Magické lesy žítkovských bohyň. Fotograf chystá knihu navzdory tomu, že mu požár zničil výbavu

Mystické Bílé Karpaty na snímcích fotografa Janka Sedláře
Poslové světla.
Anděl na cestě.
Když se slunce dotkne tvého srdce.
Píseň víl.
Foto: Janek Sedlář
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 28. 10. 2016 16:46
Požár ho připravil o počítač pro úpravu fotografií a málem i o celý archiv. Fotograf Janek Sedlář, známý svými meditativními snímky z kraje žítkovských bohyň, se s tím rozhodl bojovat. S pomocí crowdfundingu chce vydat knihu a zároveň získat i část peněz na nákup nové výbavy, která ho živí.

„Nedávný požár u nás doma, který zničil všechno včetně mého kompletního vybavení pro editaci fotografií, mi dal pocítit na vlastní kůži fakt, že dokud není fotografie na papíru (a nejraději ve více kopiích), jako by nebyla. Mé fotky uložené na disku naštěstí přežily, ale chybělo velmi málo a celá má práce mohla být pryč,“ říká.

Janek Sedlář a jeho projekt

Janek Sedlář - mystické Bílé Karpaty

Proto se rozhodl vydat fotoknihu, na kterou nyní shání prostředky pomocí crowdfundingu (na projekt na internetu přispívají lidé, které nějakým způsobem zaujme). „Peníze z těchto příspěvků mi pomohou pokrýt náklady na tisk, grafickou úpravu a z části přispějí na nákup techniky, která shořela při požáru,“ vysvětluje fotograf.

Snímky Janka Sedláře z Bílých Karpat nejsou jen pouhým odrazem skutečnosti, pomocí různých úprav se snaží vyjádřit meditativní atmosféru, kterou na něj krajina působila, když jí procházel.

„Na začátku všeho byla moje potřeba trávit více času v přírodě. Věděl jsem, že můj předchozí městský a bohémský životní styl nevedl k naplnění smyslu mého života,“ říká. „Vzpomněl jsem si na toulky krajinou v dětství a začal jsem pravidelně vyrážet do hor. Nabalil jsem si batoh na několik dní a putoval krajinou. A pokoušel jsem se tu krásu zachytit fotoaparátem,“ popisuje.

Lidem se jeho práce, kterou zveřejňoval hlavně na sociálních sítích, líbila. „Dostával jsem zprávy, že jim tyto fotografie dělají radost. To byl pro mě silný impuls. Vědomí, že fotografií můžu někomu zlepšit náladu, mě motivovalo,“ říká a vysvětluje, že postupně se dostal až k tomu, že ho fotografování a průvodcovství lidí na meditativních poutích karpatskými lesy začalo živit. Duchovní rozměr fotografování a toulek krajinou by měla odrážet i chystaná kniha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy