Vltava z výšky II. Zlatá štola, přehrady i pohřebiště králů na leteckých fotkách

Ve fotogalerii najdete snímky z druhé části našeho letu od pramenů Vltavy k soutoku s Labem u Mělníka. Třetí díl seriálu připravujeme.
Zbraslavský zámek. Původně to byl cisterciácký klášter, v 18. století ho Josef II. zrušil. Přestavěn na zámek byl až ve 20. století. V kostele sv. Jakuba Většího spočívají ostatky posledních přemyslovských králů.
Prvním bodem na trase byl zámek Orlík - tedy místo, kde jsme skončili při fotografování prvního dílu seriálu Vltava z výšky (ten zachycuje řeku od pramenů až po Orlickou přehradu).
Nádrž přečerpávací hydroelektrárny Štěchovice II., zvaná Homole. Od tohoto místa se ráz krajiny mění, místo rekreačních objektů přibývá industriálních staveb.
Jeden z důsledků dlouhotrvajících veder a sucha. Lokální požár porostu na okraji Prahy.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 8. 2018 6:55
Mohou něčím překvapit tak známá místa, jako jsou břehy Vltavy od Prahy po Orlík? Při pohledu z letadla určitě ano. Od obřích hrází přehrad přes poněkud ukrytou zlatou štolu až po kopec se seříznutým vrchem, v němž je usazena vodní nádrž. Pojďte se přesvědčit ve fotogalerii.

Expedice 100 let - 100 letišť

100 let 100 letišť
  • Expedice chce připomenout 100 let československého letectví
  • Pořádá ji magazín Flying Revue
  • Jejím cílem je během letošního roku přistát na stovce letišť v České a Slovenské republice a vytvořit mezi nimi pomyslný letecký most
  • Web: 100-let-100-letist.flying-revue.cz/

Na přelomu července a srpna jsme se s pilotem Jiřím Prušou vydali na druhou etapu projektu Vltava z výšky, který vzniká v rámci expedice 100 let - 100 letišť (jejím cílem je oslavit a připomenout 100 let československého letectví).

Zatímco první etapa sledovala Vltavu od jejích pramenů až po zámek Orlík, ve druhé etapě jsme pokračovali od Orlíku na okraj Prahy.

I v tomto úseku se z výšky otevírají krásné pohledy. A spousta míst je navíc silně zapsána v české historii. Vždyť třeba na Ostrově sv. Kiliána (u soutoku Vltavy se Sázavou) stával už před tisícem let benediktinský klášter, založený knížetem Boleslavem zřejmě roku 999.

Hrad Orlík zase pamatuje 13. století - tehdejší dřevěná pevnost sloužila jako královská celnice. 

A v kostele svatého Jakuba Většího na Zbraslavi v areálu bývalého kláštera jsou zase uloženy ostatky přemyslovských panovníků.

Na březích Vltavy se však psala i moderní historie. Hovoří o tom mohutné přehrady vltavské kaskády, která se začala budovat už za první republiky. K době masarykovského Československa se vážou i Barrandovské terasy, kde se scházely slavné filmové hvězdy. Vyhlídkovou restauraci vyprojektoval Max Urban pro stavitele Václava Havla (otce pozdějšího prezidenta). Havel se přitom nechal inspirovat restaurací Cliff House v San Francisku.

Některá místa připomínají i temné období komunistické totality - třeba takzvaný Most inteligence v Braníku, který museli stavět režimu nepohodlní učitelé, básníci, filozofové a lékaři. 

Zlatá štola a vodní elektrárna na vršku kopce

Poblíž Vltavy najdete i mnoho dalších velmi zajímavých míst. Za všechny jmenujme například štolu Josef, kde v 80. letech probíhal průzkum zlatonosných ložisek, nebo horní nádrž přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Je zabudována ve vrcholu kopce, říká se jí Homole a trochu připomíná známější a větší Dlouhé stráně v Jeseníkách.

A jak vlastně vznikla myšlenka na expedici 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci seriál Vltava z výšky vzniká? "Uvědomili jsme si, že na našem webu a v časopise Flying Revue prezentujeme fotografie a videa z našich leteckých expedic téměř po celém světě, ale našim zemím jsme se zatím tak dobře nevěnovali," vysvětluje pilot Jiří Pruša. 

Expedici pořádá magazín Flying Revue a Aktuálně.cz se na akci podílí jako mediální partner. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 17 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy