To jsou lidé, kteří umí žít v souladu s přírodou. Fotograf vypráví jejich příběhy

To jsou lidé, kteří umí žít v souladu s přírodou. Fotograf vypráví jejich příběhy
Honza a Jana bydlí na osamocené valašské usedlosti, kterou společně obnovili.
Šárka před roubenkou.
Roman žije v krásném prostoru na samotě nedaleko Valašských Klobouk.
Štěpán a Melanie žijí blízko polských hranic v Jindřichovicích pod Smrkem a pracují s divokými bylinami.
Foto: Janek Sedlář
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 12. 2019 6:01
Fotograf a kameraman Janek Sedlář se společně s rodinou před deseti měsíci rozhodl jít za snem. Nechtěli už dál bydlet v paneláku a jen si představovat, jak hezké by bylo žít na vlastním pozemku v souladu s přírodou. Začali tedy objíždět lidi, kteří už takovou změnu udělali - aby zjistili, jak na to. Shromáždili řadu příběhů, které se rozhodl jako inspiraci sdílet s ostatními.

"Žili jsme v paneláku, zůstávali jsme stále ve své bublině, částečně obklopeni lidmi, kteří nesdílejí naši potřebu být v souladu s přírodou," říká fotograf Janek Sedlář. Jenže jedna věc je snít o změně a druhá věc je ji udělat. Člověk neví, jak na to ani kde začít.

Na to, jak udělat první krok, přišli během jízdy autem. "Na semaforu se symbolicky rozsvítila zelená a já řekl - no tak pojďme do karavanu a budeme objíždět rodové statky a farmy. Všechno to budeme natáčet, fotit a sdílet s ostatními. Vystoupíme tak z naší bubliny a pro sebe i pro ostatní získáme informace od lidí, kteří už takto žijí," vysvětluje.

Vystěhovali se z pronájmu a jejich domovem se stal karavan. "Náš projekt jsme pojmenovali Žít lehce. Šli jsme do neznáma, ale s jasným záměrem inspirovat sebe i ostatní," říká Janek Sedlář. 

Postupně zaznamenal deset příběhů a chystá další. "Ti lidé se nesnaží změnit celý svět. Mění jen kousek svého prostoru. Nejsou to oběti okolností, ale tvůrci svého života," říká Sedlář. On sám se rozhodl vytvořit web, kde budou za členský příspěvek k dispozici inspirativní příběhy lidí, kteří tvoří vlastní realitu.

"Chceme propojit sebe i ostatní s lidmi, kteří úspěšně dokázali jít za svým snem. Chceme rozbít mýtus, že to je složité a komplikované," vysvětluje. Na rozjezd webu www.zitlehce.cz a na pokračování dokumentu nyní sbírá finance prostřednictvím crowdfundingové kampaně na HitHitu.  Další informace a fotografie najdete také na Facebooku: facebook.com/zitlehce.

Video, ve kterém Janek Sedlář vysvětluje projekt Žít lehce:

Video: Janek Sedlář
 

Právě se děje

před 47 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy