Vltava z výšky II. Zlatá štola, přehrady i pohřebiště králů na leteckých fotkách

Ve fotogalerii najdete snímky z druhé části našeho letu od pramenů Vltavy k soutoku s Labem u Mělníka. Třetí díl seriálu připravujeme.
Zbraslavský zámek. Původně to byl cisterciácký klášter, v 18. století ho Josef II. zrušil. Přestavěn na zámek byl až ve 20. století. V kostele sv. Jakuba Většího spočívají ostatky posledních přemyslovských králů.
Prvním bodem na trase byl zámek Orlík - tedy místo, kde jsme skončili při fotografování prvního dílu seriálu Vltava z výšky (ten zachycuje řeku od pramenů až po Orlickou přehradu).
Nádrž přečerpávací hydroelektrárny Štěchovice II., zvaná Homole. Od tohoto místa se ráz krajiny mění, místo rekreačních objektů přibývá industriálních staveb.
Jeden z důsledků dlouhotrvajících veder a sucha. Lokální požár porostu na okraji Prahy.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 8. 2018 6:55
Mohou něčím překvapit tak známá místa, jako jsou břehy Vltavy od Prahy po Orlík? Při pohledu z letadla určitě ano. Od obřích hrází přehrad přes poněkud ukrytou zlatou štolu až po kopec se seříznutým vrchem, v němž je usazena vodní nádrž. Pojďte se přesvědčit ve fotogalerii.

Expedice 100 let - 100 letišť

100 let 100 letišť
  • Expedice chce připomenout 100 let československého letectví
  • Pořádá ji magazín Flying Revue
  • Jejím cílem je během letošního roku přistát na stovce letišť v České a Slovenské republice a vytvořit mezi nimi pomyslný letecký most
  • Web: 100-let-100-letist.flying-revue.cz/

Na přelomu července a srpna jsme se s pilotem Jiřím Prušou vydali na druhou etapu projektu Vltava z výšky, který vzniká v rámci expedice 100 let - 100 letišť (jejím cílem je oslavit a připomenout 100 let československého letectví).

Zatímco první etapa sledovala Vltavu od jejích pramenů až po zámek Orlík, ve druhé etapě jsme pokračovali od Orlíku na okraj Prahy.

I v tomto úseku se z výšky otevírají krásné pohledy. A spousta míst je navíc silně zapsána v české historii. Vždyť třeba na Ostrově sv. Kiliána (u soutoku Vltavy se Sázavou) stával už před tisícem let benediktinský klášter, založený knížetem Boleslavem zřejmě roku 999.

Hrad Orlík zase pamatuje 13. století - tehdejší dřevěná pevnost sloužila jako královská celnice. 

A v kostele svatého Jakuba Většího na Zbraslavi v areálu bývalého kláštera jsou zase uloženy ostatky přemyslovských panovníků.

Na březích Vltavy se však psala i moderní historie. Hovoří o tom mohutné přehrady vltavské kaskády, která se začala budovat už za první republiky. K době masarykovského Československa se vážou i Barrandovské terasy, kde se scházely slavné filmové hvězdy. Vyhlídkovou restauraci vyprojektoval Max Urban pro stavitele Václava Havla (otce pozdějšího prezidenta). Havel se přitom nechal inspirovat restaurací Cliff House v San Francisku.

Některá místa připomínají i temné období komunistické totality - třeba takzvaný Most inteligence v Braníku, který museli stavět režimu nepohodlní učitelé, básníci, filozofové a lékaři. 

Zlatá štola a vodní elektrárna na vršku kopce

Poblíž Vltavy najdete i mnoho dalších velmi zajímavých míst. Za všechny jmenujme například štolu Josef, kde v 80. letech probíhal průzkum zlatonosných ložisek, nebo horní nádrž přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Je zabudována ve vrcholu kopce, říká se jí Homole a trochu připomíná známější a větší Dlouhé stráně v Jeseníkách.

A jak vlastně vznikla myšlenka na expedici 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci seriál Vltava z výšky vzniká? "Uvědomili jsme si, že na našem webu a v časopise Flying Revue prezentujeme fotografie a videa z našich leteckých expedic téměř po celém světě, ale našim zemím jsme se zatím tak dobře nevěnovali," vysvětluje pilot Jiří Pruša. 

Expedici pořádá magazín Flying Revue a Aktuálně.cz se na akci podílí jako mediální partner. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 1 hodinou

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy