Nejlepší fotky z dronu 2021: Vítězný záběr vznikl uprostřed letícího hejna hus

Nejlepší fotky z dronu 2021: Vítězný záběr vznikl uprostřed letícího hejna hus
Sergej Poletajev (Rusko): Pět set let starý klášter v Moskevské oblasti v Rusku s velkou elektrárnou v pozadí. Vítězný snímek v kategorii Města.
Wujiang Zhu (Čína): Nekonečné moře lásky. Druhé místo v kategorii Svatební fotografie.
Janessa Andersonová (USA): Driftující ledovce. Druhé místo v kategorii Příroda.
Paolo Crocetta (Itálie): Kaleidoskop (skladiště námořních kontejnerů). Druhé místo v kategorii Abstrakce.
Foto: Terje Kolaas, Drone Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 19. 9. 2021 19:30
Úžasné snímky žhnoucího kráteru sopky na Islandu, fotografie pořízené uprostřed hejna letících hus nebo nebývalé svatební záběry z ptačí perspektivy. Světová soutěž Drone Awards 2021 má velice široký tematický rozsah, ale jedno mají všechny oceněné obrázky společné: jsou dokonalou pochoutkou pro oči. Podívejte se v galerii na výběr toho nejlepšího.

Soutěž Drone Awards, určená fotografům, kteří pořizují snímky prostřednictvím dronů, je součástí mezinárodního festivalu vizuálních umění Siena Awards, pořádaného v Itálii. Pořadatelé právě oznámili oceněné fotografy i celkového vítěze ročníku 2021. Tím se stal norský fotograf Terje Kolaas, jehož snímek "Nad námi je už jen nebe" zachycuje hejno hus letící ke hnízdištím na Špicberkách. 

Přehled vítězů v jednotlivých kategoriích najdete v naší fotogalerii. Přidáváme vždy i snímek, který získal druhé místo, a k tomu ještě i několik dalších vybraných záběrů oceněných čestným uznáním. Zcela kompletní přehled všech oceněných fotografií najdete na stránkách soutěže (na adrese droneawards.photo/gallery).

Festival Siena Awards bude letos opět sestávat z řady výstav, workshopů, seminářů a projekcí snímků. Speciálním hostem tohoto ročníku je americký fotožurnalista Steve Winter, který představí retrospektivu svých prací vzniklých pro magazín National Geographic.  

Kromě toho bude na festivalu také výstava dalšího známého fotožurnalisty ověnčeného mnoha světovými cenami - Brenta Stirtona. A samozřejmě zde budou prezentovány také ty nejlepší snímky z fotografických soutěží Siena International Photo Awards a Drone Awards.

Všechny akce a výstavy festivalu v Sieně se odehrají od 23. října do 5. prosince. Otázkou ovšem je, nakolik budou dostupné pro české turisty a milovníky fotografie - všechno závisí na tom, jak bude vypadat podzimní vývoj koronavirové pandemie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy