Toto je nejlepší akční fotka roku. Ve světové fotosoutěži uspěl i Čech Dan Vojtěch

Nejlepší fotka akčních sportů pro letošní rok. A že akci nevidíte? Malé postavičky v krajině jsou trendem, který teď ovládá krajinářskou fotografii, a jak je vidět, pronikl už i do té sportovní.
Absolutní vítěz soutěže Red Bull Illume. Autor: Lorenz Holder, lokace: Gablenz, Německo.
Český fotograf Dan Vojtěch přebírá cenu pro vítěze v kategorii Sekvence. Za ním je jeho úspěšná fotografie.
Vítězný snímek v kategorii Sekvence. Autor: Daniel Vojtěch, lokace: Jaroměř, Česká republika.
Vítězný snímek v kategorii Křídla. Autor: Micky Wiswedel, lokace: Kapské město, Jižní Afrika.
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 10. 2016 6:05
Snímek cyklisty, který balancuje na Ďáblově mostě u saské vesnice Kromlau, se stal absolutním vítězem v největší světové soutěži věnované akčním a adrenalinovým sportům. Autorem je Němec Lorenz Holder. V soutěži uspěl i český fotograf Dan Vojtěch, vyhrál v kategorii Sekvence.

Porota soutěže Red Bull Illume Image Quest ocenila Vojtěchův snímek, který zachycuje jeden z prvků vysoké pilotáže, předvedený akrobatickou letkou.

Soutěž se letos uskutečnila už po desáté, výsledky byly vyhlášeny v chicagském Institutu umění. "Prvního místa v kategorii si nesmírně vážím, konkurence byla veliká a už jen dostat se do finále byla obrovská čest," okomentoval svůj výsledek Dan Vojtěch. Vítězství si cení o to více, že jím navázal na úspěch z roku 2013, kdy vyhrál v kategorii Kreativita s fotografií bikera Tomáše Slavíka.

Český fotograf Dan Vojtěch přebírá cenu za vítězství v kategorii Sekvence. Za ním je jeho úspěšný snímek. | Foto: Red Bull Content Pool, Lucas Gilman

V tom, co říká o konkurenci, má pravdu - byla opravdu silná, soutěže se totiž zúčastnilo 5645 fotografů ze sto dvaceti zemí. Porota, složená z 53 respektovaných kritiků a osobností, vybírala z rekordního počtu 34 624 fotek.

Do finále se dostalo pětapadesát záběrů a mezi finalisty byli kromě Dana Vojtěcha ještě dva Češi - Jan Kasl a Miloš Štáfek. Porota nakonec vybrala deset nejlepších fotografií a absolutního vítěze.

Mezi 55 finalistů se dostal i český fotograf Jan Kasl s tímto snímkem.
Mezi 55 finalistů se dostal i český fotograf Jan Kasl s tímto snímkem. | Foto: Red Bull Content Pool

Zajímavé je, že absolutní vítěz Lorenz Holder pořídil svůj snímek poměrně nedaleko od českých hranic. Ďáblův most (nebo též Rakotzbrücke) je jedním z častých námětů krajinářských fotografů. Nachází se ve volně přístupném parku u vesničky Kromlau. Ta leží zhruba sto kilometrů severně od Varnsdorfu, poblíž německé hranice s Polskem

Red Bull Illume je fotografická soutěž, která přibližuje veřejnosti svět akčních sportů. Mohou se jí zúčastnit amatérští i profesionální fotografové.

Třetím Čechem ve finálové padesátce byl kromě Dana Vojtěcha a Jana Kasla i Miloš Štáfek - s touto fotografií. | Foto: Red Bull Content Pool

před 37 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.