Vltavy k soutoku s Labem u Mělníka. Třetí díl seriálu připravujeme.
Zbraslavský zámek. Původně to byl cisterciácký klášter, v 18. století ho Josef II. zrušil. Přestavěn na zámek byl až ve 20. století. V kostele sv. Jakuba Většího spočívají ostatky posledních přemyslovských králů.
Prvním bodem na trase byl zámek Orlík - tedy místo, kde jsme skončili při fotografování prvního dílu seriálu Vltava z výšky (ten zachycuje řeku od pramenů až po Orlickou přehradu).
Nádrž přečerpávací hydroelektrárny Štěchovice II., zvaná Homole. Od tohoto místa se ráz krajiny mění, místo rekreačních objektů přibývá industriálních staveb.
Jeden z důsledků dlouhotrvajících veder a sucha. Lokální požár porostu na okraji Prahy.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 8. 2018 6:55
Mohou něčím překvapit tak známá místa, jako jsou břehy Vltavy od Prahy po Orlík? Při pohledu z letadla určitě ano. Od obřích hrází přehrad přes poněkud ukrytou zlatou štolu až po kopec se seříznutým vrchem, v němž je usazena vodní nádrž. Pojďte se přesvědčit ve fotogalerii.

Expedice 100 let - 100 letišť

100 let 100 letišť
  • Expedice chce připomenout 100 let československého letectví
  • Pořádá ji magazín Flying Revue
  • Jejím cílem je během letošního roku přistát na stovce letišť v České a Slovenské republice a vytvořit mezi nimi pomyslný letecký most
  • Web: 100-let-100-letist.flying-revue.cz/

Na přelomu července a srpna jsme se s pilotem Jiřím Prušou vydali na druhou etapu projektu Vltava z výšky, který vzniká v rámci expedice 100 let - 100 letišť (jejím cílem je oslavit a připomenout 100 let československého letectví).

Zatímco první etapa sledovala Vltavu od jejích pramenů až po zámek Orlík, ve druhé etapě jsme pokračovali od Orlíku na okraj Prahy.

I v tomto úseku se z výšky otevírají krásné pohledy. A spousta míst je navíc silně zapsána v české historii. Vždyť třeba na Ostrově sv. Kiliána (u soutoku Vltavy se Sázavou) stával už před tisícem let benediktinský klášter, založený knížetem Boleslavem zřejmě roku 999.

Hrad Orlík zase pamatuje 13. století - tehdejší dřevěná pevnost sloužila jako královská celnice. 

A v kostele svatého Jakuba Většího na Zbraslavi v areálu bývalého kláštera jsou zase uloženy ostatky přemyslovských panovníků.

Na březích Vltavy se však psala i moderní historie. Hovoří o tom mohutné přehrady vltavské kaskády, která se začala budovat už za první republiky. K době masarykovského Československa se vážou i Barrandovské terasy, kde se scházely slavné filmové hvězdy. Vyhlídkovou restauraci vyprojektoval Max Urban pro stavitele Václava Havla (otce pozdějšího prezidenta). Havel se přitom nechal inspirovat restaurací Cliff House v San Francisku.

Některá místa připomínají i temné období komunistické totality - třeba takzvaný Most inteligence v Braníku, který museli stavět režimu nepohodlní učitelé, básníci, filozofové a lékaři. 

Zlatá štola a vodní elektrárna na vršku kopce

Poblíž Vltavy najdete i mnoho dalších velmi zajímavých míst. Za všechny jmenujme například štolu Josef, kde v 80. letech probíhal průzkum zlatonosných ložisek, nebo horní nádrž přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Je zabudována ve vrcholu kopce, říká se jí Homole a trochu připomíná známější a větší Dlouhé stráně v Jeseníkách.

A jak vlastně vznikla myšlenka na expedici 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci seriál Vltava z výšky vzniká? "Uvědomili jsme si, že na našem webu a v časopise Flying Revue prezentujeme fotografie a videa z našich leteckých expedic téměř po celém světě, ale našim zemím jsme se zatím tak dobře nevěnovali," vysvětluje pilot Jiří Pruša. 

Expedici pořádá magazín Flying Revue a Aktuálně.cz se na akci podílí jako mediální partner. 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy