Jediný důvod stačí. Proč si určitě nenechat ujít výstavu fotografa Josefa Koudelky

Jediný důvod stačí. Proč si určitě nenechat ujít výstavu fotografa Josefa Koudelky
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
30. 3. 2018 14:02
Jsou desítky, možná stovky důvodů, proč by si člověk neměl nechat ujít nejnovější výstavu fenomenálního českého fotografa Josefa Koudelky. Ale úplně stačí jediný z nich. Naprosto úžasné panoramatické krajiny, poznamenané lidskou činností. Velkoformátové Koudelkovy fotky, které si hrají s tvary a zajímavými kontrasty, jsou prostě fascinující.

Mnoho lidí má Josefa Koudelku spojeného především s jeho reportážními a dokumentárními snímky. Každý, kdo se jen trochu zajímá o fotografii, si určitě vybaví minimálně dva soubory: záběry ze srpna 1968 a Cikány.

Na výstavě v pražském Uměleckoprůmyslovém museu jsou z těchto souborů k vidění také staré zvětšeniny, a to někdy i v několika provedeních. Vyvolával je kdysi sám Koudelka. Vystavením několika kopií téže fotky chtěl ukázat, jak se vyvíjel jeho přístup k vlastnímu dílu a jak se měnil způsob, jakým se snímky pracoval.

Za vidění stojí rozhodně i Koudelkova divadelní fotografie, soubor Exily a různé fotografické experimenty.

Ale i kdyby na výstavě nebyla ani jedna z klasických reportážních fotografií Josefa Koudelky, stálo by za to tam zajít.

Mohou za to Koudelkovy širokoúhlé velkoformátové krajiny, poznamenané lidským zásahem. S pohledem romantických krajinářů nemají samozřejmě nic společného. Jsou často geometrické, někdy docela ponuré, ale vždycky je v nich silný nápad. A všechny vyprávějí nějaký příběh.

Je to v duchu Koudelkova obecného přístupu k fotografii. Sám říká, že je mu bližší, když každý snímek sděluje své poselství sám. K fotoseriálům, které dávají smysl až jako celek, se moc nehlásí.

Na Koudelkových krajinách najdete kotouče ostnatého drátu, betonové valy, zemi poničenou válkami i starověké ruiny, zbytečně opravené a "vylepšené" novodobými zásahy. Mnoho z nich je pořízeno panoramatickým fotoaparátem, který speciálně pro Koudelku vyvinula německá Leica.

Snímkům a jejich vyznění vychází vstříc i jejich povedená instalace v Uměleckoprůmyslovém museu. Podobně jako fotografie samotné si hraje s geometrií, perspektivou a souvislostmi.

Rok 2018 sice začal teprve nedávno, ale toto je zcela jistě jedna z nejlepších fotografických výstav, které budou letos k vidění.

Podívejte se, jak Josef Koudelka vypráví o svém fotografování

Za rok nafotím dvě nebo tři dobré fotografie, říká světoznámý český fotograf Koudelka | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy