reklama
 
 

Úžasný svět plný barev. V galerii Leica vystavuje slavný street fotograf Alex Webb

25. 6. 2018 15:31
Alex Webb patří bezesporu k legendám světové fotografie. Je členem prestižní fotografické agentury Magnum, sdružující ty nejlepší fotoreportéry a dokumentaristy z celého světa. Přesto sám sebe považuje více za street fotografa než za fotožurnalistu. Jeho snímky pulzující barvami a emocemi nyní vystavuje pražská Leica Gallery.

To, co Alexe Webba proslavilo, jsou barevné fotografie z Latinské Ameriky a z Karibiku. Publikoval řadu knih, jeho snímky se objevují v těch nejznámějších světových časopisech, od National Geographic až po New York Times Magazine.

V rámci své spolupráce se značkou Leica sestavil osobní výběr fotografií ze svého rozmanitého a rozsáhlého životního díla. Kolekce nabízí jeho tvorbu za téměř 30 let, kdy fotografuje barevně. Vedle obrázků z Indie, Řecka, Grenady či Haiti nabízí výstava snímky pořízené na Kubě a v Mexiku, kterým Webb věnoval prostor i ve svých dvou knihách: La Calle a Violet Isle.

Ve svém díle se často nechává inspirovat světlem, barvami a atmosférou tropů. Alex Webb se toulal ulicemi v různých koutech světa a zachycoval nejen každodenní život, ale objevoval také jedinečné, někdy až tajemné momenty.

V jedné ze svých knih Webb vysvětluje, jak se dostal od černobílé fotografie k barevné. "V roce 1975 jsem ve své fotografické tvorbě dospěl k mrtvému bodu. Fotil jsem černobíle a zakotvil jsem v jednom tématu; připadalo mi, že se snažím prozkoumat a přijít na kloub něčemu, co už jiní fotografové jako Lee Friedlander a Charles Harbutt objevili. První výlet na Haiti, který trval tři týdny, mě změnil - nejen jako fotografa, ale i jako člověka. Fotil jsem svět, který jsem nikdy v životě nezažil - svět emočně barvitý a intenzivní; syrový, rozpolcený a často tragický," vzpomíná.

Právě díky cestám na Haiti mu došlo, že chce dát ve své tvorbě prostor intenzivním barvám, tak typickým právě pro tuto zemi. Od té doby pracuje převážně s barvami.

"Nejsem typický dokumentární fotograf nebo fotožurnalista - pracuji víceméně jako pouliční fotograf; objevuji svět s kamerou v ruce, nechávám sebe a svou tvorbu unášet rytmem pouličního života. Podle mě skoro všechno pochází z ulice - jakýkoliv náhled mám do těchto kultur, ať už se jedná o sociologii, politiku, kulturní život, nebo estetiku, nepochází z nějakých předsudků, ale z mého bloumání ulicemi. Občas mi připadá, že ruch ulice může být ukazatelem budoucí změny sociopolitického klimatu," vysvětluje Webb.

Alex Webb se narodil 5. května 1952 v San Francisku. Fotografování ho zaujalo již v době středoškolských studií. V roce 1972 navštěvoval Apeiron Workshops v Millertonu, stát New York. Vystudoval na Harvardově univerzitě historii a literaturu a ve stejné době také fotografii v Carpenter Center for the Visual Arts. Od roku 1974 pracuje jako profesionální fotožurnalista, jen o pár let později se stal členem agentury Magnum Photos.

U výstavě:

 • Název výstavy: Alex Webb
 • Termín: 22. 6. - 26. 8. 2018
 • Kde: Leica Gallery, Praha
 • Otevírací doba: po-pá: 10-21 hod., víkendy, svátky: 14-20 hod. (červen 2018)
 • Prázdninová otevírací doba: (1. 7. - 31. 8. 2018) po-ne: 14-20 hod, 2.-10. 7. 2018 zavřeno z technických důvodů
 • Web fotografa: www.webbnorriswebb.co


autor: Foto | 25. 6. 2018 15:31

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama