Jediný důvod stačí. Proč si určitě nenechat ujít výstavu fotografa Josefa Koudelky

Jediný důvod stačí. Proč si určitě nenechat ujít výstavu fotografa Josefa Koudelky
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Josef Koudelka - Návraty. Snímky ze zahájení výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
30. 3. 2018 14:02
Jsou desítky, možná stovky důvodů, proč by si člověk neměl nechat ujít nejnovější výstavu fenomenálního českého fotografa Josefa Koudelky. Ale úplně stačí jediný z nich. Naprosto úžasné panoramatické krajiny, poznamenané lidskou činností. Velkoformátové Koudelkovy fotky, které si hrají s tvary a zajímavými kontrasty, jsou prostě fascinující.

Mnoho lidí má Josefa Koudelku spojeného především s jeho reportážními a dokumentárními snímky. Každý, kdo se jen trochu zajímá o fotografii, si určitě vybaví minimálně dva soubory: záběry ze srpna 1968 a Cikány.

Na výstavě v pražském Uměleckoprůmyslovém museu jsou z těchto souborů k vidění také staré zvětšeniny, a to někdy i v několika provedeních. Vyvolával je kdysi sám Koudelka. Vystavením několika kopií téže fotky chtěl ukázat, jak se vyvíjel jeho přístup k vlastnímu dílu a jak se měnil způsob, jakým se snímky pracoval.

Za vidění stojí rozhodně i Koudelkova divadelní fotografie, soubor Exily a různé fotografické experimenty.

Ale i kdyby na výstavě nebyla ani jedna z klasických reportážních fotografií Josefa Koudelky, stálo by za to tam zajít.

Mohou za to Koudelkovy širokoúhlé velkoformátové krajiny, poznamenané lidským zásahem. S pohledem romantických krajinářů nemají samozřejmě nic společného. Jsou často geometrické, někdy docela ponuré, ale vždycky je v nich silný nápad. A všechny vyprávějí nějaký příběh.

Je to v duchu Koudelkova obecného přístupu k fotografii. Sám říká, že je mu bližší, když každý snímek sděluje své poselství sám. K fotoseriálům, které dávají smysl až jako celek, se moc nehlásí.

Na Koudelkových krajinách najdete kotouče ostnatého drátu, betonové valy, zemi poničenou válkami i starověké ruiny, zbytečně opravené a "vylepšené" novodobými zásahy. Mnoho z nich je pořízeno panoramatickým fotoaparátem, který speciálně pro Koudelku vyvinula německá Leica.

Snímkům a jejich vyznění vychází vstříc i jejich povedená instalace v Uměleckoprůmyslovém museu. Podobně jako fotografie samotné si hraje s geometrií, perspektivou a souvislostmi.

Rok 2018 sice začal teprve nedávno, ale toto je zcela jistě jedna z nejlepších fotografických výstav, které budou letos k vidění.

Podívejte se, jak Josef Koudelka vypráví o svém fotografování

Za rok nafotím dvě nebo tři dobré fotografie, říká světoznámý český fotograf Koudelka | Video:
 

Právě se děje

před 13 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy