Magické lesy žítkovských bohyň. Fotograf chystá knihu navzdory tomu, že mu požár zničil výbavu

Mystické Bílé Karpaty na snímcích fotografa Janka Sedláře
Poslové světla.
Anděl na cestě.
Když se slunce dotkne tvého srdce.
Píseň víl.
Foto: Janek Sedlář
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 28. 10. 2016 16:46
Požár ho připravil o počítač pro úpravu fotografií a málem i o celý archiv. Fotograf Janek Sedlář, známý svými meditativními snímky z kraje žítkovských bohyň, se s tím rozhodl bojovat. S pomocí crowdfundingu chce vydat knihu a zároveň získat i část peněz na nákup nové výbavy, která ho živí.

„Nedávný požár u nás doma, který zničil všechno včetně mého kompletního vybavení pro editaci fotografií, mi dal pocítit na vlastní kůži fakt, že dokud není fotografie na papíru (a nejraději ve více kopiích), jako by nebyla. Mé fotky uložené na disku naštěstí přežily, ale chybělo velmi málo a celá má práce mohla být pryč,“ říká.

Janek Sedlář a jeho projekt

Janek Sedlář - mystické Bílé Karpaty

Proto se rozhodl vydat fotoknihu, na kterou nyní shání prostředky pomocí crowdfundingu (na projekt na internetu přispívají lidé, které nějakým způsobem zaujme). „Peníze z těchto příspěvků mi pomohou pokrýt náklady na tisk, grafickou úpravu a z části přispějí na nákup techniky, která shořela při požáru,“ vysvětluje fotograf.

Snímky Janka Sedláře z Bílých Karpat nejsou jen pouhým odrazem skutečnosti, pomocí různých úprav se snaží vyjádřit meditativní atmosféru, kterou na něj krajina působila, když jí procházel.

„Na začátku všeho byla moje potřeba trávit více času v přírodě. Věděl jsem, že můj předchozí městský a bohémský životní styl nevedl k naplnění smyslu mého života,“ říká. „Vzpomněl jsem si na toulky krajinou v dětství a začal jsem pravidelně vyrážet do hor. Nabalil jsem si batoh na několik dní a putoval krajinou. A pokoušel jsem se tu krásu zachytit fotoaparátem,“ popisuje.

Lidem se jeho práce, kterou zveřejňoval hlavně na sociálních sítích, líbila. „Dostával jsem zprávy, že jim tyto fotografie dělají radost. To byl pro mě silný impuls. Vědomí, že fotografií můžu někomu zlepšit náladu, mě motivovalo,“ říká a vysvětluje, že postupně se dostal až k tomu, že ho fotografování a průvodcovství lidí na meditativních poutích karpatskými lesy začalo živit. Duchovní rozměr fotografování a toulek krajinou by měla odrážet i chystaná kniha.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy