Toto je nejlepší akční fotka roku. Ve světové fotosoutěži uspěl i Čech Dan Vojtěch

Nejlepší fotka akčních sportů pro letošní rok. A že akci nevidíte? Malé postavičky v krajině jsou trendem, který teď ovládá krajinářskou fotografii, a jak je vidět, pronikl už i do té sportovní.
Absolutní vítěz soutěže Red Bull Illume. Autor: Lorenz Holder, lokace: Gablenz, Německo.
Český fotograf Dan Vojtěch přebírá cenu pro vítěze v kategorii Sekvence. Za ním je jeho úspěšná fotografie.
Vítězný snímek v kategorii Sekvence. Autor: Daniel Vojtěch, lokace: Jaroměř, Česká republika.
Vítězný snímek v kategorii Křídla. Autor: Micky Wiswedel, lokace: Kapské město, Jižní Afrika.
Foto: Red Bull Content Pool
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 10. 2016 6:05
Snímek cyklisty, který balancuje na Ďáblově mostě u saské vesnice Kromlau, se stal absolutním vítězem v největší světové soutěži věnované akčním a adrenalinovým sportům. Autorem je Němec Lorenz Holder. V soutěži uspěl i český fotograf Dan Vojtěch, vyhrál v kategorii Sekvence.

Porota soutěže Red Bull Illume Image Quest ocenila Vojtěchův snímek, který zachycuje jeden z prvků vysoké pilotáže, předvedený akrobatickou letkou.

Soutěž se letos uskutečnila už po desáté, výsledky byly vyhlášeny v chicagském Institutu umění. "Prvního místa v kategorii si nesmírně vážím, konkurence byla veliká a už jen dostat se do finále byla obrovská čest," okomentoval svůj výsledek Dan Vojtěch. Vítězství si cení o to více, že jím navázal na úspěch z roku 2013, kdy vyhrál v kategorii Kreativita s fotografií bikera Tomáše Slavíka.

Český fotograf Dan Vojtěch přebírá cenu za vítězství v kategorii Sekvence. Za ním je jeho úspěšný snímek.
Český fotograf Dan Vojtěch přebírá cenu za vítězství v kategorii Sekvence. Za ním je jeho úspěšný snímek. | Foto: Red Bull Content Pool, Lucas Gilman

V tom, co říká o konkurenci, má pravdu - byla opravdu silná, soutěže se totiž zúčastnilo 5645 fotografů ze sto dvaceti zemí. Porota, složená z 53 respektovaných kritiků a osobností, vybírala z rekordního počtu 34 624 fotek.

Do finále se dostalo pětapadesát záběrů a mezi finalisty byli kromě Dana Vojtěcha ještě dva Češi - Jan Kasl a Miloš Štáfek. Porota nakonec vybrala deset nejlepších fotografií a absolutního vítěze.

Mezi 55 finalistů se dostal i český fotograf Jan Kasl s tímto snímkem.
Mezi 55 finalistů se dostal i český fotograf Jan Kasl s tímto snímkem. | Foto: Red Bull Content Pool

Zajímavé je, že absolutní vítěz Lorenz Holder pořídil svůj snímek poměrně nedaleko od českých hranic. Ďáblův most (nebo též Rakotzbrücke) je jedním z častých námětů krajinářských fotografů. Nachází se ve volně přístupném parku u vesničky Kromlau. Ta leží zhruba sto kilometrů severně od Varnsdorfu, poblíž německé hranice s Polskem

Red Bull Illume je fotografická soutěž, která přibližuje veřejnosti svět akčních sportů. Mohou se jí zúčastnit amatérští i profesionální fotografové.

Třetím Čechem ve finálové padesátce byl kromě Dana Vojtěcha a Jana Kasla i Miloš Štáfek - s touto fotografií.
Třetím Čechem ve finálové padesátce byl kromě Dana Vojtěcha a Jana Kasla i Miloš Štáfek - s touto fotografií. | Foto: Red Bull Content Pool
 

Právě se děje

před 33 minutami

Policie v Rusku zadřela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy